دسته‌ها
اخبار

کتاب های تکنولوژی اتاق عمل کتابفروشی آنلاین جامعه‌نگر-تکنولوژِی جهانی

همانطور که پیش تر مطالعه کردید، برای تحصیل در مقطع کارشناسی رشته اتاق عمل نیازمند شرکت در کنکور سراسری خواهید بود و در حال حاضر امکان تحصیل رشته اتاق عمل بدون کنکور وجود ندارد. به همین طریق برای تحصیل در مقاطع بالاتر رشته اتاق عمل نیز، نیازمند شرکت در کنکور سراسری و کسب رتبه قبولی خواهید بود. در مقطع کارشناسی رشته اتاق عمل به صورت کلی 130 واحد وجود دارد که از این تعداد، 22 واحد دروس عمومی، 74 واحد دروس پایه و تخصصی، 18 واحد کارآموزی و 16 واحد کارآموزی در عرصه اتاق عمل می باشند. رشته تکنولوژی اتاق عمل به صورت کاملا حرفه ای و شبیه به شرایط امروز برای اولین بار در سال ۱۹۰۱ توسط فردی به نام مارتا لوسی در بوستون آمریکا پایه‌گذاری شد. وی برای اولین بار اقدام به معرفی وظایف کامل کارشناس اتاق عمل و یا دستیار اتاق عمل نموده و شرایط لازم برای ورود به این روش عملی را نیز برای علاقمندان تعریف کرد.

  • همانطور که در جدول بالا مشاهده می کنید در مجموع ۴۷ درس مختلف به ارزش ۸۴ واحد درسی به عنوان دروس پایه، اختصاصی و کارآموزی برای رشته اتاق عمل در نظر گرفته شده اند.
  • بازار کار این رشته خوب است، چرا که در اتاق عمل دو کارشناس اتاق عمل نیاز است.
  • همانطور که در بخش واحدهای درسی رشته اتاق عمل بیان کردیم، دانشجویان رشته میبایست با داشتن تمرکز بالا و کافی بر روی درس های تخصصی و اصلی این رشته مهارتهای خود را به حداکثر شرایط ممکن برسانند.
  • عضو هیئت علمی شدن هم از فرصت های همیشگی فارغ التحصیلان ارشد و دکتری بوده است که باید حقوق جداگانه آن را هم حساب کرد.

شاید شما که در حال مطالعه این مطلب هستید، قصد آشنایی با این رشته و ادامه تحصیل در مقطع ارشد را دارید. مهم ترین گام برای انتخاب رشته آشنایی از آن رشته و چگونگی ورود به بازار کار آن است. زیرا شما با دنبال کردن هدفی وارد مقطع ارشد می شوید، اگر از آشنایی خوبی با آن رشته نداشته باشید، از مسیر هدف خود دور می شوید. در این مطلب از مجموعه مطالب معرفی رشته سایت فسفر قصد داریم به معرفی ارشد تکنولوژی اتاق عمل، بازار کار، درآمد، دروس امتحانی آن بپردازیم. بازارکار و آینده شغلی این فارغ التحصیلان بسیار خوب است و این رشته نرخ بیکاری کم تری نسبت به رشته هوشبری دارد زیرا در هر اتاق عمل به طور استاندارد یک کارشناس هوشبری، و دو کارشناس اتاق عمل باید وجود داشته باشد.

تکنولوژیست جراحی اسکراب

بعضی عمل های جراحی خیلی طولانی هستند و تکنسین اتاق عمل باید بتواند از نظر جسمانی توانایی لازم را داشته باشد تا بتواند ساعت های طولانی بایستد و هوشیارانه در اختیار جراح و سایر اعضای اتاق عمل باشد. همچنین باید توانایی روحی بالایی نیز داشته باشد چراکه ممکن است با صحنه های مختلف اتاق عمل مواجه بشود و باید بتواند آن ها را تاب بیاورد. در جریان این جنگ ها، پرستارانی در اتاق های عمل بودند که در کنار پزشکان در هنگام عمل حضور داشتند و خدمت رسانی می کردند. در سال 1957 به تدریج این کار تبدیل به علم شد و کم کم وارد دانشگاه های جهان شد.

رشته مهندسی کامپیوتر: بازار کار، درآمد، آینده شغلی، دانشگاه های برتر

اما مزایای رشته اتاق عمل نسبت به پرستاری را هم نباید نادیده گرفت که در ادامه راجع به آن بیشتر توضیح می دهیم. محل تحصیل دانشجویان این رشته نیز مجتمع آموزش عالی سلامت اسلام آباد غرب بود. لازم به ذکر است در پذیرش این رشته به صورت بدون آزمون، داوطلبان خانم و آقا مورد پذیرش قرار گرفتند. اما نکته مهم این که این پذیرش های بدون کنکور هر ساله نیستند و ممکن است در سال‌ های آینده ارائه رشته های پیراپزشکی به صورت بدون آزمون اتفاق نیفتد.

بازار کار رشته اتاق عمل

در آن دفترچه اطلاعاتی مانند رشته های مجاز، دروس امتحانیريال ظرایب دروس ارائه می شود. براسا اطلاعات موجود در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کاشناسی ارشد سال 99، دارندگان دارای مدرک کارشناسی در رشته تکنولوژی اتاق عمل، رشته پرستاری و رشته هوشبری می توانند در مقطع ارشد این رشته شرکت کنند. رشته اتاق عمل که با اسم رشته تکنسین اتاق عمل در دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی شناخته می شود ، یکی از رشته های پیراپزشکی است که فقط توسط دانشگاه های علوم پزشکی ارائه می گردد. تحصیل در این رشته سختی های خودش را دارد و می توان گفت جزو رشته های سخت به شمار می رود. شما در صورت علاقه مندی به تحصیل در رشته اتاق عمل باید حوانب مختلفی همچون دروس رشته ، طول دوره تحصیل رشته ، شرایط ادامه تحصیل ، بازار کار و … را بررسی کنید تا پس از ورود به دانشگاه برای تحصیل مشکلی نداشته باشید.

بسته به این که فرد با چه میزان مهارت و توانمندی وارد این رشته شده یا چقدر سابقه کار دارد، حقوق متفاوتی دریافت می کنند. به علت سرپا ایستادن های طولانی فرد در اتاق جراحی، ممکن است در طی زمان به کمر درد یا آرتروز مبتلا شود؛ همچنین امکان ابتلا به بیماری های واگیردار حین حضور در اتاق عمل هم وجود دارد. تکنولوژیست جراحی یا تکنولوژیست اتاق‌ عمل در منطقه‌ی استریل و حفاظت‌شده‌ی بیمارستانی انجام وظیفه می‌کند. چنین کارشناسانی باید تحمل بالایی در مقابل قرار گرفتن در معرض مواد و بوهای ناخوشایند داشته باشند. توانایی فعالیت به صورت گروهی و ایجاد ارتباط خوب با اعضای تیم جراحی در این شغل بسیار اهمیت دارد.