دسته‌ها
اخبار

نوع جدیدی از صندوق PE قصد دارد استارت‌آپ‌های آلمانی را در قالب تک‌شاخ‌های بالقوه و خروجی‌های بزرگ‌تر جمع کند • TechCrunch


استارت‌آپ‌های اروپایی همیشه از مشکل همیشگی استارت‌آپ رنج می‌برند: چگونه از آن خارج شویم؟ با این حال، در اروپا این مشکل همیشه به ویژه حاد بوده است. چه تعداد غول بزرگ صنعتی یا شرکتی اروپایی ،یداری یا استخدام می کنند؟ نه آنقدر زیاد و نه تقریباً کافی.

این بخشی از دلیلی است که بسیاری از استارت آپ های اروپایی در نهایت به ایالات متحده می روند. ایالات متحده یکی از معدود بازارهایی است که می‌تو،د در آن به مقیاس من،ی دست پیدا کنید، همچنین این پتانسیل را دارد که از طریق فروش به یکی از پلتفرم‌های فناوری جه، یا به بازارهای عمومی خارج شوید.

اکنون یک صندوق سرمایه گذاری خصوصی آلم، جدید، اما کمی متفاوت، امیدوار است حداقل بخشی از مشکل را حل کند، و حداقل در آلمان، که تمرکز اصلی آن خواهد بود.

سرمایه گذار سهام خصوصی FLEX Capital (مستقر در برلین) می گوید که اکنون صندوق دوم خود را به مبلغ 300 میلیون یورو با هدف راه اندازی موثر شرکت های فناوری متوسط ​​آلم، زبان و دادن مقیاس جه، به این نهادهای ادغام شده بسته است. این یک استفاده غیرمعمول از وجوه PE است و FLEX را در مقوله‌ای کمی متفاوت با لباس‌های متوسط ​​PE قرار می‌دهد.

سرمایه گذاران شامل صندوق سرمایه گذاری، سرمایه گذاران نهادی از اروپا و ایالات متحده آمریکا، و بنیانگذاران برخی از شرکت های موفق اروپایی، مانند کریستوف یوست، پیتر والچک، فلی، هاس، یان بکر، آندریاس اتن و دکتر رابرت ووتکه هستند.

به نظر می رسد فرصت وجود دارد. در منطقه DACH (شامل آلمان، اتریش و سوئیس) 11000 شرکت اینترنتی و نرم افزاری متوسط ​​وجود دارد که بین 5 تا 30 میلیون یورو در سال فروش دارند.

کریستوف جوست، شریک مدیر FLEX Capital در بی،ه ای به تشریح تفکرات خود می پردازد: «برای دستیابی به تقویت ضروری بخش نرم افزاری خود در منطقه DACH از طریق نوآوری و رشد، سرمایه و دانش بیشتری باید به نرم افزار و فناوری موفق سرازیر شود. شرکت‌هایی که در حال حاضر رهبران دسته‌بندی هستند… صندوق جدید ما را قادر می‌سازد تا این کار را یک بار دیگر انجام دهیم: سرمایه‌گذاری روی کارآفرینان برجسته و تیم‌های مدیریتی که به دنبال شریک شایسته برای توسعه بیشتر شرکت‌های نرم‌افزاری خود هستند.»

FLEX Capital از زمان تأسیس خود در سال 2019، سیزده شرکت نرم افزاری متوسط ​​از جمله Nitrado (میزبان بازی چند نفره) را ،یداری کرده است. ComX، یک پلت فرم فروش B2B است. گروه EVEX، برای متخصصان مراقبت از شنوایی و بینایی‌شناسان؛ یک گروه OMS، یک گروه نرم افزاری برای مدیریت ،وجی.

یکی از حامیان FLEX Capital، فلی، هاس است که بیشتر به‌خاطر موسس آمیاندو و IDnow شناخته می‌شود، همچنین به‌علاوه هم‌سازمان‌دهنده و میزبان Bits & Pretzels، بزرگترین رویداد بنیان‌گذاران آلمان است.

هاس استراتژی FLEX را به طور کامل برای من توضیح داد: “ما 51٪ – 100٪ از یک شرکت را می ،یم. ما روی استارت‌آپ‌های نرم‌افزاری کوچک‌تر (مانند درآمد ۱۵ میلیون یورو، سود ۳ میلیون یورو) تمرکز می‌کنیم، سپس آنها را با دو یا سه رقیب دیگر ،یب می‌کنیم. سپس رهبر بسیار بزرگتری خواهد داشت (به ،وان مثال شرکتی با درآمد 100 میلیون یورو و سود 20 میلیون یورو). سپس شرکت‌ها به اندازه‌ای بزرگ هستند که یا برای عرضه اولیه عمومی سهام یا فروخته شدن به شرکت‌های سهام خصوصی «عادی‌تر» باشند.

اگر هاس درست می‌گوید، استارت‌آپ‌های آلم، فرصت ،وج جدید بالقوه‌ای دارند. و در این محیط ماکرو متمایل به پایین، این نمی تواند چیز بدی باشد، به خصوص اگر استارتاپی هستید که افزایش آن دشوار است و به دنبال درهای ،وج هستید.


منبع: https://techcrunch.com/2023/01/20/a-new-kind-of-pe-fund-plans-to-roll-up-german-s،ups-into-،ential-unicorns-and-،-exits/