دسته‌ها
اخبار

کاربرد تکنولوژی نانو در کامپیوتر نانوفراز سپاهان-تکنولوژِی جهانی

همچنین نانوتکنولوژی احتمال طراحی دستکاه های ضبط میکروسکوپی را فراهم می کند. علاوه بر این که می توان سلاح های اتمی را به روش های ساده‏تری تولید کرد، امکان تولید اسلحه های نوین نیز وجود دارد. اگر کابرد چنین تکنولوژی به دست اشتباه باشد، خطرات زیادی جوامع را تهدید می‏کنند. مشابه سایر فناوری ها احتمال آن که تکنولوژی نانو تغییراتی در زمینه های اقتصادی ایجاد کند وجود دارد.

  • تعریف دیگر نانوتکنولوژی با آرایش دادن ودستکاری اتم ها ساخت مواد مورد نظراست .
  • این روش خود یکی از روش‌های زنده نگه داشتن قانون تجربی مور (Moore’s law) است.
  • موضوع اصلی آن نیز مهار ماده یا دستگاه‌های در ابعاد کمتر از یک میکرومتر، معمولاً حدود ۱ تا ۱۰۰ نانو متر است.
  • يكي از بزرگترين فنآوريهاي نوين در قرن حاضر نانوتكنولوژي است كه استفاده از آن در راستاي برطرف كردن نيازهاي صنعت ساختمان، ميتواند راهگشا باشد.
  • “بررسی و تحلیل چگونگی بهره‌گیری از فناوری نانو در توسعه معماری پایدار”.

استفاده از رنگ نانو عایق در ساختمان می‌تواند تا ۴۰٪ موجب کاهش هزینه‌های سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی شود. همچنین رنگ نانو عایق موجب افزایش عمر تاسیسات ساختمان می‌شود و در یک دوره میان مدت باعث کاهش هزینه‌های ساختمان از جمله رنگ آمیزی مجدد، نهایت هزینه‌های ناشی از صدمات رطوبت، نم و رشد کپک و قارچ و در هزنیه های مربوط به مصرف انرژی می‌شود. بتن گازی و ماسه سنگ‌هایی که ساختار سفید رنگی دارند و اغلب در آتلیه‌ها و ایوان‌ها به کار می‌روند‌، کثیفی‌ها و چربی‌ها را جذب کرده و ظاهر آنها خیلی سریع به صورت نامطلوبی تغییر می‌کند.

يا انتظار مي‌رود تغييرات عمده‌ا‌ي در فناوري روشنايي در ۱۰ سال آينده رخ دهد. مي‌توان نيمه‌هادي‌هاي مورد استفاده در ديودهاي نوراني ( LED ها) را به مقدار زياد در ابعاد نانو توليد کرد. در ا مريکا ، تقريبا” ۲۰% کل برق توليدي، صرف روشنايي (چه لامپهاي التهابي معمولي و چه فلوئورسنت) مي‌شود.

کتاب الکترودهای کربن سرامیکی و کربن شیشه‌ای

با ادامه بیشتر عمل زوم، کلروپلاست‌های (کپسول‌های سبز رنگ کوچک در گیاهان که می‌توانند از نور خورشید انرژی جذب کنند) موجود در چمن را می‌توانید ببینید. با زوم بیشتر نیز مولکول‌های ساخته شده از اتم‌های کربن، هیدروژن و اکسیژن قابل رویت هستند. به کمک علم نانو می‌توانیم به نوع اتم‌های تشکیل دهنده یک ساختار مولکولی پی ‌ببریم. در واقع پاسخ بسیاری از سوالات از بررسی اتمی و مولکولی ساختارهای مختلف نتیجه می‌شود. ساخت پارچه کامپوزیت با ذرات یا الیاف به اندازه نانو امکان بهبود خصوصیات پارچه را بدون افزایش قابل توجه وزن، ضخامت یا سفتی آن فراهم می کند. به عنوان مثال، ترکیب نانوسنگ در پارچه ای که برای ساخت شلوار استفاده می شود، یک آب سبک وزن تولید می کند و مواد دفع کننده لکه را ایجاد می کند.

