دسته‌ها
اخبار

رشته اتاق عمل معرفی رشته گرایش ها بازار کار

درمورد این رشته شاید به اصطلاح «اد جراح» برخورد کرده باشید. اد جراح به شخصی می‌گویند که در تمام جراحی‌ها کنار یک جراح حضور دارد. این اصطلاح در واقع امتیازی برای یک تکنسین اتاق عمل محسوب می‌شود. چون همیشه جراحان در حین عمل به فردی نیاز دارند که مراحل عمل را پیش‌بینی کرده و وسایل را خیلی سریع و به طور صحیح در اختیار آنان قرار دهد.

  • همچنین به دلیل حضور در فضای اتاق عمل خطر ابتلا به بیماری های واگیر را دارد.
  • روحیه بالا نیز از دیگر ویژگی های تکنسین اتاق عمل است؛ چراکه در بعضی از جراحی ها ممکن است بعضی افراد فوت کنند و وی بتواند تحمل کند.
  • تکنسین اتاق عمل باید بتواند به جزییات دقت کند، توان و چالاکی بالا داشته باشد، آرامش خود را حفظ کند، کار تیمی را به خوبی انجام دهد، و مهارت های ارتباطی مناسب برای ارتباط گیری با بیماران را داشته باشد.
  • به همین علت در ادامه این مقاله به بررسی کامل رشته اتاق عمل خواهیم پرداخت پس پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کرده و در صورت داشتن هر گونه سوال یا نیاز به راهنمایی های بیشتر با مشاوران ما در مجموعه ایران تحصیل ارتباط برقرار نمایید.
  • با سلام، مطابق با دفترچه انتخاب رشته کنکور کاردانی به کارشناسی سال ۱۳۹۹، شما مجاز به تغییر رشته نمی باشید.
  • این افراد باید کمک به دیگران را دوست داشته باشند و برای رفع نیازهای جراح همه تلاش خود را انجام دهند، صبوری، پایبندی به اصول اخلاقی و صداقت از دیگر ویژگی‌های اخلاقی است که یک تکنسین اتاق عمل باید آن‌ها را در خود پرورش دهد.

آشنایی بامهارت‌های علمی برای مطالعه هوشمند کنکوروراهکارهای علمی برای کسب رتبه برتر در کنکوردر کناریادگیری موثر برای کنکور با استفاده از تمرین بازیابیازجمله مطالبی است که وبلاگ تراز برای آماده‌سازی داوطلبان ارائه داده است. امید است تا با کمک همه مخاطبان فسفر، این مجموعه بتواند به این مهم دست یابد. دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشگاه علوم پزشکی تهران از بهترین دانشگاه های ارائه دهنده این رشته در ایران است.

نقش اتاق عمل در نبرد جنگ جهانی اول و جنگ جهانی دوم زمانی آغاز گردید که نیروی زمینی ایالات متحده آمریکا از پزشکان به عنوان کمک اول جراح در اتاق عمل استفاده نمود. همزمان از پزشک‌یاران در کشتی‌های جنگی نیروی دریایی ایالات متحده آمریکااستفاده می‌شد. کارشناسان اجازه حضور در این کشتی‌ها به عنوان دستیار جراح را نداشتند و این منجر به پیدایش حرفه‌ای جدید در ارتش آمریکا بنام تکنولوژیست اتاق عمل گردید.

این رشته از زیر مجموعه‌های گروه علوم پزشکی محسوب شده که دانشجویان در طول دوره تحصیل، ضمن آشنایی با تکنولوژی‌‌های نوین جراحی و اصول جدید اتاق عمل با نحوه مراقبت از بیمار نیز آشنا می‌شوند. در واقع هدف از ارائه این رشته تربیت نیروی انسانی آگاه، متعهد و کارآمد است که با کسب توانایی های حرفه‌‌ای بتوانند به نحو احسن در اتاق عمل خدمت نمایند. همانطور که در متن مقاله گفتیم امکان تحصیل در رشته اتاق عمل بدون شرکت در کنکور سراسری ممکن نمی باشد اما گاهی این استثنا وجود دارد که رشته های پیراپزشکی مانند رشته اتاق عمل به صورت بدون آزمون در برخی از دانشگاه ها پذیرش شوند. از جمله این استثناها در سال ۱۴۰۱، دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه بود که به پذیرش دانشجویان بومی با استفاده از سوابق تحصیلی در رشته اتاق عمل اقدام کرد.

اخرین رتبه قبولی اتاق عمل ازاد تکمیل ظرفیت – رتبه و تراز قبولی اتاق عمل تکمیل ظرفیت آزاد

تعداد پذیرش دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد اتاق عمل بسیار کم است. همچنین فارغ التحصیلان رشته هوشبری و پرستاری نیز می توانند در آزمون کارشناسی ارشد اتاق عمل شرکت کنند. امکان ورود به دوره تحصیلات تکمیلی رشته اتاق عمل وجود دارد و علاقه مندان می توانند در صورت تمایل، تحصیلات خود را در گرایش های مختلف مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ادامه دهند که اطلاعات تکمیلی آن را در ادامه مقاله ارائه نموده ایم.

