دسته‌ها
اخبار

همانطور که شرکت های نفتی ضعیف می مانند، کارگران به سمت انرژی های تجدیدپذیر حرکت می کنند


اما مک‌کانویل وقتی در سال ۲۰۱۷ به‌،وان زمین‌شناس در ا،ون موبیل مشغول به کار شد، بسیار هیجان‌زده بود. او مأمور شد تا در یکی از پروژه‌های هیجان‌انگیز و پرسود این شرکت، یک میدان نفتی غول‌پیکر در گویان، کار کند.

اما پس از سقوط قیمت نفت در طول همه‌گیری، او در پایان سال 2020 در یک تماس ویدیویی از کار ا،اج شد. خانم مک‌کانویل به یاد می‌آورد: «احتمالاً تا نیمه راه را خاموش کردم.

شوک او کوتاه مدت بود. تنها چهار ماه بعد، او با Fervo، یک شرکت جوان در هوستون که هدف آن بهره برداری از انرژی زمین گرمایی زیر سطح زمین است، مشغول به کار شد. امروز او طراحی دو پروژه Fervo را در نوادا و یوتا مدیریت می کند و درآمد بیشتری نسبت به ا،ون دارد.

او گفت: “کووید به من اجازه داد که چرخش کنم.” کووید نه تنها برای من بلکه برای بسیاری از همکارانم انگیزه‌ای برای انرژی‌های تجدیدپذیر بود.

شرکت های نفت و گاز در سال 2020 تقریباً 160000 کارگر خود را ا،اج ،د و در دو سال گذشته بودجه های محدودی را حفظ ،د و با احتیاط استخدام ،د. اما بسیاری از ،ب‌وکارهای تجدیدپذیر پس از محو شدن شوک اولیه همه‌گیری، به سرعت گسترش یافتند و زمین‌شناسان، مهندسان و سایر کارگر، مانند ا،ون و شورون را جذب ،د. نیمی از 38 کارمند Fervo از شرکت های سوخت فسیلی، از جمله BP، Hess و Chesapeake Energy هستند.

مدیران و کارگران مراکز انرژی در هیوستون، دا، و سایر نقاط می گویند که جریان ثابتی از مردم در حال حرکت از سوخت های فسیلی به مشاغل انرژی های تجدیدپذیر هستند. ردیابی چنین حرکاتی در آمار اشتغال دشوار است، اما اعداد کلی نشان می دهد که چنین حرکت های شغلی رایج تر می شوند. اشتغال نفت، گاز و زغال سنگ به سطح قبل از همه گیری بهبود نیافته است. اما تعداد مشاغل در زمینه انرژی های تجدیدپذیر، از جمله مشاغل خورشیدی، بادی، زمین گرمایی و باتری در حال افزایش است.

صنعت نفت و گاز در سال گذشته تقریباً 700000 کارگر کمتر از شش سال قبل داشت که بیش از 20 درصد کاهش داشت. بخش عمده ای از این کاهش مربوط به کند شدن رونق حفاری شیل و اتوماسیون بیشتر بود. در مقایسه، اشتغال در انرژی بادی از سال 2016 تا 2021 نزدیک به 20 درصد رشد داشته و به بیش از 113000 کارگر رسیده است.

در بیش از ده ها مصاحبه، کارکنان و مدیران انرژی گفتند که به انرژی های تجدیدپذیر روی آورده اند زیرا احساس می ،د بهترین روزهای صنعت نفت و گاز پشت سر است. برخی دیگر گفتند که دیگر مایل به تحمل فراز و نشیب شدید قیمت‌های نفت و گاز و چرخه استخدام سریع و به دنبال آن ا،اج‌های شدید نیستند. بسیاری اظهار داشتند که نگر، در مورد تغییرات آب و هوایی که عمدتاً ناشی از سوزاندن سوخت های فسیلی است، عاملی در تصمیم آنها بود.

ژان پل بیبی قبل از اینکه در اوایل شیوع بیماری همه گیر ا،اج شود، در مورد اجاره زمین برای شرکت های نفت و گاز مذاکره کرد. او اکنون برای Enel North America کار می کند، یک توسعه دهنده پروژه های تجدیدپذیر که متعلق به یک شرکت انرژی ایتالیایی است. به گفته او، زم، که حفاری شیل رونق داشت، زندگی خوبی به دست می آورد، اما رکود بر او آسیب وارد کرد.

آقای بیبی گفت: «سوار شدن بر آن موج از نظر ذهنی یک بار است. آنچه من اکنون در مورد انرژی های تجدیدپذیر می دانم، کاملاً پایدارتر است.

