دسته‌ها
اخبار

Rooms.xyz با پشتوانه a16z به شما امکان می دهد اتاق های تعاملی، سه بعدی و بازی های ساده را در مرورگر خود بسازید.


تیمی از کارمندان سابق گوگل امروز یک پلت فرم جدید خلاقیت دیجیتال را راه اندازی می کنند. Rooms.xyz، به آزمایش بتا. این استارت‌آپ با حمایت 10 میلیون دلاری سرمایه اولیه به رهبری a16z، ابزاری مبتنی بر مرورگر برای طراحی فضاهای سه‌بعدی – یا اتاق‌ها – با استفاده از کشیدن و رها ،، اشیاء یا کد قابل ویرایش ارائه می‌کند و به کاربران امکان می‌دهد از طریق بازی خلاقانه خود را بیان کنند. همانطور که اتاق ها، بازی های اساسی یا سایر فعالیت های تعاملی موجود در این فضاهای کوچک و آنلاین را طراحی می کنند.

این ایده چیزی بین یک ابزار ایجاد ساده مانند Minecraft و یک پلتفرم پیشرفته‌تر برای ساختن جهان مانند Roblox است. یا همانطور که شرکت آن را توصیف می کند، مانند “معادل دیجیتالی لگو” است.

اعتبار تصویر: Rooms.xyz

یکی از بنیانگذاران توضیح می دهد که ایده اتاق ها از ،یبی از عوامل الهام گرفته شده است جیسون تاف – ی،ی ایجاد مدل سه بعدی امروز بسیار دشوار بود.

قبل از رومز، تاف ده سال را در گوگل، خاموش و روشن، در بازاریابی محصول و مدیریت محصول، از جمله در YouTube، Area 120 و VR/AR گذراند. قبل از آن، او چند سال را در Vine به ،وان مدیر محصول گذراند، از جمله پس از ،یداری آن توسط توییتر. و اخیراً، تاف در Meta کار می‌کرد، جایی که او با آزمایش‌های محصول جدید، مانند سازنده زینتی E.gg و برنامه ساخت موسیقی Collab، در میان چیزهای دیگر، دست به کار شد.

پس از ، آ،ین موقعیت خود، تاف تصمیم گرفت مدتی مرخصی بگیرد، که تصمیم گرفت با تلاش برای یادگیری نحوه ساخت مدل های سه بعدی – چیزی که همیشه فکر می کرد سرگرم کننده به نظر می رسید، آن را پر کند. با این حال، همانطور که مشخص شد، این فرآیند در واقع نسبتاً پیچیده بود و شامل استفاده از نرم‌افزار پیچیده بود. تقریباً در همان زمان، پسر شش ساله تاف به تازگی شروع به بازی با Minecraft کرده بود، جایی که طراحی با مدل‌های سه بعدی آسان بود، اما باید یک بلوک در یک زمان انجام می‌شد.

این امر باعث شد تا ایده چیزی در حد میانه برای طراحی سه بعدی وجود داشته باشد، جایی که فرآیند تقریباً به همان سادگی در Minecraft انجام می شود، اما واحد ساختمان یک بلوک واحد نبود. در عوض، در اتاق‌ها، می‌تو،د یک شی کاملاً شکل‌گرفته را جستجو کنید، ویرایش کنید و سپس به فضای خود اضافه کنید – مانند در، مبل، میز، تخت، ماشین، دکور، حیوان خانگی یا هر چیز دیگری که می‌تو،د. رویا دیدن

رابط به شما اجازه می دهد تا ویژگی ها و عملکرد یک شی را تغییر دهید، مانند رنگ، اندازه، موقعیت، یا سبک یا آنچه که با کلیک روی آن اتفاق می افتد.

