دسته‌ها
اخبار

نقد Junji Ito Maniac: طعم مختصری از ترس در این انیمیشن نتفلیکس


بخشی از چیزی که کار جونجی ایتو را بسیار وحشتناک می کند این است که چگونه به شما می ،بد. ذهن پشت مانگای ترسناک نمادین تام و اوزوماکی ایده ای را می گیرد – چه دختر مدرسه ای باشد که نمی تواند بمیرد یا یک شهر کوچک که وسواس مارپیچ دارد – و به طور پیوسته این مفهوم را تا جایی که می تواند پیش می برد، معمولاً به سمت نوعی وحشت بدنی آزاردهنده که شما را مجبور می کند به دور نگاه کنید. قبل از اینکه متوجه شوید، این ایده در مغز شما جا افتاده است، تصاویر سیاه و سفید او که با دقت ساخته شده است حتی پس از بستن کتاب چشمک می زند.

گلچین جدید نتفلی، Junji Ito Maniac: Tales Japanese of Macabre، که تعدادی از داستان های ایتو را در ،مت های ،میشنی اقتباس می کند، ضبط می کند مقداری از آن وحشت ایده ها هنوز وجود دارند، تخیل هولناکی که می تواند حتی بچه ها را که بستنی می خورند به چیزی ناراحت کننده و عجیب تبدیل کند. اما آنقدر سریع داستان ها را پشت سر می گذارد که فرصتی برای گیر افتادن ندارند. به این ترتیب، این مقدمه خوبی برای کار ایتو است – اما ترس را به طور کامل در بر نمی گیرد.

داستان های ماکابر دارای اقتباس از 20 داستان مختلف که در 12 ،مت پخش شده است. برخی از ،مت ها به یک ایده اختصاص داده شده اند، در حالی که برخی دیگر به دو ،مت ت،یم می شوند. برخی از آثار ک،یک در اینجا وجود دارد، مانند «Hanging Blimp (همچنین به ،وان شناخته شده است بادکنک های آویزان)، در مورد دوپلگانگرهای بادی عجیب، و فصل عکاسی از تام، که در آن از دوربین برای افشای اسرار ماوراء طبیعی استفاده می شود که به پایان وحشتناکی منجر می شود. داستان های گنجانده شده همه (بیشتر) مستقل و متفاوت هستند، اما بسیاری از ویژگی های مشابهی دارند. ی،ی، آنها از یک چیز ساده شروع می‌کنند – مثلاً یک اتاق زیر شیرو، پر سر و صدا یا یک کتاب گمشده – و از آنجا به طور فزاینده‌ای به ل،تی می‌افتند.

با وجود تغییر در رسانه ها، هسته اصلی کار ایتو باقی مانده است. هنوز هم ترس احشایی بدن را از کندن لایه‌های بی‌شمار پوست یا دیدن بریده شدن سر دوم بچه‌ای احساس می‌کنید. همه جور چیزهایی از دهان مردم خارج می شود که نباید در آن باشد. و شما شخصیت های زیادی را خواهید دید که فقط نگاه می کنند سایه دار به روشی که توصیف آن سخت است (و افرادی هستند که قطعاً نمی خواهید آپارتم، را به آنها اجاره دهید).

در بیشتر موارد، سبک بصری متمایز ایتو – به ویژه شخصیت های او – در اینجا دست نخورده باقی مانده است. داستان های ماکابر جزییات کمتری نسبت به مانگای است که بر اساس آن ساخته شده است، اما در غیر این صورت، به نظر می رسد آنچه هست: یک کمیک در حال حرکت. ،میشن پراکنده اما قابل استفاده است و تیم ،مه تصمیمات خلاقانه جالبی گرفته اند که به داستان های مختلف حال و هوای خاص خود را می دهد. همه داستان‌ها به جز یکی رنگی هستند (همه کمیک‌های اصلی سیاه و سفید هستند)، و در حالی که بیشتر ،مت‌ها در قالبی مدرن نمایش داده می‌شوند، بقیه ،مت‌ها مربع‌تر هستند، گویی در حال تماشای یک تلویزیون لوله قدیمی هستید. (که منطقی است، زیرا بسیاری از داستان ها در دهه 80 و 90 می گذرد). متأسفانه، مانند بسیاری از ،مه‌های مدرن، ،اصر بصری نیز با ،اصر سه‌بعدی درجه پایین – که بیشتر برای اجسام متحرک بزرگ مانند ماشین‌ها یا هیولاهای عجیب و غریب استفاده می‌شوند – که به‌طور نامن،ی به نظر می‌رسند مورد استفاده قرار می‌گیرند. گفت، آن را میکند دارند یک سکانس ،وان باورن،ی و سورئال.

با این حال، مشکل واقعی نمایش این است که خیلی کوتاه است. مخصوصاً برای ،مت‌های ت،یم‌شده، به نظر می‌رسد که هر ،مت در حال مسابقه دادن به سمت پیچش ترسناک بزرگ است، و زمان کمی برای ساختن مداوم و روشمند که باعث می‌شود این پیچ‌ها واقعاً به شما ضربه بزنند، می‌دهد. پس جای تعجب نیست که بهترین ،مت‌ها آنهایی هستند که به یک داستان اختصاص داده می‌شوند، مانند «Hanging Blimp» یا «Tomb Town»، که زمان کافی برای بررسی، مثلاً، تدارکات شهری پر از تعداد غیرممکن دارند. از سنگ قبر با این حال، بیشتر بقیه احساس می‌کنند عجله دارند و به محض اینکه به فاش جالبی می‌رسند – مثلاً داخل آن کامیون بستنی چیست – تمام می‌شود.

این مایه شرمساری است زیرا داستان های ایتو برخی از ناراحت کننده ترین و جذاب ترین داستان های ترسناک هستند. ولی داستان های ماکابر با آنها بیشتر شبیه پیش غذا رفتار می کند تا یک وعده غذایی کامل، و در نتیجه، آنها قدرت ماندگاری مشابهی با مواد اولیه ندارند. (یک اقتباس آینده دیگر، اوزوماکی در شنای بزرگسالان، ممکن است بتواند با تمرکز بر یک کتاب از این امر جلوگیری کند.) بهترین چیزی که می توانم به آن امیدوار باشم این است که این نمایش به برخی افراد انگیزه می دهد تا نسخه های اصلی را انتخاب کنند — و سپس نتوانند برای مدت طول، به آنها فکر نکنند.

Junji Ito Maniac: Tales Japanese of Macabre اکنون در نتفلی، پخش می شود.


منبع: https://www.theverge.com/23564017/netflix-junji-ito-maniac-،anese-tales-of-the-macabre-review