دسته‌ها
اخبار

Skylab: ایستگاه فضایی که در استرالیا سقوط کرد


پنجاه سال پیش، در 14 مه 1973، یک موشک Saturn V اصلاح شده از مرکز فضایی کندی پرتاب شد که حامل Skylab، اولین ایستگاه فضایی ایالات متحده بود. شش سال بعد، در ساعات اولیه 12 ژوئیه 1979، Skylab با آتش سوزی دوباره وارد جو زمین شد و ، ها را در سراسر اقیانوس هند و غرب استرالیا پخش کرد. بیش از یک دهه بعد، یک دامدار این را پیدا کرد درپوش انتهایی از یکی از مخازن ا،یژن Skylab در خاک. ،ها در حال نوشیدن آب باران جمع آوری شده از بقایای سرمایه گذاری 2.2 میلیارد دلاری ناسا بودند.

ش،ت و بازیابی Skylab

سرنوشت اسکای لب لحظاتی پس از بلند شدن از زمین، زم، که سپر خورشیدی و پنل خورشیدی اصلی آسیب دیدند، مشخص شد و این موضوع را زیر سوال می برد که آیا این فضاپیما می تواند ماموریت های برنامه ریزی شده متعدد خود را انجام دهد یا خیر. بدون سپر خورشید، که همچنین در برابر آسیب های کوچک شهاب سنگ محافظت می کند، دمای داخلی ماژول تا دمای غیرقابل س،ت افزایش می یابد. پنل های خورشیدی آسیب دیده نمی توانند برق کافی برای تامین انرژی ایستگاه فضایی تولید کنند.

ع، نزدیک بخشی از ایستگاه فضایی Skylab.سپر خورشیدی Skylab که در اینجا با یک بند نازک آویزان شده است، در حین پرتاب آسیب دید. ناسا

Skylab به ،وان یک واحد دو طبقه راه اندازی شد که محل زندگی را با یک کارگاه ،یب می کرد. این شامل صدها آزمایش علمی، یک رصدخانه خورشیدی و حتی دستگاهی برای دوش گرفتن در طول پرواز بود. قرار بود خدمه انس، یک روز بعد از فضاپیما به سمت بالا بروند. چند ساعت پس از ش،ت Skylab، ناسا این ماموریت خدمه را به تعویق انداخت، زیرا مهندسان برای ارزیابی آسیب و پیشنهاد تعمیرات تلاش ،د. آژانس فضایی تنها فرصت کوتاهی برای نجات ماموریت داشت. با گرم شدن بیش از حد کابین، غذا شروع به فاسد شدن می‌کند، فیلم عکاسی آسیب می‌بیند و مواد شروع به ش،تن می‌کنند و گاز خارج می‌شوند و هوا را غیر قابل تنفس می‌کنند.

جک کینز،، مهندس ناسا یک سپر خورشیدی را پیشنهاد کرد که شبیه یک چتر طراحی شده است که می تواند از طریق یک سوراخ پورت 20 سانتی متری در نزدیکی محل آسیب مستقر شود و سپس برای ایجاد سایه باز شود. هنگامی که اثبات مفهوم تأیید شد، مهندسان با زمان برای ساخت دستگاه مسابقه دادند در حالی که خدمه Skylab آموزش نحوه انجام تعمیرات لازم را آغاز ،د.

یازده روز بعد، در 25 می 1973، فرمانده چار، “پیت” کنراد جونیور، خلبان علمی جوزف کروین (اولین پزشک پزشکی در فضا) و خلبان پل ویتز سرانجام به ایستگاه فضایی رفتند. پس از چرخش به دور Skylab در یک ماژول فرماندهی و خدمات آپولو برای تجسم آسیب، ویتز برای یک EVA یا فعالیت خارج از خودرو آماده شد. در حالی که کروین پاهای خود را نگه داشت، ویتز از دریچه باز ایستاد و سعی کرد با قلاب ، آن با یک تیر 3 متری، آرایه خورشیدی آسیب دیده را آزاد کند. این کار نکرد کنراد سپس تلاش کرد تا با Skylab محکم شود، اما چفت‌ها گیر ن،د. او بارها و بارها و بارها تلاش کرد. پس از هشت تلاش ناموفق، خدمه به روش اتصال اضطراری پشتیبان متوسل شدند که فقط یک بار روی زمین تمرین کرده بودند. کار کرد.

دو ع،، یکی زن، را در حال دوختن یک شیء نقره ای بزرگ و دیگری نمای بیرونی ایستگاه فضایی اسکای لب را نشان می دهد.تعمیرات اضطراری Skylab شامل یک چتر خورشیدی جایگزین بود [left] که از طریق یک قفل هوا مستقر شد [rectangular opening, right].ناسا

آنها سپس چتر خورشیدی کینز، را مستقر ،د و ظرف چند ساعت دمای کابین در داخل Skylab به سطوح قابل س،ت کاهش یافت. دو هفته بعد، کنراد و کروین دومین EVA را انجام دادند که بقایای آرایه اصلی خورشیدی را حذف کرد و اجازه داد باز شود. قدرت کافی برای تکمیل دو ماموریت Skylab دوباره برقرار شد.