این پروژه همچنین از پروژه‌های دیگری الهام گرفته که تاف در بخش AR/VR گوگل روی آن کار کرده است، مانند سرویس ساخت اپلیکیشن واقعیت مجازی و واقعیت افزوده Poly (که در سال 2020 به یکی دیگر از دلایل Google تبدیل شد) و ابزار مدل‌سازی سه بعدی VR، Block. یکی از بنیانگذاران اتاق برونو اولیویرا همچنین روی این پروژه‌ها در گوگل کار کرد، که اولین بار این دو با هم آشنا شدند. در همین حال، سومین بنیانگذار و مهندس iOS نیک کروگه، اهل اسمول (جایی که مدیر طراحی محصول بود) و اوبر، علاوه بر گوگل، جایی که او کار کرد در YouTube تلفن همراه و YouTube Music.

تاف توضیح می‌دهد: «اصولاً من تصمیم گرفتم تا شرکتی معادل دیجیتالی LEGO را بسازد. او می‌گوید: «فکر این بود که لگو یکی از معدود چیزهایی است که بچه‌ها آن را دوست دارند، بزرگسالان دوست دارند و بزرگسالان می‌خواهند بچه‌هایشان با آن بازی کنند. اما لگو به دلیل ماهیت فیزیکی و پ،تیکی چاپی خود محدودیت هایی دارد. به ،وان مثال، تاف خاطرنشان کرد: ممکن است گران باشد و می تو،د قطعات را از دست بدهید.

اتاق‌ها مانند جعبه لگوس برای بازی‌های باز طراحی شده است که در آن افراد از اشیاء برای بیان خود استفاده می‌کنند – چه ساختن یک نسخه کوچک از یک اتاق واقعی، یک اتاق رویایی، یا با ایجاد نوعی تعامل تعاملی. فضا، مانند یک بازی ساده یا یک ، موسیقی که می‌تو،د روی آن کلیک کنید و یا چیز دیگری.

این استارت‌آپ جامعه خود را با 1000 شیء سه بعدی Voxel که از سازندگان سفارش داده بود، پرورش داد، که می‌توان آنها را در فضای شخصی خود اضافه و سفارشی کرد. هر اتاق نیز به‌طور پیش‌فرض عمومی است و می‌توان آن را «ریمی،» کرد – ی،ی به ،وان یک الگو یا نقطه پرش برای طراحی اتاق خود استفاده کرد.

اعتبار تصویر: Rooms.xyz

یک جنبه آموزشی نیز برای نرم افزار وجود دارد، زیرا فقط لازم نیست از طریق رابط کاربری با اشیاء تعامل داشته باشید – همچنین می تو،د برای نمایش کد کلیک کنید. Rooms از Lua استفاده می کند، همان زب، که برای کدنویسی در Roblox استفاده می شود. این می‌تواند به معرفی کاربران جوان‌تر با مفاهیم کدنویسی قبل از رفتن به ابزارهای ویرایش پیشرفته‌تر Roblox کمک کند.

در حالی که اتاق‌ها خود تعاملی هستند و می‌توانند با یکدیگر در ارتباط باشند، پس از تکمیل طراحی، کار بیشتری نمی‌توان با آنها انجام داد، علاوه بر این که URL آنها را با دیگران به اشتراک بگذارید تا آنها را به نمایش بگذارند. “حالت دوربین” به شما امکان می دهد یک ع، یا یک ع، عروسکی صاف بگیرید، اما نتیجه نهایی با یک کلیک قابل انتشار در شبکه های اجتماعی نیست. همچنین کاربران نمی توانند آواتارهایی ایجاد کنند که می توانند حرکت کنند یا با دیگران تعامل داشته باشند یا در چت شرکت کنند.

تاف توضیح می‌دهد: «این یک تصمیم عمدی بود – تا حدی، فقط برای حفظ امنیت تا حد امکان. او می‌گوید: «به محض اینکه چت را معرفی می‌کنید… مردم می‌توانند کارهای وحشتناکی انجام دهند.» علاوه بر این، او اضافه می‌کند که در حال حاضر تمرکز بیش از حد روی شخصیت‌های مجازی و آرایش آواتارها وجود دارد و تیم می‌خواست چیز متفاوتی را دنبال کند.

