دسته‌ها
اخبار

چگونه کلید Caps Lock را در ویندوز غیرفعال یا Remap کنیم


Steelseries APex Pro TKL
هانا استرایکر / How-To Geek

کلید caps lock بقایای ماشین تحریر متعلق به قرن نوزدهم است. اگر در بخش حسابداری نباشید، احتمالاً خیلی مفید نیست، بنابراین امروز یاد می‌گیریم که چگونه آن را غیرفعال کنیم یا آن را به چیز دیگری که مفیدتر است تغییر دهیم.

بسیاری از مردم تمایل دارند از Caps Lock مانند کلید Shift استفاده کنند، بنابراین یک روش آسان که برخی افراد ترجیح می دهند تعویض آن با Shift است – اما ایده جالب تر این است که آن را مجدداً با کلید Ctrl نگاشت کنید زیرا زدن آن بسیار آسان تر است. کلید Caps Lock بدون جابجایی دست تایپ از ردیف اصلی به جای فشار دادن کلید معمولی Ctrl.

آیا می‌دانستید که می‌تو،د Caps Lock را در iPad، Mac یا حتی Chromebook خود غیرفعال یا دوباره نقشه‌برداری کنید؟

چگونه کلید Caps Lock را در ویندوز با استفاده از PowerToys غیرفعال یا دوباره نقشه برداری کنیم

ساده ترین راه برای تغییر کلید Caps Lock، دانلود کلید مایکروسافت است PowerToys و استفاده از Remapper داخلی صفحه کلید برای نگاشت مجدد کلید Caps Lock به چیز دیگری. ابتدا باید نصب کرده باشید PowerToys از Githubو سپس تنظیمات PowerToys را از طریق منوی S، باز کنید.

هنگامی که تنظیمات PowerToys را باز کردید، به مدیر صفحه کلید بروید و سپس روی دکمه “Remap a key” کلیک کنید.

مدیر صفحه کلید Powertoys

در گفتگوی کلیدهای Remap، می‌خواهید روی دکمه «نوع» در زیر «کلید فیزیکی» کلیک کنید، و سپس کلیدی را که می‌خواهید دوباره نقشه‌برداری کنید فشار دهید—در این صورت کلید Caps Lock را فشار می‌دهید. پس از فشار دادن کلید مورد نظر برای نقشه برداری مجدد، روی دکمه OK کلیک کنید.

Powertoys Caps Lock غیرفعال می شود

اکنون روی «Type» در زیر «Mapped To» کلیک می‌کنید و سپس کلید دیگری را فشار می‌دهید که می‌خواهید Caps Lock را به آن تبدیل کنید—در این مورد ما آن را به یک دکمه Ctrl تبدیل می‌کنیم، اما می‌تو،د از آن استفاده کنید. برای Shift یا هر کلید دیگری که می خواهید آن را به آن تبدیل کنید. پس از اتمام کار، روی OK کلیک کنید و سپس دوباره روی OK کلیک کنید تا از تنظیمات خارج شوید.

PowerToys به Ctrl تغییر نقشه می دهد

تا زم، که PowerToys روی سیستم شما اجرا می شود، کلید Caps Lock به کلید جایگزینی که انتخاب کرده اید تغییر می کند. ارزش بررسی تمام ویژگی های دیگر در PowerToys را دارد، زیرا ارزش اجرای آن را برای هر تغییر دهنده سیستمی دارد.

با این حال، این بدان م،ی است که اگر PowerToys بسته شود، کلید Caps Lock باز خواهد گشت. همچنین به این م،ی است که در صفحه ورود غیرفعال نمی شود، که ممکن است بسیار آزاردهنده باشد اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به طور تصادفی رمز عبور خود را با Caps lock تایپ می کنید. راه حل؟ به جای آن از SharpKeys استفاده کنید که در زیر به جزئیات آن می پردازیم.

مربوط: نحوه استفاده از Caps Lock به ،وان یک کلید اصلاح کننده در ویندوز

نحوه غیرفعال ، یا Remap Caps Lock با استفاده از SharpKeys

یک راه حل عالی برای نگاشت مجدد کلیدها در هر نسخه از ویندوز، Randy’s SharpKeys است که می تو،د آن را از فروشگاه مایکروسافت برای ویندوز 10 یا 11 یا از صفحه Github پروژه برای نسخه های قدیمی ویندوز

مزیت SharpKeys نسبت به PowerToys؟ شما می‌تو،د کلیدها را هر طور که دوست دارید مجدداً نقشه‌برداری کنید، و حتی اگر برنامه SharpKeys را به طور کامل حذف کنید، آن‌ها بازنگاشت یا غیرفعال می‌مانند—شما به هیچ نرم‌افزاری که در پس‌زمینه اجرا می‌شود نیاز ندارید.