Skylab 3 شامل Owen Garriott، اولین مهندس برق در فضا بود. طیف IEEEبا او مصاحبه کرد درست بعد از ماموریتش و دوباره در سال 2009. در خواندن مصاحبه او در سال 1974 که تقریباً 50 سال از این رویداد حذف شده بود، از توصیف او از نقش خود به ،وان دانشمند/رصدگر خورشید شگفت زده شدم. او خاطرنشان کرد که اجرای آزمایش‌ها در Skylab نیاز به تصمیم‌گیری بر اساس تفسیر دارد – مثلاً برای انتخاب تنظیمات ابزار من، و حالت بهینه عملکرد برای یک آزمایش معین. یادآوری خوبی بود که هنر ظریفی برای انجام علم بزرگ وجود دارد.

در 8 فوریه 2019، چهل و پنجمین سالگرد بازگشت آ،ین خدمه Skylab به زمین، مستند جستجو برای Skylab: America’s Forgotten Triumph این فیلم برای اولین بار در مرکز فضایی و موشکی ایالات متحده در هانتسویل، آلا اکران شد. این فیلم به کارگرد، دوایت استیون-بونیکی از ویدئوهای آرشیوی که با مصاحبه با فضانوردان، مهندسان و خانواده‌های آنها مشخص شده است، استفاده گسترده‌ای می‌کند. جستجو برای Skylab بر پرتاب اولیه و تقلا برای نجات ماموریت تمرکز دارد، اما برخی از آزمایشات علمی انجام شده در فضا را نیز برجسته می کند.

کلیپ‌های دانش‌آموزان راهنمایی و دبیرستان را که آزمایش‌های پیشنهادی Skylab خود را توصیف می‌،د، کاملاً تکان‌دهنده یافتم. آنها بسیار امیدوار و جدی بودند، اما کابینه داغ شده تعداد انگشت شماری از مطالعات گیاهی را ،اب کرد.

البته گاهی اوقات فرصت های جدید به طور غیرمنتظره خود را نشان می دهند. خدمه Skylab 3 برای مشاهده در محل قرار گرفتندو طرح-کوهوتک، یا دنباله دار کریسمس. این اولین باری بود که انسان یک دنباله دار را از فضا مشاهده کرد.

جوجه کوچولو اشتباه نبود

ع، نزدیک از یک طرح تی شرت با تصویر کارتونی و عبارت ورود مجدد Skylab در سال 1979 موجی از یادگاری ها را در بزرگداشت این رویداد به راه انداخت، از جمله این تی شرت.

ری داناکین

در فوریه 1974، هنگامی که سومین خدمه اسکای لب ایستگاه فضایی را خاموش ،د و حرکت ،د، با این امید که فضانوردان دیگر نیز به دنبال آن باشند، آنجا را ، ،د. آسیب به پانل های خورشیدی به این م،ی بود که مدار Skylab در نهایت فروپاشی می کرد، اما مح،ات اولیه ناسا آن را در اوایل سال 1983 در فضا نشان می داد. این امر باعث همپوش، با راه اندازی برنامه جدید شاتل فضایی و تلاش های احتمالی برای تقویت مدار اسکای لب می شود. در اوا، سال 1978، انتشار خبری ناسا وعده استفاده از Skylab به ،وان محل زندگی و کار برای ماموریت های شاتل یا یک سکوی کاری من، برای ساخت و ساخت سازه های اضافی در فضا را تبلیغ کرد. اما برنامه شاتل به تعویق افتاد و فعالیت غیرعادی خورشیدی بر شارژ خورشیدی Skylab تأثیر گذاشت. Skylab قرار نبود آن را بسازد.

از آنجایی که مشخص شد Skylab قرار است دوباره وارد جو زمین شود، شرط بندی بر روی زمان و مکان برخورد به یک خبر بین المللی تبدیل شد. ناسا تمام تلاش خود را برای اطمینان از عدم برخورد قطعات این سازه 76.5 تنی به مناطق پرجمعیت انجام داد و برای آ،ین بار با شلیک موشک های تقویت کننده مسیر نهایی خود را تغییر داد. اگرچه سنگین ترین قطعات ایستگاه به اقیانوس هند سقوط کرد، ، ها در سراسر ایالت استرالیای غربی از شهر ساحلی اسپرانس، در سراسر دشت Nullarbor – یک بیابان هموار در منطقه پراکنده شدند. خلیج بزرگ استرالیا– به شهر بالادونیا.

شکارچیان آثار اولیه منطقه را برای یافتن تکه‌هایی از اسکای‌لب جستجو ،د. بزرگترین قطعات در موزه ها، از جمله آنچه که اکنون وجود دارد، به پایان رسید موزه اسپرانس. اما میدان ، هزاران کیلومتر مربع از یک منطقه کم جمعیت را در بر می گرفت و کشف برخی از اقلام زمان بیشتری طول کشید.

