دسته‌ها
اخبار

رشته تکنولوژی پزشکی هسته ای و بازار کار

هرچند، هر روش قدرتمندی، مشکلاتی را نیز به همراه خواهد داشت (مثل مشکلات حقوق بشری مرتبط به این تکنولوژی و حق دستکاری ویژگی های انسان). روش CRISPR هنوز یک ابزار نسل اول بوده و توانایی های آن هنوز درک نشده است. تکنولوژی های پوشیدنی با رشد بیماری های مزمن مثل دیابت و بیماری های قلبی عروقی و با هدف مبارزه بیماران با آن، مورد توجه مردم قرار گرفته است. از زمان معرفی بلوتوث در سال ۲۰۰۰، تقاضا برای استفاده از ابزارهای پوشیدنی پزشکی بسیار رشد کرده است. امروزه مردم با استفاده از گوشی های هوشمند سلامتی خود را از کنترل قدم زدن، سلامت اندام، تپش قلب و حتی الگوی خواب تحت نظر دارند.

  • در تعریفی تخصصی تر، رشته پزشکی هسته ای عبارتست از کلیه اقدامات تخصصی، تشخیصی و درمانی در دو حیطه بالینی و پاراکلینیکی که در آن از چشمه های باز مواد رادیواکتیو استفاده می شود.
  • و همین طور به بیماران و سازمان‌های مرتبط برای زمانبندی مصرف آن‌ها و دنبال کردن نتایج مصرف آن‌ها کمک خواهد کرد.
  • به لطف ارتقا و پیشرفت فناوری های پزشکی، هوش و کارایی ربات‌ها در حوزه پزشکی و درمان، پیوسته در حال پیشرفت است.
  • با تکراتو همراه باشید تا بهترین تکنولوژی های پزشکی در سال 2020 را بررسی کنیم؛ از ربات‌ها حراج، پرینت سه‌بعدی و واقعیت مجازی تا کریسپر/کس۹ (CRISPR/Cas9)، اندام‌های مصنوعی و پهپادهای تحویل دارو.
  • ممکن است برخی از داوطلبان متقاضیانتخاب رشته دانشگاه آزادو سراسری، به رشته تکنولوژی پزشکی هسته ایعلاقه داشته باشند، اما درس های موجود در طول تحصیل دانشگاه را دوست نداشته و همین امر در آینده سبب ترک تحصیل و یا انصراف از تحصیل آن ها شود.

اما مراکز خصوصی حقوقی بر مبنای مهارت و تجربه پرداخت نموده و مقدار درآمد می تواند متفاوت باشد. متوسط درآمد این رشته از حقوق پایه وزارت کار حدودا 40% بالاتر است و با توجه به بالارفتن مدرک و سنوات کار و محل خدمت می‌تواند افزایش نیز داشته باشد. ✔️ رشته تکنولوژی پزشکی هسته ای در خصوص آموزش چگونگی مصرف صحیح دارو های رادیواکتیو تجویز شده و حفاظت آنان در برابر اشعه یونساز به دانشجویان است.

FDG تنها یکی از بسیاری از رادیوداروهای در حال استفاده یا در حال توسعه است. ​بسته به نوع معاینه، رادیوداروی مورد نظر تزریق، بلعیده و یا استنشاق می‌شود. سپس یک دوربین یا دستگاه تصویربرداری خاص، تشعشعات رادیواکتیو که از ماده‌ی رادیودارو منتشر شده‌اند را تشخیص می‌دهد. دوربین یا دستگاه، تصاویر را تولید می‌کند و اطلاعات مولکولی فراهم می‌سازد. پزشکی هسته‌ای حوزه ای میان رشته ای و برخاسته از رشته های تصویربرداری پزشکی، فیزیک پزشکی و پرتونگاری مولکولی است که از خواص هسته‌ای مواد (مثل رادیوایزوتوپ‌ها) برای تشخیص و درمان بیماری‌ها استفاده می‌کند. یکی از رشته های موجود در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری، رشته تکنولوژی پزشکی هسته ایاست.

بهترین گوشی تا 3 میلیون تومان در بازار ایران [ آذر 1401]

اگر بیمار به مدت یک روز از این لنز استفاده کند بیماری آب سیاه سریعا تشخیص داده شده و آسیب کمتری به اعصاب بینایی وارد می‌گردد. شما برای کنکور دکتری نانوفناوری پزشکی کتاب نانوفناوری چی خوندین، ممنون میشم راهنمائیم کنید. با اصلاح ژن، بعضی از بزرگترین تهدیدها برای سلامتی ما مثل سرطان و HIV می تواند پس از سال ها از بین بروند.

فرصت های شغلی رشته تکنولوژی پزشکی هسته ای

دستگاه Switch از کمپاني Mellon Medical، ابزار جديدي براي بخيه زدن است که فقط با يک دست قابل استفاده است و مي تواند در زمان اتاق عمل صرفه جويي زيادي کند. اين دستگاه هم براي بخيه زدن ساختارهاي لوله اي مانند عروق خوني و هم بافت هاي لايه اي مانند پوست مناسب است و در سايزهاي مختلفي براي کاربردهاي متفاوت در اختيار خواهد بود. دستگاه اوليه يک مدل 8cm است که براي جراحي شريان کاروتيد، پيوند کليه و روند باي پس محيطي در نظر گرفته شده است. دستگاه TytoCare در دو سيستم جداگانه TytoHome (براي استفاده در منزل) و TytoPro (استفاده هاي تخصصي و کلينيکال) عرضه شده است. با استفاده از کاربري آسان اين سيستم، افراد غيرحرفه اي مانند پرستارهاي خانگي، بيماران و والدين کودکان مي توانند اطلاعات تشخيصي مربوط به درجه حرارت بدن، قلب، ريه ها، گوش ها، بيني و گلو را در خانه چک کنند.

همین طور یکی دیگر از پیشرفت‌های مهم که می‌توان به آن اشاره کرد که در دانشکده پزشکی دانشگاه تگزاس در گالوستون انجام شد، ایجاد ریه‌های زیست مهندسی شده بود که بر روی خوک‌ها این پیوند را انجام دادند و از این طریق به آن‌ها امکان تنفس مصنوعی بدون عوارض پزشکی داده شد. برای این منظور، نقش پزشکان را تقویت می شود و به بخش اصلی کار روزانه آنها تبدیل می شود. به عنوان مثال، وقتی صحبت از تصویربرداری پزشکی می شود، پزشک فقط می تواند کمتر از 10٪ از داده های هر تصویری را بررسی کند. آیا این بدان معنی است که پزشکان جای خود را به تکنولوژی می دهند؟ قطعا نه. با کمک پزشکان تکنولوژی توانایی بهبود و نجات جان های بی شماری را دارد. هرچه بیشتر پیش می‌رویم پیشرفت تکنولوژی ما را بیش از پیش شگفت زده می‌کند.دانشمندان توانسته‌اند سنسورهای الکتریکی را اختراع کنند که در مغز قرار گرفته و بعد از اندازه گیری دما و فشار داخل مغر حل شده و نیازی به جراحی برای خارج کردن آنها نیست.