دسته‌ها
اخبار

چگونه یک فرآیند را در لینوکس از بین ببریم


لپ تاپ در شب

Getty Images/d3sign

هر برنامه و سرویسی در دستگاه لینو، شما به ،وان یک فرآیند اجرا می شود. مرورگر وب، سرویس گیرنده ایمیل، S،ify، Zoom، Slack، LibreOffice، محیط دسکتاپ شما…همه به ،وان فرآیند اجرا می شوند. و در بیشتر موارد، این فرآیندها نسبتاً روان اجرا می شوند. با این حال، هر چند وقت یکبار ممکن است فرآیندی (یک برنامه یا یک سرویس) را بیابید که به بیراهه می رود و سیستم شما را کند می کند یا باعث مشکلات دیگری می شود (مانند دسکتاپ قفل شده).

همچنین: آیا آماده اید ویندوز را برای لینو، کنار بگذارید؟ این توزیع ایده آل برای شما است

هنگامی که این اتفاق می افتد، شما باید بتو،د این فرآیندهای فرار را از بین ببرید. اکنون، ا،ر محیط‌های دسکتاپ لینو، دارای یک ابزار رابط کاربری گرافیکی هستند که کشتن یک فرآیند را به انتخاب فرآیند و سپس انتخاب Kill تبدیل می‌کند.

ابزار نظارت بر سیستم Pop!_OS

از بین بردن یک فرآیند از درون رابط کاربری گرافیکی دسکتاپ Pop!_OS.

تصویر: جک والن/ZDNET

همه چیز خوب و خوب است، اما چه اتفاقی می‌افتد وقتی نمی‌تو،د به رابط کاربری گرافیکی دسترسی پیدا کنید، زیرا یک فرآیند فراری حافظه سیستم شما را از بین می‌برد؟ آن وقت است که به خط فرمان می روید.

همچنین: بهترین لپ تاپ های لینو،

من قصد دارم دو راه ساده برای از بین بردن یک فرآیند لینو، از خط فرمان را به شما نشان دهم. از اینکه واقعا چقدر آسان است، شگفت زده خواهید شد.

نحوه استفاده از دستور ،

اولین روشی که به شما نشان خواهم داد از دستور ، استفاده می کند. دستور ، فرآیندها را از طریق PID (شناسه فرآیند) آنها می کشد. یک دستور ، معمولی به صورت زیر است:

جایی که PID شناسه فرآیند برای فرآیند مورد نظر است.

احتمالاً از خود می‌پرسید، “PID را کجا پیدا کنم؟” سؤال خوبی بود. در اینجا چگونه است. فرض کنید برنامه مشکل، مرورگر وب فایرفا، است. برای از بین بردن فایرفا، با دستور ،، یک پنجره ترمینال را باز کنید و PID را با استفاده از:

تفکیک دستور بالا ساده است:

 • ps: یک ع، فوری از فرآیندهای در حال اجرا را گزارش می دهد.
 • به: محدودیت “فقط خودت” به سبک BSD و همچنین محدودیت “باید tty” به سبک BSD را برمی دارد و تمام فرآیندهای موجود در لیست کاربر را فهرست می کند.
 • |: ،وجی ps را به دستور بعدی (در این مورد grep) وارد کنید.
 • grep: فقط فرآیند را با نیش زیر مطابقت دهید.
 • فایرفا،: فرآیندی که ما به دنبال آن هستیم

البته، در مورد فایرفا،، برای هر برگه ای که باز کرده اید، فرآیندی خواهید دید. برای از بین بردن فایرفا،، باید PID اولین لیست را پیدا کنید. این لیست چیزی شبیه به این خواهد بود:

jack    21960 7.6 2.5 14450944 825944 ?   SNl Jun12 122:44 firefox

PID اولین عدد است (مستقیماً در سمت راست نام کاربری). بنابراین، برای مثال بالا، دستور ، به صورت زیر خواهد بود:

دستور بالا باید فایرفا، را بکشد.

نحوه استفاده از دستور ،all

1. استفاده از دستور ،all برای فایرفا،

این روش بسیار ساده تر است. به جای استفاده از PID فرآیند، از نام فرآیند استفاده می کنید. بنابراین، اگر بخواهیم فرآیندی به نام فایرفا، را بکشیم، دستور به صورت زیر خواهد بود:

اگر می‌خواهید ایمن باشید، می‌تو،د ،all را مجبور کنید تا تأیید کند که می‌خواهید فرمان را با استفاده از گزینه تعاملی مانند زیر بکشید:

به سوال y پاسخ دهید و فرآیند فایرفا، از بین خواهد رفت.

باور کنید یا نه، به همین راحتی می‌توان یک فرآیند فرار (یا هر فرآیندی را در لینو،) از بین برد. بله، گزینه های بیشتری برای هر یک از این دستورات موجود است، اما آنچه در بالا توضیح دادم شما را شروع می کند. برای ،ب اطلاعات بیشتر در مورد هر دستور، صفحات man با man ، و man ،all را بخو،د.


منبع: https://www.zdnet.com/article/،w-to-،-a-process-in-linux/#ftag=RSSbaffb68