ذرات نانو در طیف وسیعی از صنایع پزشکی، مهندسی، علم کامپیوتر، الکترونیک، محیط زیست، هوا فضا، بیوتکنولوژی و ….تحول ایجاد کرده است. کاربردهای نانو بسیار گسترده تر است و پژوهش های علمی در این زمینه هنوز ادامه دارد. درک، شکل دادن و ترکیب ماده در مقیاس اتمی و مولکولی، فناوری نانو نامیده می‌شود. نانو تکنولوژی یا فناوری نانو در علوم مختلف مثل پزشکی، مهندسی، محاسبات، رباتیک، تولید و غیره کاربرد دارد و می‌تواند به این علوم برای پیشرفت سریع تر کمک کند.

رنگ نانو عایق

نانوذرات ضد آب که باعث ریزش آب از روی منسوجات می شوند، و پارچه را در برابر آب و لکه مقاوم می کند. نانوذرات نقره در پارچه که باعث از بین رفتن باکتری ها و خاصیت ضدبو در البسه ایجاد می کنند.نانوپورها عایق برتر برای درج کفش در هوای سرد را ارائه می دهند. نانوذراتی که اثر “گیاه نیلوفر آبی” را برای پارچه های مورد استفاده فراهم می کنند، باعث می شوند خاک در باران از روی منسوجات شسته شود. یک چالش حذف زباله های صنعتی، مانند حلال تمیز کننده به نام TCE ، از آب های زیرزمینی است.

شیشه‌های کنترل کننده انرژی

در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد. این مقاله در همکاری با شرکت اسنوا تهیه و در دیجیاتو منتشر شده است. جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.

خدمت فناوری نانو، خدمتی است که برای ارائه آن از علم نانو یا فناوری نانو استفاده می‌شود که می‌تواند شامل بخش‌های تحقیق و توسعه نیز باشد. مواد در ابعاد نانو رفتار متفاوتی دارند به عنوان نمونه نیروهای گرانش در ابعاد ماکرو برای ما قابل درک بوده اما این نیرو در ابعاد نانو قابل صرف نظر کردن است. برای درک تأثیر فناوری نانو بر الکتریسیته ساکن، دو عدد لوله آزمایش را در نظر بگیرید که یکی را با توپ‌های یونولیتی بزرگ و دیگری را با توپ‌های یونولیتی کوچک پر می‌کنیم. هنگامی که لوله‌ها را با یک تکه پارچه نخی ماساژ می‌دهیم، دو نیرو خلاف یکدیگر عمل می‌کنند. نیروی گرانش توپ‌ها را رو به پایین کشیده و در انتهای لوله قرار می‌دهد اما نیروی الکتریسیته ساکن توپ‌ها را از یکدیگر دور کرده و سبب می‌شود تا آن‌ها در لوله به حالت معلق قرار بگیرند. نانو یک پیشوند علمی است که به معنی یک میلیاردم (مقیاس کوچک) است و حوزه نانو تکنولوژی در حدود میلیاردم متر است.

با همين مکانيزم، بيماريهای بزرگ و کوچک در آغاز شکل‌گيری قابل تشخيص و درمان خواهند بود. يا در بخش مواد، پروژه‌هايی در دست کار می‌باشد که موادی با وزن بسيار کم و خواص بسيار مناسب توليد شوند. کاربرد اين مواد در ساختمان، خودرو، هواپيما و بسياری از ملزومات زندگي انسان‌ها ديده خواهد شد. بنابراین عرصه بسيار وسيع نانو تکنولوژی که زندگی انسان‌ها را نيز در برخواهد گرفت، خود القاءکننده اين نتيجه خواهد بود که نمي‌توان به روی آن چشم بست. يا انتظار می‌رود تغييرات عمده‌ا‌ی در فناوری روشنايي در ۱۰ سال آينده رخ دهد.