دسته‌ها
اخبار

کاربران فیس بوک در ایالات متحده اکنون می توانند از تسویه حساب Cambridge Analytica مطالبه کنند


کاربران فیس بوک ایالات متحده که بین می 2007 تا دسامبر 2022 یک حساب کاربری فعال در فیس بوک داشتند، اکنون می توانند برای دریافت بخشی از 725 میلیون دلاری که متا برای حل و فصل دعوای دسته جمعی در مورد رسوایی داده های کمبریج آنالیتیکا پرداخت کرده است، درخواست دهند.

ویژگی فیس بوک
ادعاها را می توان در وب سایت تسویه حساب حریم خصوصی کاربران فیس بوک تا 25 آگوست. کاربران فیس بوک که می خواهند پرداختی دریافت کنند، باید اطلاعاتی مانند نام، آدرس، شماره تلفن و اطلاعات مربوط به حساب فیس بوک خود را همراه با انتخاب گزینه ای برای دریافت پرداخت ارائه دهند. گزینه های پرداخت عبارتند از PayPal، Venmo، Zelle، و Mastercard پیش پرداخت.

هنوز هیچ صحبتی در مورد میزان پولی که هر مدعی دریافت خواهد کرد وجود ندارد، اما با توجه به تعداد کاربران فیس بوک، هزینه های وکیل و این واقعیت که متا تنها 725 میلیون دلار پرداخت کرده است، احتمالاً پرداخت ها ناچیز خواهد بود. پرداخت به تعداد اعضای ک، تسویه حساب که ادعاهای خود را ارسال می کنند و طول مدت استفاده از فیس بوک در طول زمان ذکر شده در دادخواست بستگی دارد.

پس از اکتشافات کمبریج آنالیتیکا در سال 2018، فیس بوک با چندین پرونده قضایی مواجه شد. این شرکت متهم به اشتراک گذاری داده های کاربران و داده های دوستان کاربران بدون اجازه بود. این اطلاعات در اختیار توسعه دهندگان برنامه های شخص ثالث، شرکای تجاری، تبلیغ کنندگان و کارگزاران داده بدون نظارت فیس بوک قرار گرفت.

شرکت داده کمبریج آنالیتیکا یکی از شرکت‌هایی بود که داده‌های ده‌ها میلیون کاربر فیس‌بوک را جمع‌آوری کرد و با این اطلاعات، تبلیغات سیاسی هدفمند ایجاد کرد.

با حل و فصل، متا همه تخلفات را رد کرد و گفت که هیچ قانونی را نقض نکرده است. هر دو طرف تصمیم گرفتند برای اجتناب از هزینه ها و خطرات یک محاکمه به توافق برسند. پس از این رسوایی، فیس بوک شیوه های حفظ حریم خصوصی داده های خود را برای محافظت بهتر از داده های کاربران تغییر داد.


منبع: https://www.mac،ors.com/2023/04/20/facebook-cambridge-،ytica-settlement/