دسته‌ها
اخبار

کتاب تکنولوژی نانو در ساختمان چ1 فروشگاه اینترنتی کتاب گیسوم-تکنولوژِی جهانی

کاربردهای وسيع اين عرصه به همراه پيامدهای اجتماعی، سياسی و حقوقی آن، اين فن ­آوری را به­عنوان يک زمينه فرا رشته‌­ای و فرابخش مطرح نموده است. از جمله دستاوردهای فراوان این فناوری کاربرد آن در تولید، انتقال، مصرف و ذخیره‌سازی انرژی با کارایی بالاست که تحول شگرف را در این زمینه ایجاد می‌کند. حوزه دیگر و بسیار مهم کاربرد فناوری نانو در تولید دارو‌های هوشمند است. به گفته این کارشناس حوزه نانوفناوری داروی هوشمند قابلیت تشخیص بافت آسیب دیده را خیلی سریع دارد. در اصطلاح عامیانه گفته می‌شود گلو چرک یا ریه عفونت کرده است؛ فناوری نانو دارویی تولید کرده است که هدفمند عمل می‌کند و به محض ورود به بدن وارد ریه‌ای می‌شود که آسیب دیده است. این دارو‌ها به عامل‌هایی که شناساگر نامیده و در ابعاد نانو ساخته می‌شوند، تجهیز و بعد از ورود به واکنش بدن نسبت به ویروس و میکروب حساس می‌شوند و خیلی سریع به بافت آسیب‌دیده می‌رسند و خود را رها می‌کنند.

  • این فرآیند از طریق واکنش آبشاری انجام می شود که یک واکنش طبیعی است که فناوری نانو از زیست شناسی ساده ربوده است.
  • برای درک تأثیر فناوری نانو بر مویینگی، دو تکه شیشه را فرض کنید که توسط یک گیره در کنار یکدیگر قرار داده شده‌اند.
  • در اواسط دهه ۷۰ ، Eric Drexler که يک دانشجوی فارغ التحصيل بود، Minskey را به­عنوان استاد راهنما جهت تکميل پايان­نامه‌­اش انتخاب کرد و او نيز اين مسئوليت را بر عهده گرفت.
  • دندریمرها دارای قابلیت شگفت انگیزی هستند و کاربرد فعلی آنها از طریق زیست پزشکی با کاربردهایی به عنوان داروهای ضد سرطان ، مدیریت درد و داروهای آزاد شده به موقع مانند پچ ترانس درمال یا ژن درمانی است.
  • یک احتمال، اصطلاحاً «گلوله هوشمند» است، یک گلوله رایانه‌ای که می‌تواند بسیار دقیق کنترل و هدف‌گیری شود.
  • به طور مثال محققی به نام «دان ایگر» که در شرکت IBM کار می‌کرد، با استفاده از یک میکروسکوپ الکترونی STM توانست واژه I-B-M را با تغییر جایگاه اتم‌ها بنویسد.

به عنوان مثال، نانولوله ها و ذرات نانو، که لوله ها و ذرات تنها چند اتم هستند و آئروژل ها، موادی که از مواد بسیار سبک و قوی با خواص عایق قابل توجه تشکیل شده است، می توانند راه را برای تکنیک های جدید و محصولات برتر هموار کنند. علاوه بر این، ربات هایی که تنها چند نانومتر طول دارند، نانو ربات نامیده می شوند و نانو کارخانه ها می توانند به ساخت مواد و اشیاء جدید کمک کنند. زمینه های در حال حضور علم نانو و مهندسی نانو منجر به فهم و کنترل ستون فقرات اساسی همه مباحث فیزیکی است.

توسعه منابع انسانی[ویرایش]

خاصیت افزایش سطح به حجم علاوه بر تسهیل واکنش های شیمیایی، امکان تبادلی الکترون های بیش تری را فراهم می کند. مثلا در ساخت تراشه ها با بکاربردن تکنولوژی نانو و فرایندی به عنوان لیتوگرافی می توان در یک حجم بسیار کوچک مساحت بسیار بالایی ایجاد کرد. امروزه دانشمندان علوم کامپیوتری در تلاش برای عرضه صنعتی دستگاهای الکترونیکی هستند که در ابعادی بسیار کم در حد چند سانتی متر میتواند داده های بسیار زیادی را ذخیره کنند. این نانو پوشش‌های آنتی باکتریال‌، مقاوم در برابر آب، هوا‌، مواد ارگانیکی و غیره ارگانیکی هستند و یکی از پوشش‌های اصلی صنعت ساختمان به شمار می‌روند.

رنگ نانو عایق

مطالعات نشان داده اند که این روش با موفقیت می تواند برای دستیابی به آلودگی های پراکنده شده در استخرهای زیرزمینی و با هزینه بسیار کمتر از روش هایی که برای تصفیه آب به بیرون از زمین نیاز دارند، استفاده شود. همیشه در میان عامه می‌شنویم که مثلاً می‌پرسند چطور نانوی این محصول را می توانیم فعال نماییم؟! به این شکل قادر بودند با نفوذ درساختار مولکولی مواد، دنیای جدید را به روی چشم بشر باز نمایند. از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

ایجاد خاصیت آب گریزی در سطوح با استفاده از فناوری نانو،باعث افزایش ماندگاری،کاهش هزینه ها و همچنین کاهش زمان مورد نیازجهت نظافت این سطوح از جمله مزایای مهم دانش آب گریزی است که در زمینه های مختلف و حتی زندگیمان کاربرد پیدا کرده است. نکته قابل توجهی که در مورد سطوح آب گریز وجود دارد این است که ، این سطوح علاوه بر دفع آب از روی سطح خود توانایی دفع آلودگی ها شامل ذرات جامد،مایعات آلی و آلودگی های زیستی را نیز دارند. کاربردهای نانو تکنولوژی در دهه 80 قرن بیستم به شکلی باور نکردنی مورد توجه قرار گرفت. فناوری نانو توانایی کنترل لایه های اتمی و ملکولی است که به قصد تغییر خواص مواد انجام می شود. دانشمندان از نانو بعنوان یکی از علومی که آینده جهان را تغییر می دهد نام می برند. نانو تکنولوژی یک علم جدید محسوب نمی شود ولی در چند دهه گذشته رویکردی جدید در تمامی علوم داشته و مواد نانو در تمامی رشته ها تولید شده اند.