دسته‌ها
اخبار

آشنایی با رشته پزشکی هسته ای

در ایمونوتراپی، یک مولکول تولید شده آزمایشگاهی به نام آنتی‌بادی مونوکلونال برای تشخیص و اتصال به سطح سلول‌های سرطانی، مهندسی شده ‌است. آنتی‌بادی‌های مونوکلونال، از پادتن‌های طبیعی تولید شده توسط سیستم ایمنی بدن تقلید می‌کنند که به مواد خارجی مانند باکتری‌ها و ویروس‌ها حمله می‌کنند. و وقتی که به جریان خون بیمار تزریق می‌شود، آنتی‌بادی به سلول‌های سرطانی می‌رود و به آن‌ها متصل می‌شود که این امر باعث می‌شود که دوز بالایی از تشعشع به طور مستقیم به تومور منتقل شود.

اما داوطلبان علاقه مند به این رشته چگونه می توانند موفق به قبولی نهایی در گرایش های آن شوند؟ مسلما داشتن مشاور و ترتیب اولویت های انتخاب رشته می تواند موفقیت داوطلبان کنکور را تضمین کند. در مقاله زیر اطلاعاتی در خصوص داشتن بهترین انتخاب رشته به داوطلبان داده شده است. ما در انتهای مقاله درآمد رشته تکنولوژی پزشکی هسته ای و بازار کار رشته تکنولوژی پزشکی هسته ای را به طور دقیق بررسی کرده ایم. فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی می توانند وارد مراکز درمانی و یا مراکز تحقیقاتی شده و درآمد کسب کنند یا وارد مقطع کارشناسی ارشد شوند و ادامه تحصیل دهند .لازم به ذکر است که بازار کار این رشته در شهر های صنعتی و بزرگ تر مناسب تر است.

  • ویژگی های دیجیتالی این روش باعث شده چاپ پروتز برای اشخاص، به صورت اختصاصی با دقت میلیمتری انجام گیرد.
  • تصویربرداری با تکنولوژی پزشکی هسته‌ ای اطلاعات منحصر به فردی را فراهم می‌کند که اغلب با استفاده از سایر روش‌های تصویربرداری به دست نمی‌آید و توانایی شناسایی بیماری‌ها را در مراحل اولیه آن دارد.
  • با این حال اخیرا با پیشرفت تکنولوژی و پزشکی برای دانشجویان پزشکی این امکان فراهم شده است تا از نزدیک تجربه‌ای مشابه اتفاقات در دنیای واقعی را به‌دست آورند.
  • این تکنیک آسیب سلول های سالم بدن را کاهش می دهد و امکان تشخیص زودهنگام بیماری را می دهد.
  • سلول‌های سرطانی از نظر متابولیک فعال‌تر هستند و ممکن است گلوکز را با سرعت بیشتری جذب کنند.
  • با توجه به اهمیت این رشته ها در صنایع مختلف می توان انتظار داشت که فرصت های شغلی آن در کانادا رو به رشد باشد.

این فناوری می‌تواند در درمان بیماری‌هایی نظیر سرطان کولون، مشکلات روده‌ای و التهاب راست روده مورد استفاده قرار گیرد. به زبان ساده تر، به کمک این روش، سیستم ایمنی ویروس های مهاجم، با ایجاد برش در DNA آن ها کنترل می شود. پزشکی دقیق سبب شده تا پزشکان، داروها و روش های درمان بیماری هایی مثل سرطان را بر اساس ژنتیک هر فرد انتخاب کنند. این روش درمان مخصوص خود بیمار، بسیار موثرتر از روش های درمانی دیگر است. برای مثال از این نوع درمان می توان برای حمله به تومورها (بر اساس ویژگی های ژن بیمار) استفاده کرد. هرچند که در ابتدا بازسازی سلول های پوست برای قربانیان سوختگی، یک روش خلاقانه به نظر می رسید، ولی این تفکر به آرامی جای خود را به کارهای بسیار هیجان انگیزتری داده است.