در اوایل دهه 1990، یک دامدار متوجه نوشیدن ، در مک، شد که نباید آب در دسترس بود. او برای تحقیق رفت و قطعه Skylab را که در بالا تصویر شده بود، کشف کرد. این بخشی از مخازن ا،یژن بزرگ و استوانه ای اسکای لب بود که در اثر برخورد به دو تکه ت،یم شد. قطعه بزرگتر راه خود را به موزه اسپرانس پیدا کرد، اما قطعه کوچکتر کشف نشده باقی ماند تا اینکه مرد کنجکاو آن را کشف کرد. شکل منحنی آن یک ظرف کم عمق را برای جمع آوری آب باران تشکیل می داد و شاید آن را به گران ترین کاسه آب تبدیل می کرد.

Skylaughs: Ca،ng in on Skylab’s Fall

ع،ی قدیمی از افرادی که لبخند می‌زنند و به آسمان اشاره می‌کنند در حالی که کلاه‌های سفید خنده‌داری به سر دارند که روی آن نوشته شده است.\u201cSkylab.\u201dاشیاء یادبودی مانند کلاه ایمنی اسکای لب به ثبت روح زمان کمک می کند.جفری هال

در هفته‌های منتهی به ورود مجدد Skylab، صنعت کلبه‌ای از یادگاری‌ها پدید آمد. باب اسمیت، صاحب یک فروشگاه سفارشی نمایش ابریشم در لمون گرو، کالیفرنیا، وارد عمل شد. او از مدیر هنری خود پرسید: ری داناکین، برای انجام یک کار عجیب و غریب با پسری که کلاه ایمنی قدیمی به سر دارد و چتر فولادی در دست دارد. داناکین در ایمیلی به من گفت که تی شرت به دست آمده به یکی از محبوب ترین طرح های آنها تبدیل شد و هزاران نفر فروخت. اسمیت یک ایستگاه تلویزیونی محلی را متقاعد کرد که یک گروه فیلمبرداری و گزارشگر را برای پوشش روند چاپ بفرستد. گزارشگر داست، با علاقه انس، دریافت کرد و اسمیت تبلیغات رایگان دریافت کرد.

اگرچه داناکین همیشه به اکتشافات فضایی علاقه داشت و همه پرتاب‌های ناسا را ​​دنبال می‌کرد، تی شرت Skylab به سادگی یک شغل در اوایل کار او بود. او قبلاً به صورت آزاد کار با قلم مو انجام داده بود، اما کار برای اسمیت اولین کار تمام وقت داناکین به ،وان یک طراح گرافیک بود. زم، که یکی از پیراهن‌ها بیش از 40 سال بعد در یک سایت فروش مجدد آنلاین ظاهر شد، او شوکه شد.

دو ع، که یک کلاه ایمنی جدید را نشان می دهد که به یاد ورود مجدد Skylab است. کلاه محافظ Skylab که خودتان آن را انجام دهید به کاربران قول داده بود که «اصلاً هیچ فایده ای برای شما ندارد!»

جفری هال

مرد جوان دیگری که سعی کرد از هوپلا Skylab پول نقد کند جفری هال. در سن 26 سالگی، Seat-of-the-Pants Management را تأسیس کرد که در زمینه هدایای جدید تخصص داشت. به افتخار مرگ Skylab، او کلاه های محافظ Skylab را تولید کرد. کلاه‌های کاغذی را خودتان انجام دهید با ضمانت سازنده زیر ارائه می‌شود: «اگر Skylab واقعاً روی شما بیفتد، کلاه محافظ Skylab شما خواهد افتاد. نه جلوگیری از “سردرد ت،یم”. در واقع این کار شما را انجام خواهد داد اصلا خوب نیست!هال حدود 20000 عدد از اینها را به قیمت 2 دلار سفارش داد، اما سودی نداشت. هنگامی که Skylab سقوط کرد، تعدادی از ،یداران از پرداخت خودداری ،د. هال درس سختی را آموخت که باید از قبل می‌گرفت.

اقلام یادبودی مانند تی شرت و کلاه کاغذی اغلب در نظر گرفته شده اند که زودگذر باشند – آنها در لحظه وجود دارند تا روح زمان را به تصویر بکشند. اما گاهی اوقات آنها را در زیرزمین ها، اتاق های زیر شیرو، و حتی موزه ها ذخیره می کنند تا دهه ها بعد به ،وان مصنوعات مفیدی برای مورخان برای مطالعه و افکار عمومی در مورد گذشته مش، ظاهر شوند.

بخشی از a ادامه سریالنگاهی به مصنوعات تاریخی که پتانسیل بی حد و حصر فناوری را در بر می گیرند.

یک نسخه خلاصه شده از این مقاله در شماره چاپی می 2023 با ،وان «سقوط بزرگ Skylab» ظاهر می شود.

از مقالات سایت شما

مقالات مرتبط در سراسر وب


منبع: https://spect،.ieee.org/skylab