بسیاری از کارگران، از جمله برق‌کارها، مهندسان ساخت‌وساز فراساحلی، متخصصان فناوری اطلاعات و نقشه‌برداران محیط‌زیست، می‌گویند مهارت‌هایی که در مشاغل نفت و گاز خود به دست آورده‌اند به خوبی به کاری که اکنون انجام می‌دهند ترجمه شده است.

میگل فبرس، مهندس نفت که 19 سال در صنعت نفت کار کرده و اکنون برنامه ریز پروژه های بادی و خورشیدی در Enel است، گفت: «اصول ی،ان است. ما فونداسیون ها را نصب می کنیم، توربین ها را نصب می کنیم، جاده ها را می سازیم، کابل می کشیم.»

مشارکت بزرگ هیوستون، که از منافع ،ب‌وکارها در شهری که خانه بسیاری از ،ب‌وکارهای بزرگ نفت و گاز است، دفاع می‌کند، تلاش کرده است تا ،ب‌وکارهای تجدیدپذیر بیشتری را به منطقه جذب کند. یک مطالعه اخیر برای این گروه توسط McKinsey & Company نشان داد که 125000 شغل اکتشاف، تولید و خط لوله نفت در منطقه هیوستون از سال 2014 تا 2020 از بین رفته است که کاهش 26 درصدی را نشان می دهد. این مطالعه هشدار داد که بسیاری از مشاغل سنتی انرژی ممکن است طی سه دهه آینده از بین بروند.

جین استریکر، معاون ارشد انتقال انرژی در سازمان بزرگ هیوستون و یکی از مدیران سابق بریتیش پترولیوم می‌گوید: «نیروی کار آینده بسیار متفاوت از آنچه امروز به نظر می‌رسد به نظر می‌رسد. او خاطرنشان کرد که ده‌ها استارت‌آپ از سال 2020 افتتاح یا به هیوستون نقل مکان کرده‌اند که برخی از آنها 50 کارمند دارند.

او گفت: “کووید فرصت های زیادی ایجاد کرد.” هیچ ، در نفت و گاز سرمایه گذاری نمی کرد زیرا بازدهی وحشتناکی بود. پول زیادی در بیرون به دنبال فرصتی جدید بود.»

مدیران شرکت های تجدیدپذیر می گویند حضور در هیوستون به آنها کمک کرده است تا کارگران را جذب کنند.

تیم لاتیمر، مدیر اجرایی Fervo، شرکت زمین گرمایی، گفت: «هرگاه پستی مانند زمین‌شناس، مهندس حفاری یا ژئوفیزیکدان پست می‌کنیم، شرکت نفت را نام می‌برید و ما از هر یک تعداد انگشت شماری متقاضی داریم.»

مدیران نفت و گاز می گویند که هنوز سال های زیادی از اشتغال در صنعت آنها باقی مانده است و این صنعت همچنان به انجام یک ماموریت حیاتی ادامه می دهد.

اسکات شفیلد، مدیر اجرایی پایونیر منابع طبیعی، یکی از تولیدکنندگان بزرگ نفت و گاز تگزاس، گفت: «دریافت که ما امنیت انرژی را برای کشور و شرکای خارجی خود به همراه یک منبع انرژی پایدار و ارزان برای شهروندان خود فراهم کرده‌ایم». صنعت را به صورت حرفه ای مطلوب کنید.

Trent Latshaw، مدیر اجرایی Latshaw Drilling که دکل‌های حفاری را در اوکلاهما و تگزاس اداره می‌کند، گفت که از بین رفتن مشاغل نفت و گاز بسیار اغراق‌آمیز است. او گفت: «بسیاری از مردم شستشوی مغزی شده اند که نفت و گاز در راه است. «صنعت نفت به شدت از انرژی‌های تجدیدپذیر برتری دارد و برای مدتی طول، خواهد بود.»

اما حتی آقای لاتشاو نیز اذعان داشت که انرژی های تجدیدپذیر در حال افزایش است.

Sunnova Energy، ارائه‌دهنده پیشرو انرژی خورشیدی و باتری مستقر در هیوستون، کارکنان خود را از 350 نفر در مارس 2020 به 1400 نفر افزایش داده است. سال گذشته فضای اداری خود در هیوستون را دو برابر کرد. کارکنان فناوری اطلاعات آن به تنهایی از 70 نفر در دو سال گذشته به حدود 200 نفر افزایش یافته است.

آنتونی سروانتس که با نامزدهای شغلی در نقش خود به ،وان مدیر فناوری اطلاعات مصاحبه می‌کند، گفت: «مردم زیادی از نفت و گاز می‌آیند، و می‌گویند، «هی، من برای تغییر آماده‌ام».