در واقع این سلول ها، سلول هایی هستند که بدن به کمک آنها می تواند بلوک های ساختمانی سلول های مغز را به وجود بیاورد. خبر خوبی که وجود دارد این است که استفاده از این سلول ها در موش های آزمایشگاهی به هیچ عنوان باعث بروز تومور نشدند. تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه آموزشی انتشاراتی بارسا می باشد. اما شما با داوطلبان منطقه ۳ مقایسه می شید و نیازی نیست رتبه تون رو با شرکت کنندگان سایر سهمیه ها (منطقه ۱ و ۲) مقایسه کنید. در نظر داشته باش که پرستاری بازارکار مناسب تری داره، اما در کنارش سختی کار زیادی رو هم داره.

علائم سرطان خون چیست؟ | نشانه‌های سرطان خون کدامند؟

رشته تکنولوژی پزشکی هسته ای با همه سختی هایی که یک دانشجو در راه آن متحمل می شود، متأسفانه در بازار کار خود دچار مشکلات فراوانی شده که بعضی مطالب نگران کننده آن در حد حرف های معمولی مردم کوچه بازار درآمده است. ولی واقعیت هر رشته – جدا از مدیریت توانمندی که جهت جذب فارغ التحصیلان دانشگاه ها لازم است – این است که دانشجوی باانگیزه و دارای پشتکار، کار شایسته خود را می یابد. رشته تکنولوژی پزشکی هسته ای عبارت است از کلیه اقدامات تخصصی، تشخیصی و درمانی در دو حیطه بالینی و پاراکلینیکی که در آن از چشمه های باز مواد رادیواکتیو استفاده می شود. از طرفی داروگر هسته‌ای که یکی از گرایش‌های داروسازی است هم می‌تواند هدف خوبی برای کار در این رشته باشد.با اخذ مدرک دکتری در تکنولوژی پزشکی هسته‌ای در دانشگاه‌های خارج از کشور نیز فرد می‌تواند به امور دانشگاهی بپردازد و به تعلیم دیگر دانشجویان در این زمینه کمک کند. کسی که کارشناسی تکنولوژی پزشکی هسته ای دارد می تواند در مراکز پزشکی هسته ای به پزشک متخصص پزشکی هسته ای در انجام روشهای پزشکی هسته‌ای کمک کند .

ثبت نام

​اسکن پزشکی هسته‌ ای مفیدترین اطلاعات تشخیصی یا درمانی را برای بسیاری از بیماری‌ها فراهم می‌کند. مثلا دستگاه فشار خون توسط شخصی به نام Samuel Siegfried اختراع شد و یا دستگاه تنفس سنج را شخصی به نام John Hutchinson در سال ۱۸۴۶ اختراع کرد . در نیمه ی دوم قرن بیستم ما شاهد رشد شگرف در استفاده از تکنولوژی پزشکی بودیم و یک دلیل عمده و معتبر برای گسترش تکنولوژی پزشکی ترکیب علوم مهندسی با پزشکی است . مثلا چیز هایی مثل اشعه ی X و یا magnetic resonance imaging را در نظر بگیرید اینها بر پایه ی قوانین فیزیک و مهندسی استوار است. پزشکی هسته ای در حقیقت در سال های اولیه 1900 و پس از کشف مواد رادیواکتیو بتدریج شکل گرفت. در سال 1901 هنری بکرل و پیرکوری در حین مسافرتی متوجه شدندکه ماده رادیواکتیوی که درون جیبشان گذاشته بودند باعث سوختگی پوست بدنشان شده است.

کدام دانشگاه ها رشته تکنولوژی پزشکی هسته ای دارند؟

این دستگاه به پزشکان اجازه میدهد تا دما و فشار درون مغز را اندازه گیری کنند. از آنجایی که این دستگاه حل شونده است، برای خارج کردن آن از مغز نیاز به جراحی نیست. با توجه به اهمیت این رشته ها در صنایع مختلف می توان انتظار داشت که فرصت های شغلی آن در کانادا رو به رشد باشد. برای بهره مندی از مشاوره رایگان لطفا عملیات ورود یا ثبت نام را انجام داده، سپس سوال خود را مطرح نمایید.