از دیگر ایالت های مناسب برای تکنسین های جراحی می توان به داکوتای جنوبی، مونتانا، نبراسکا، آیووا، ویرجینیا غربی، آلاسکا اشاره کرد. همچنین فارغ التحصیلان کارشناسی پرستاری می توانند با گذراندن یک دوره دوساله، تکنسین اتاق عمل بشوند. رشته اتاق عمل در مجموع 130 واحد درسی دارد که 74 واحد تخصصی، 22 واحد عمومی، 16 واحد کارآموزی در عرصه و 18 واحد نیز کارآموزی است. با سلام، مطابق با دفترچه انتخاب رشته کنکور کاردانی به کارشناسی سال ۱۳۹۹، شما مجاز به تغییر رشته نمی باشید.

در آمد رشته اتاق عمل در خارج از کشور

باید بگوییم که این رشته در دو مقطع برای کنکور سراسری ارائه می شود. برای اینکه با رشته تکنولوژی اتاق عمل نیز آشنا شوید ادامه این مقاله را مطالعه کنید. در صورتی که نیاز دارید تا درباره دیگر رشته های تجربی نیز اطلاعات کسب کنید، می توانید مطالب صفحه معرفی رشته های تجربی در دانشگاه را بخوانید یا از دسته بندی رشته های تجربی استفاده کنید. رشته تکنولوژی اتاق عمل یکی از شاخه‏ های رشته های علوم پزشکی است که طی این دوره دانشجویان با اصول جدید اتاق عمل و تکنولوژی های نوین جراحی در جراحی های تخصصی و فوق تخصصی آشنا شده و مراقبت و کمک به اداره بیمار را قبل و حین و بعد عمل می آموزند.. در ایران این رشته در مقطع کاردانی بین سال‌های ۱۳۶۶ تا ۱۳۸۰ و در مقطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته از سال ۱۳۸۷ در دانشکده‌های مختلف سطح کشور راه‌اندازی گردیده‌است.

تکنسین های جراحی در ایالات متحده به طور متوسط ​​42398 دلار در سال یا 20.38 دلار در ساعت حقوق می گیرند. برای مشاهده حقوق مشاغل این حوزه میتوانید به سایت salary مراجعه کنید. بعضی عمل های جراحی خیلی طولانی هستند و تکنسین اتاق عمل باید بتواند از نظر جسمانی توانایی لازم را داشته باشد تا بتواند ساعت های طولانی بایستد و هوشیارانه در اختیار جراح و سایر اعضای اتاق عمل باشد. همچنین باید توانایی روحی بالایی نیز داشته باشد چراکه ممکن است با صحنه های مختلف اتاق عمل مواجه بشود و باید بتواند آن ها را تاب بیاورد. به عنوان مثال دو فرد را در نظر بگیرید که یکی از آن ها دارای 10 سال سابقه و دیگری دارای 2 سال سابقه کاری در حیطه تخصص خود می باشند. آیا به نظر شما درآمد این دو نفر باید یکسان باشد؟ و آیا اصلا تجربه و مهارت آن دو با هم قابل مقایسه است؟ می توان با قاطعیت گفت که جواب این سوالات منفی است!

معرفی کامل رشته اتاق عمل (تکنسین اتاق عمل)

اما قبل از شروع باید بدانید که رشته اتاق عمل جزو رشته‌های کارشناسی زیرگروه ۱ تجربی و پذیرش آن به صورت بومی گزینی استانی است؛ یعنی ۸۰ درصد بومی‌های همان استان و ۲۰ درصد از استان‌های دیگر قبول می‌شوند. همچنین جز رشته ستاره دار هم محسوب می‌گردد به این معنی که از هر جنسیت چه دختر و چه پسر باید حداقل ۳۰ درصد در کلاس حضور داشته باشند. همان طور که در همه رشته ها سابقه کاری و رزومه فرد در میزان درآمدش بسیار نقش تعیین کننده ای دارد نمی توان یک مقدار ثابت را برای حقوق کارکنان رشته اتاق عمل گفت.

چرا که محیط کار در این رشته اتاق عمل می‌باشد و فرد فارغ‌التحصیل تماماً با افراد بیمار و نیازمند به جراحی سروکار دارد. رشته کارشناسی پیوسته اتاق عمل شاخه‌ای از علوم پزشکی است که طی این دوره دانشجویان با اصول جدید اتاق عمل و تکنولوژی‌های نوین جراحی آشنا شده و مراقبت و کمک به ادارهٔ بیمار را قبل و حین و پس از عمل می‌آموزند. برای دریافت مدرک لیسانس از رشته اتاق عمل ، لازم است پس از گذراندن تحصیلات دانشگاهی ، طرح 2 ساله نیز گذرانده شود. طی کردن طرح برای همه دانش آموختگان رشته های علوم پزشکی و پیراپزشکی اجباری است و معافیت از آن فقط برای بعضی دانشجویان دارای شرایط خاص امکان پذیر است. لازم به ذکر است این رشته به صورت بدون کنکور در دانشگاه های علمی کاربردی ارائه می شود بنابراین در صورتیکه علاقه مند به شرکت در کنکور سراسری نیستید یا رتبه قبولی کافی را کسب نکرده اید ما به شما پیشنهاد می‌کنیم در این رشته ثبت‌نام و تحصیل نمایید. پس از اعلام نتایج کنکور سراسری چنانچه موفق به کسب نمره قبولی برای تحصیل در این رشته نشده اید و نیز قصد شرکت مجدد در کنکور سراسری را نداشته باشید، می توانید از گزینه تحصیل در خارج از کشور استفاده کنید.