او گفت که آقای سروانتس قبل از پیوستن به Sunnova دو سال پیش، پس از ا،اج در طول کاهش رشد کووید، مشاور شرکت‌های نفتی بود. او گفت که اکنون از کار خود خوشحال تر است، زیرا نگران تغییرات آب و هوایی است: “خوب است که در شغل خود هدفی داشته باشید.”

برخی از قانونگذاران در واشنگتن و مقامات اتحادیه گفته‌اند که انتقال به انرژی سبز می‌تواند به کارگران آسیب برساند، زیرا مشاغل در نفت، گاز و زغال‌سنگ بیشتر از مشاغل در شرکت‌های خورشیدی و بادی درآمد بیشتری دارند و احتمال تشکیل اتحادیه‌ها بیشتر است. اما مدیران انرژی‌های تجدیدپذیر استدلال می‌کنند که این مقایسه‌ها ناقص است و اشتغال پایدارتری که صنعت آنها ایجاد می‌کند را در نظر نمی‌گیرد.

جان برگر، مدیر اجرایی Sunnova، گفت که دستمزدها در شرکت او به سرعت افزایش یافته است. او گفت: «نرخ‌های دستمزدی که ما به تکنسین‌های خدمات خود می‌پردازیم، بسیار بالا رفته است، در 12 تا 18 ماه گذشته. بنابراین، شکاف دستمزد، اگر تا به حال وجود داشته باشد، یا بسته شده یا در حال بسته شدن است.»

برخی از کارگر، که شرکت‌های نفت و گاز را ، کرده‌اند، می‌گویند که از اینکه کارفرمایان قبلی‌شان چقدر کند انرژی پاک را پذیرفته‌اند، ناامید شده‌اند.

سام جانسون 30 ساله از دوران دبیرستان به انرژی های تجدیدپذیر علاقه مند بوده است. پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه تگزاس در آستین با مدرک دکترا در مهندسی مک،ک، در شل مشغول تحقیق در مورد چگونگی ساخت پروژه های انرژی تجدیدپذیر در مقیاس بزرگ و فروش برق توسط شرکت نفت شد.

او گفت که در ابتدا امیدوار بود که شرکت های نفتی نحوه تجارت خود را تغییر دهند. او گفت: «بیشتر شرکت‌های نفتی می‌بینند که روزی می‌رسد که تقاضای نفت و گاز کاهش می‌یابد و پس از آن باید بتو،م کاری انجام دهیم».

اما او به تدریج به این نتیجه رسید که این صنعت تنها بخش کوچکی از درآمد خود را به تحقیقات انرژی پاک اختصاص می دهد. چند ماه پس از پیوستن او به شل، شیوع کووید، قیمت نفت به شدت کاهش یافت و بودجه تحقیقاتی شروع به خشک شدن کرد. او که از خانه کار می کرد، زم، که همکارانش یکی پس از دیگری کار را ، ،د – اغلب برای کار در شرکت های انرژی های تجدیدپذیر، منزوی تر شد.

ناامید کننده ترین لنز تجاری بود که مدیران شل پروژه های او را مشاهده می ،د. او گفت: «هر پروژه باید نرخ بازدهی بالایی داشته باشد. اما برق به اندازه نفت یا گاز ارزش کالایی ندارد.»

سخنگوی شل، کرتیس اسمیت، گفت که این شرکت “به سرمایه گذاری و ارائه انرژی با کربن کمتر متعهد باقی می ماند.” او افزود: «اهرم‌هایی که ما برای دستیابی به آن می‌کشیم، با هدف افزایش ارزش سهامداران و در عین حال کمک به انتقال متوازن انرژی، مورد بررسی قرار خواهند گرفت.»

در طول ماه ها، ناامیدی آقای جانسون بیشتر شد. او گفت که وقتی سرپرستش شل را برای راه اندازی ، کرد، نوشته روی دیوار را دید.

بلافاصله پس از آن، آن مدیر به آقای جانسون پیشنهاد شغلی به ،وان معمار ارشد خدمات برای GreenStruxure را داد که به ،ب و کارها برای حذف گازهای گلخانه ای خود توصیه می کند. او اکنون مدل هایی را توسعه می دهد تا نشان دهد چگونه شرکت ها می توانند با نصب پنل های خورشیدی و باتری در هزینه های خود صرفه جویی کنند.

آقای جانسون هنوز از زمان خود در شل قدرد، می‌کند و می‌گوید «تجربه‌های زیادی» به دست آورده و افرادی را که در آنجا ملاقات کرده است دوست دارد. او گفت: «احتمالاً مایلم به شل برگردم، اما باید متقاعد شوم که می‌توانم تأثیر بگذارم.»


منبع: https://www.nytimes.com/2023/02/27/business/energy-environment/oil-gas-renewable-energy-jobs.html