دسته‌ها
اخبار

جدیدترین تکنولوژی های پزشکی سال‌ های اخیر رادطب

FDG تنها یکی از بسیاری از رادیوداروهای در حال استفاده یا در حال توسعه است. ​بسته به نوع معاینه، رادیوداروی مورد نظر تزریق، بلعیده و یا استنشاق می‌شود. سپس یک دوربین یا دستگاه تصویربرداری خاص، تشعشعات رادیواکتیو که از ماده‌ی رادیودارو منتشر شده‌اند را تشخیص می‌دهد. دوربین یا دستگاه، تصاویر را تولید می‌کند و اطلاعات مولکولی فراهم می‌سازد. پزشکی هسته‌ای حوزه ای میان رشته ای و برخاسته از رشته های تصویربرداری پزشکی، فیزیک پزشکی و پرتونگاری مولکولی است که از خواص هسته‌ای مواد (مثل رادیوایزوتوپ‌ها) برای تشخیص و درمان بیماری‌ها استفاده می‌کند. یکی از رشته های موجود در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری، رشته تکنولوژی پزشکی هسته ایاست.

هرچند، هر روش قدرتمندی، مشکلاتی را نیز به همراه خواهد داشت (مثل مشکلات حقوق بشری مرتبط به این تکنولوژی و حق دستکاری ویژگی های انسان). روش CRISPR هنوز یک ابزار نسل اول بوده و توانایی های آن هنوز درک نشده است. تکنولوژی های پوشیدنی با رشد بیماری های مزمن مثل دیابت و بیماری های قلبی عروقی و با هدف مبارزه بیماران با آن، مورد توجه مردم قرار گرفته است. از زمان معرفی بلوتوث در سال ۲۰۰۰، تقاضا برای استفاده از ابزارهای پوشیدنی پزشکی بسیار رشد کرده است. امروزه مردم با استفاده از گوشی های هوشمند سلامتی خود را از کنترل قدم زدن، سلامت اندام، تپش قلب و حتی الگوی خواب تحت نظر دارند.

اگر بیمار به مدت یک روز از این لنز استفاده کند بیماری آب سیاه سریعا تشخیص داده شده و آسیب کمتری به اعصاب بینایی وارد می‌گردد. شما برای کنکور دکتری نانوفناوری پزشکی کتاب نانوفناوری چی خوندین، ممنون میشم راهنمائیم کنید. با اصلاح ژن، بعضی از بزرگترین تهدیدها برای سلامتی ما مثل سرطان و HIV می تواند پس از سال ها از بین بروند.

  • این وسیله برق خود را از یک ماده خاص که با تغییر حالت برق تولید می کند تامین می کند.
  • این رشته مناسب افرادی است که به کار در عرصه های پزشکی و تشخیص بیماری ها علاقه مند هستند و یا حس همدردی با افراد را دارند و می توانند با بیمار به خوبی ارتباط برقرار کنند.
  • درمان پزشکی، به پیشرفتی از تکنولوژی پزشکی گفته می شود که در آن به بیماران اجازه داده می شود تا به جای اینکه در صف انتظار ملاقات با پزشکشان باشند، درمان را از طریق ابزارهای دیجیتالی تجربه کنند.
  • نیمی از هزینه های تحقیقات پزشکی نیز با مشارکت کارخانه ها و مراکز دارو سازی پرداخت می شود.

این رشته تلفیقی از رشته‌های تصویربرداری پزشکی، فیزیک پزشکی و پرتونگاری مولکولی است که از خواص هسته‌ای مواد (مثل رادیوایزوتوپ‌ها) برای تشخیص و درمان بیماری‌ها استفاده می‌کند و طول دوره آن در دانشگاه برای دریافت مدرک کارشناسی چهار سال است. فارغ التحصیلان رشته کارشناسی تکنولوژی پزشکی هسته‌ای می‌توانند در مراکز درمانی مختلف به فعالیت بپردازند. در کاردانی پزشکی هسته‌ای با توجه به آشنایی دانشجویان این رشته با کاربرد چشمه‌های باز رادیو داروها در تشخیص و درمان بیماری‌ها فارغ التحصیلان این دوره آموزشی قادر خواند بود در مراکز بهداشتی و درمانی سراسرکشور، زیر نظر متخصصین این رشته کلیه خدمات مورد لزوم را انجام دهند. در این مقاله می خواهیم به معرفی رشته پزشکی هسته ای، بازار کار رشته پزشکی هسته ای، گرایش های رشته تکنولوژی پزشکی هسته ای و سایر موارد آن را مورد بررسی قرار دهیم. با توجه به پیشرفت کشور ما در بخش تکنولوژی های هسته ای ، آینده ای روشن برای دانشجویان این رشته در نظر گرفته می شود.

