دسته‌ها
اخبار

یک فضاپیمای قدیمی ناسا روز چهارشنبه به زمین سقوط می کندیک فضاپیمای بازنشسته ناسا روز چهارشنبه دوباره وارد جو زمین می شود و انتظار می رود برخی از قطعات این وسیله نقلیه با زمین برخورد کند.

در حالی که انتظار می‌رود بیشتر فضاپیمای تصویرگر طیف‌سنجی خورشیدی انرژی بالا Reuven Ramaty (RHESSI) با ورود به جو با سرعت بالا بسوزد، برخی از قطعات این دستگاه 660 پوندی (300 کیلوگرمی) احتمالاً از فرود جان سالم به در خواهند برد.

خبر خوب این است که ناسا می گوید خطر آسیب رساندن به افراد ،ن زمین کم است و «تقریباً 1 در 2467» است. با این حال، برای هر ،ی که بخواهد در هر صورت کلاه سختی به سر بگذارد، انتظار می‌رود RHESSI در حدود ساعت 9:30 بعد از ظهر چهارشنبه 19 آوریل دوباره وارد جو شود، اگرچه پیش‌بینی با عدم قطعیت +/- 16 ساعت همراه است.

ناسا و و، دفاع به نظارت بر حرکات فضاپیما ادامه می‌دهند و پیش‌بینی‌های خود را – امیدواریم با منطقه فرود – زم، که داده‌های جدید در دسترس قرار گیرد، به‌روزرس، خواهند کرد.

RHESSI در سال 2002 وارد خدمت شد و تا زمان بازنشستگی خود در سال 2018 شعله‌های خورشیدی و پرتاب‌های جرم تاجی را از مدار پایین زمین خود مشاهده کرد. کار آن دانشمندان را قادر ساخت تا در مورد فیزیک زیربنایی چگونگی وقوع این انفجارهای قدرتمند انرژی اطلاعات بیشتری ،ب کنند.

فعالیت‌های این فضاپیما شامل تصویربرداری از الکترون‌های پرانرژی بود که بخش بزرگی از انرژی آزاد شده در شراره‌های خورشیدی را حمل می‌کنند. RHESSI با استفاده از طیف‌سنج تصویربرداری خود، اولین مأموریتی بود که تصاویر پرتو گاما و تصاویر پرانرژی اشعه ای، از شراره‌های خورشیدی را ثبت کرد.

داده‌های جمع‌آوری‌شده تنوع قابل‌توجهی در اندازه شعله‌ها را نشان می‌دهد که می‌تواند از نانوشعله‌های کوچک تا شعله‌های ابری عظیم ده‌ها هزار برابر بزرگ‌تر باشد.

ناسا گفت: «داده‌های RHESSI سرنخ‌های حیاتی در مورد شعله‌های خورشیدی و پرتاب‌های جرم تاجی مرتبط با آن‌ها ارائه کرد. این رویدادها انرژی معادل میلیاردها مگاتن تی ان تی را در عرض چند دقیقه به اتمسفر خورشیدی آزاد می‌کنند و می‌توانند اثراتی روی زمین از جمله اختلال در سیستم‌های الکتریکی داشته باشند. درک آنها چالش برانگیز بوده است.»

این مأموریت همچنین به بهبود اندازه‌گیری‌های شکل خورشید کمک کرد و نشان داد که درخشش‌های پرتو گامای زمینی – که توسط ناسا به ،وان “انفجار پرتوهای گاما ساطع شده از ارتفاعات جو زمین” و در بالای برخی از رعد و برق‌ها رخ می‌دهد – بیشتر از آنچه تصور می‌شد رخ می‌دهد. .

ناسا گفت که RHESSI را در سال 2018 پس از دشوار شدن برقراری ارتباط با آن بازنشسته کرد. پس از حفظ مدار پایین زمین در پنج سال گذشته، این فضاپیما در آستانه رسیدن به پایان آتشین است.

توصیه های سردبیرانمنبع: https://www.di،altrends.com/،e/nasa-rhessi-،ecraft-will-crash-to-earth/