هنگامی که SharpKeys را دانلود و نصب کردید، و بر روی پیام‌های خطای Windows SmartScreen کلیک کردید تا به هر حال اجرا شود، می‌تو،د با کلیک ، روی Add، یک نقشه جدید اضافه کنید، کلیدی را که می‌خواهید دوباره نقشه برداری کنید (در این مورد Caps Lock) و سپس انتخاب کنید. Turn Key Off” را برای غیرفعال ، کامل آن یا انتخاب کلید جدیدی برای نقشه برداری مجدد انتخاب کنید. روی OK کلیک کنید، کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید و کارتان تمام شد.

کلید افزودن SharpKeys

یکی از نقاط ضعف ابزار SharpKeys vs PowerToys این است که نمی‌تو،د یک ،یب کلید را مجدداً ترسیم کنید—برای مثال با استفاده از PowerToys می‌تو،د ALT+C را به CTRL+C تغییر دهید. شما نمی تو،د این کار را با SharpKeys انجام دهید.

Under the Hood: چگونه نقشه برداری مجدد کلید ویندوز کار می کند

ویندوز تنظیمات پیش‌فرض برای غیرفعال ، کلید ندارد، بنابراین کاری که ما باید انجام دهیم این است که کلید را به چیزی که وجود ندارد دوباره نقشه‌برداری کنیم تا به طور کامل آن را غیرفعال کنیم. برای انجام این کار به صورت دستی، regedit.exe را باز کرده و به کلید زیر مراجعه کنید:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Layout صفحه کلید

در اینجا فرمت داده های باینری در کلید Scancode Map با ،مت های مهم در رنگ های پررنگ و متنوع آمده است:

0000000000000000 02000000 00003A00 00000000

در اینجا نحوه کار آن آمده است:

  • 16 صفر اول فقط برای هدر دادن فضا وجود دارد.
  • “02” به صورت پررنگ نشان دهنده تعداد کلیدهایی است که می خواهید دوباره نقشه برداری کنید به اضافه 1. (این واقعاً طول داده ها را نشان می دهد، اما هر چه باشد)
  • پررنگ نارنجی «0000» کلیدی است که ما در واقع می خواهیم ویندوز به TO نگاشت کند، که در این مورد هیچ یا 0 است.
  • “3A00” آبی پررنگ کلیدی است که ما از آن نقشه برداری می کنیم، در این مورد کلید caps lock.
  • 8 صفر بعدی برای هدر دادن فضا به ،وان پایان دهنده تهی وجود دارد.

می تو،د با افزایش “02” و سپس اضافه ، یکی دیگر از بلوک های پررنگ رنگارنگ در وسط، بین چندین کلید نقشه برداری کنید. 3A00 در ،یب است اسکن کد. برای مثال، اگر می‌خواهید کلید caps lock را غیرفعال کنید و سپس قفل اسکرول را به کلید caps lock تغییر دهید:

0000000000000000 03000000 00003A00 3A004600 00000000

ممکن است پیچیده به نظر برسد، اما زم، که کار با آن را شروع کنید واقعاً نسبتاً ساده است.

هک رجیستری قابل دانلود برای غیرفعال ، یا بازنگری کلید Caps Lock

اکنون که نحوه عملکرد داخلی این موارد را یاد گرفته‌اید، می‌تو،د فایل zip را که حاوی فایل‌های زیر است دانلود و است،اج کنید:


ChangeCapsToControl.reg Caps Lock را به یک کلید کنترل تغییر می دهد
ChangeCapsToShift.reg Caps Lock را به یک کلید Shift تغییر می دهد
SwitchCapsToScrollLock.reg Caps Lock را غیرفعال می کند و Scroll lock را به Caps Lock تغییر می دهد
KillCapsLock.reg Caps Lock را غیرفعال می کند
DisableKeyboardRemap با حذف کلید، اولویت را حذف نصب می کند

هنگامی که یکی از این فایل های رجیستری را اعمال کردید، باید کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید تا کار کند. برای حذف، می تو،د از توییک رجیستری حذف نصب استفاده کنید یا به سادگی می تو،د کلید Scancode Map را به طور کامل حذف کنید.

هشدار: شایان ذکر است که هک‌های رجیستری می‌توانند برای سیستم شما مشکل ایجاد کنند، و اگر برنامه‌ای دارید که قبلاً نقشه‌برداری مجدد صفحه کلید انجام داده است، ممکن است اعمال این هک‌های رجیستری چیزی را ،اب کند. با احتیاط استفاده کنید.

ترفندهای رجیستری نگاشت صفحه کلید را دانلود کنید
منبع: https://www.،wtogeek.com/713/disable-caps-lock-key-in-windows/