دسته‌ها
اخبار

رشته تکنولوژی پزشکی هسته ای و بازار کار

رایج‌ترین رادیوتریسر مورد استفاده، فلوروداکسی گلوکز F-۱۸، یا FDG، یک مولکول مشابه با گلوکز است. سلول‌های سرطانی از نظر متابولیک فعال‌تر هستند و ممکن است گلوکز را با سرعت بیشتری جذب کنند. این به پزشک شما این امکان را می‌دهد که بیماری را قبل از اینکه در سایر آزمایش‌های تصویربرداری دیده شود، شناسایی کند.

  • در سال های 1911 تا 1923 آقای هوسی در مورد جداسازی سرب رادیواکتیو از سرب غیر رادیواکتیو کار می کرد که متوجه عدم امکان جداسازی این دو ماده از طریق روش های شیمیایی شد و لذا نتبجه گرفت که مواد رادیواکتیو دقیقا خصوصیات رادیوایزوتوپ های غیر رادیواکتیو خود را تقلید می کنند.
  • پزشکی هسته‌ای حوزه ای میان رشته ای و برخاسته از رشته های تصویربرداری پزشکی، فیزیک پزشکی و پرتونگاری مولکولی است که از خواص هسته‌ای مواد (مثل رادیوایزوتوپ‌ها) برای تشخیص و درمان بیماری‌ها استفاده می‌کند.
  • به عنوان بلوک های سازنده در اندازه نانو برای تولید ساختار ها استفاده کردند.
  • در تعریفی تخصصی‌تر، رشته پزشکی هسته‌ای عبارت ‌است از کلیه اقدامات تخصصی، تشخیصی و درمانی در دو حیطه بالینی و پاراکلینیکی که در آن از چشمه‌های باز مواد رادیواکتیو استفاده می‌شود.
  • به عبارت دیگر، فعالیت عملی به تکمیل مباحث نظری ارائه شده در دانشگاه‏‌ها کمک می‏‌کند.

​همچنین، در روش درمانی I – ۱۳۱ MIBG برای نوروبلاستوما (نوعی تومور بدخیم)، با تزریقرادیوتریسر به جریان خون، به سلول‌های سرطانی متصل می‌شود و امکان انتقال تشعشع به تومور را فراهم می‌کند. پزشکی هسته ای شاخه ای از علم پزشکی است که در آن از مواد رادیو اکتیو جهت تشخیص و درمان بیماری ها استفاده می شود. روش های تشخیصی در مورد اعضاء مختلف بدن مانند استخوان ها، مغز، کلیه، ریه، قلب، دستگاه گوارش و دستگاه ادراری کاربرد دارند. از آنجا که کشور های پیشرفته صنعتی به پیشرفت خوبی در حوزه تکنولوژی پزشکی هسته ای رسیده اند بازار کار این رشته در این کشور ها مطلوب میباشد. رشته فیزیک پزشکی و نانو تکنولوژی در کانادا، یکی از رشته هایی در این کشور است که طرفداران خاص خود را دارد.

نظر دانشجوی رشته تکنولوژی پزشکی هسته ای

​هنگامی که زمان شروع تصویربرداری فرا می‌رسد، دوربین‌ها یا اسکنر‌ها مجموعه‌ای از تصاویر را ثبت می‌کنند. برای ثبت تصویر، ممکن است دوربین در اطراف بدن بیمار بچرخد یا ممکن است در یک موقعیت باقی بماند و ممکن است از بیمار خواسته شود که موقعیت خود را در حین تصویربرداری تغییر دهد. در حالی که دوربین در حال عکس گرفتن است، بیمار باید برای مدت کوتاهی ثابت بماند.