تجهیزات تصویربرداری پزشکی هسته‌ ای به چه صورت هستند؟​

همین طور یکی دیگر از پیشرفت‌های مهم که می‌توان به آن اشاره کرد که در دانشکده پزشکی دانشگاه تگزاس در گالوستون انجام شد، ایجاد ریه‌های زیست مهندسی شده بود که بر روی خوک‌ها این پیوند را انجام دادند و از این طریق به آن‌ها امکان تنفس مصنوعی بدون عوارض پزشکی داده شد. برای این منظور، نقش پزشکان را تقویت می شود و به بخش اصلی کار روزانه آنها تبدیل می شود. به عنوان مثال، وقتی صحبت از تصویربرداری پزشکی می شود، پزشک فقط می تواند کمتر از 10٪ از داده های هر تصویری را بررسی کند. آیا این بدان معنی است که پزشکان جای خود را به تکنولوژی می دهند؟ قطعا نه. با کمک پزشکان تکنولوژی توانایی بهبود و نجات جان های بی شماری را دارد. هرچه بیشتر پیش می‌رویم پیشرفت تکنولوژی ما را بیش از پیش شگفت زده می‌کند.دانشمندان توانسته‌اند سنسورهای الکتریکی را اختراع کنند که در مغز قرار گرفته و بعد از اندازه گیری دما و فشار داخل مغر حل شده و نیازی به جراحی برای خارج کردن آنها نیست.

تکنولوژی پزشکی هسته‌ ای چیست؟

​با تشخیص اینکه آیا ضایعات به احتمال زیاد خوش‌خیم یا بدخیم هستند، اسکن PET ممکن است نیاز به بیوپسی جراحی را از بین ببرد و یا بهترین محل بیوپسی را مشخص کند. از ‏فسفر رادیواکتیو (‏P – ۳۲)‏، برای درمان برخی از اختلالات خونی استفاده می‌شود. ​ آنتی‌بیوتیک‌های رادیواکتیو برای درمان فرم‌‌های مشخصی از سرطان‌های غدد لنفاوی به کار می‌روند.

بدون شک هدف ما هم پاسخگویی دقیق به سوالات شماست تا بتونیم شما رو به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنیم. اما با توجه به حجم بسیار زیاد سوالات در زمان انتخاب رشته، فرآیند پاسخگویی کمی طولانی تر شده و شاید کمی دیرتر از زمان های دیگه سوالاتتون رو پاسخ بدیم. آخرین رتبه قبولی دانشگاه کرمانشاه تو سال 98 در منطقه 1 رتبه ۸۴۴۳ بوده و برای منطقه 2 تا رتبه ۱۷۴۷۵ و منطقه 3 تا رتبه ۷۹۸۴ قبولی داشته. بازار کار رشته آینده شما با توجه به شرایط کشور ما، به علاقه و مهارت شما تو این رشته ها بستگی داره و اگه مهارت کافی و علاقه به کار و کار آفرینی در این رشته ها رو داشته باشی، امکان اشتغال برای شما وجود داره. از طرفی ساخت دستگاه های مجهز و هوشمند ، خود ، به اختراع و کشف دارو ها و راه های درمانی بیشتر و بهتر کمک خواهد کرد .

اما مراکز خصوصی حقوقی بر مبنای مهارت و تجربه پرداخت نموده و مقدار درآمد می تواند متفاوت باشد. متوسط درآمد این رشته از حقوق پایه وزارت کار حدودا 40% بالاتر است و با توجه به بالارفتن مدرک و سنوات کار و محل خدمت می‌تواند افزایش نیز داشته باشد. ✔️ رشته تکنولوژی پزشکی هسته ای در خصوص آموزش چگونگی مصرف صحیح دارو های رادیواکتیو تجویز شده و حفاظت آنان در برابر اشعه یونساز به دانشجویان است.

اين سيستم تاييديه FDA را دريافت کرده و در وضعيت پيش فروش قرار دارد. چنين سيستمي مي تواند سالانه چندين ميليارد در هزينه هاي درماني براي ويزيت هاي معمولي صرفه جويي داشته باشد. علاوه بر آن، در صورتي که نياز به دستورالعمل هايي باشد که در سيستم موجود نيست، GALE تماس ويدئويي با متخصصان آنکال برقرار مي کند تا دستورات لازم براي شرايط پيچيده تر را ارائه کنند. اين کيت در سفرهاي جاده اي در مناطقي که شبکه موبايل پشتيباني مي کند نيز قابل استفاده است. پزشکان و دانشمندان ابزارهای الکترونیکی حل شونده‌ای را ابداع کردند که می تواند در زمانی که دیگر به آن نیاز نیست، در مغز حل شود.

​بر اساس نوع اسکنی که قرار است انجام گیرد، دستورالعمل‌های خاصی دریافت خواهید کرد. در برخی موارد، برخی داروها و یا روش‌های خاص ممکن است با دستور تصویربرداری تداخل داشته باشند. تحولات ریشه در هوش مصنوعی راه را پیش می برد و به دقیق تر و کارآمد تر کردن روند تشخیص کمک می کند. با پیشرفت یادگیری ماشینی، قابلیت ها و کاربردهای آن همچنان رو به افزایش خواهد بود و داده های بیشتری را برای کمک به پزشکان در تشخیص بیماری ارائه می دهد. ارائه مراقبت های بهداشتی از شرکتهای فناوری مانند Google و مایکروسافت پتانسیل عظیمی را در هوش مصنوعی برای بهبود تجربیات بیمار، بینش بالینی و مراقبت در بیمارستان نشان می دهند. Google قبلاً پروژه های تحقیقاتی بزرگی را در مورد بیماری هایی مانند دیابت و پارکینسون اعلام کرده است، جایی که امیدوار است در زمینه های تشخیص، مدیریت بیمار و بیماری گام بردارد.