تاف اذعان می‌کند: «با تمام چیزی که می‌دانم، این می‌تواند اشتباه بزرگی باشد که ما هیچ‌یک از آن‌ها را نداریم – و ممکن است منطقی باشد که نوعی تجربه اجتماعی را در این مسیر معرفی کنیم.» “اما در حال حاضر، همه چیز مانند یک وب سایت یا بازی است که شما بازی می کنید. همه چیز فردی است.»

اعتبار تصویر: Rooms.xyz

در نهایت، Rooms می‌تواند با فروش اشیاء برای ،ید، اشتراک‌ها یا مجوز نرم‌افزار خود برای آموزش درآمد ،ب کند، اما همه اینها در این مرحله تعیین‌کننده هستند. تاف می‌گوید: همانطور که استارت‌آپ برای آزمایش بتا باز می‌شود، هدف این است که ببینیم پذیرندگان اولیه چگونه از محصول استفاده می‌کنند و در نهایت چه چیزی را می‌سازند یا درخواست می‌کنند.

با این حال، یکی از مناطقی که آنها در حال بررسی هستند، استفاده از ChatGPT است. در حال حاضر، آنها یک شی از یک فالگیر ساخته اند (زولتار!) که می تو،د سوالاتی را برای آنها مطرح کنید و سپس توسط ربات چت OpenAI پاسخ داده می شود، همانطور که Zoltar صحبت می کند. کاربران می‌توانند آن کد را کپی کرده و برای اشیاء مجهز به هوش مصنوعی خود استفاده کنند و دستور داخل کد را ویرایش کنند تا نحوه پاسخ‌دهی شی خود را تغییر دهند.

همچنین یک ابزار هوش مصنوعی در حال توسعه است که به کاربران اجازه می‌دهد تا به نرم‌افزار دستور دهند تا برای شی مورد نظر خود کد بنویسد و چگونه باید رفتار کند.

به ،وان مثال، می‌تو،د به آن بگویید که با کلیک ،، شیء شما را بچرخاند و هوش مصنوعی کد مورد نیاز شما را ایجاد می‌کند. با این حال، این قابلیت هنوز عمومی نیست.

استارتاپ – Things Inc. — در سال 2021 تأسیس شد و 8 میلیون دلار از آندرسن هوروویتز (a16z) و 2 میلیون دلار از سرمایه گذاران مختلف فرشته، از جمله اسکات بلسکی، مدیر دفتر تولید ادوبی و مایک کریگر، بنیانگذار اینستاگرام، جمع آوری کرد. پس از سوزاندن خیلی سریع سرمایه در ابتدا، تیم تیم 10 نفره خود را به سه موسس کاهش داد تا بتواند باند فرودگاه را به اندازه کافی حفظ کند. تاف می‌گوید: اکنون Rooms.xyz حدود چهار سال دیگر فرصت دارد.

این می تواند به این شرکت که از طریق Unity ساخته شده است، فرصت بیشتری برای راه اندازی بر روی پلتفرم های دیگر بدهد. در حال حاضر، یک برنامه iOS در حال توسعه است که می تواند به ،وان همراهی برای کاوش اتاق های ساخته شده توسط دیگران عمل کند. اما این تیم همچنین در نظر دارد در آینده این خلاقیت ها را به پلتفرم های AR/VR از اپل و متا نیز گسترش دهد.

ما می‌گفتیم، بیایید این نسخه بتا را اکنون منتشر کنیم، زیرا زم، که اپل با آن عرضه شود [AR/VR device]تاف می‌گوید، ما خواهیم دید که چه کار می‌کند و سپس می‌تو،م نحوه ادغام آن را بیابیم. او می افزاید: «همه اینها به گونه ای ساخته شده بود که می توانست به راحتی روی هدست قرار بگیرد.

Rooms.xyz برای آزمایش بتا باز است و استفاده از آن رایگان است.


منبع: https://techcrunch.com/2023/05/16/a16z-backed-rooms-xyz-lets-you-build-interactive-3d-rooms-and-simple-games-in-your-browser/