امکانات نامحدودی برای توسعه بیشتر وجود دارد و بدون شک فناوری می تواند نقش اساسی در کمک به مقابله با چالش های بهداشتی طی ده سال آینده داشته باشد. جمع آوری و کاربرد داده ها کلید دستیابی به سطوح بیشتر اتوماسیون و هوش مصنوعی پیشرفته تر است. اما، شرکت های رسانه های اجتماعی به اعتماد و اطمینان مصرف کننده برای جمع آوری و استفاده بی خطر از داده ها آسیب رسانده اند. در حال حاضر در حدود 700 هزار نفر برای تنظیم ریتم قلبی خود از ضربان ساز ها استفاده می کنند.

کدام دانشگاه ها رشته تکنولوژی پزشکی هسته ای دارند؟

این امر به ویژه برای بیمارانی که شرایط مزمن را باید کنترل کنند بسیار مفید است، به این دلیل که مراقبت مداوم، راحت و مقرون به صرفه را برای آن‌ها به وجود می‌آورد. انتظار می‌رود که ارزش بازار جهانی درمان‌های پزشکی از راه دور، تا سال 2025 به 113.1 میلیارد دلار هم برسد. یکی از بهترین تکنولوژی های پزشکی در سال 2020، پهباد های تحویل دارو هستند. با پیشرفت تکنولوژی‌ های پوشیدنی که با افزایش بیماری‌های مزمن مثل دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی همراه بوده است و هدف آن مبارزه با این بیماری‌هاست و به بیماران برای پیگیری و بهبود آمادگی جسمانی آن‌ها کمک می‌کند. در ملبورن استرالیا، گروهی از محققین دانشگاه RMIT موفق به ساخت کپسول هوشمندی شده اند که به موبایل بیمار متصل شده و داده های مختلفی را از دستگاه گوارش جمع آوری می‌کند.

تماس با ما

دانشجوی رشته تکنولوژی پزشکی هسته ای بایدسلامت جسمانی داشته باشد.منظم و دقیق باشد.علاقمند به رشته تکنولوژی پزشکی هسته ای باشد.آمادگی لازم برای شرایط سخت موجود در این رشته را داشته باشد. در حوزه تولیدی و خدماتی، بازار کار نانو تکنولوژی پزشکی در شرکت های دارویی و در خطوط تولیدی محصولات نانو می باشد. داوطلبان ارشد نانوتکنولوژی پس از فارغ التحصیلی حتی می توانند از طریق ارتباط با صنعت و پشتوانه مالی به تولید محصولات نانوپزشکی بپردازند. همانطور که گفتیم دو رشته فیزیک پزشکی و فناوری نانو از یکدیگر مجزا هستند. بنابراین هر یک از این رشته ها می توانند علاقه مندان خاص خود را داشته باشند.

با تکراتو همراه باشید تا بهترین تکنولوژی های پزشکی در سال 2020 را بررسی کنیم؛ از ربات‌ها حراج، پرینت سه‌بعدی و واقعیت مجازی تا کریسپر/کس۹ (CRISPR/Cas9)، اندام‌های مصنوعی و پهپادهای تحویل دارو. طبق آمار سال ۹۸ ، آخرین رتبه قبولی پزشکی هسته ای ۷۰۷۳ بوده و با توجه به دفترچه سازمان سنجش برای رشته ها و دانشگاه ها، فقط این دو دانشگاه این رشته رو ارائه دادند. این طرح زیست‌پزشکی بر اساس تکنیکی کار می‌کند که با کمک آن یک سنسور کوچک را داخل قرص قرار داده با کمک آن مسیر حرکت دارو را در اندام یا بافت مورد نظر بررسی می‌کنند. این ایده می‌تواند در درمان بیماری‌های عروقی، عفونت‌ها، دیابت و اختلالات روانی نقشی موثر داشته باشد. ماهنامه مهندسي پزشكي و تجهیزات آزمایشگاهی نخستین و فراگیرترین نشریه مستقل در زمینه تجهیزات پزشکی، آزمایشگاهی، دندان‌پزشکی و خدمات سلامت کشور است که به مراکز بیمارستانی، دانشگاهی و شرکت‌های تجهیزات پزشکی سراسر کشور ارسال می‌شود.