دسته‌ها
اخبار

نحوه ایجاد و استفاده از پیوندهای نمادین (Symlinks) در مک


صفحه کلید مک بوک ایر M2 و ، پد
Marcus Mears III / How-To Geek
با باز ، یک ترمینال و استفاده از دستور زیر یک پیوند نمادین ایجاد کنید:

ln -s /path/to/original /path/to/link

پیوندهای نمادین، همچنین به ،وان پیوندهای نمادین شناخته می شوند، فایل های خاصی هستند که به فایل ها یا دایرکتوری ها در مکان های دیگر در سیستم شما اشاره می کنند. می تو،د آنها را به ،وان نام مستعار پیشرفته در نظر بگیرید و در اینجا نحوه استفاده از آنها در macOS آورده شده است.

پیوندهای نمادین چیست؟

در macOS، می تو،د نام مستعار معمولی را در Finder ایجاد کنید. نام مستعار به فایل ها یا پوشه ها اشاره می کند که بیشتر شبیه میانبرهای ساده هستند.

"نام مستعار بسازید" در Finder

پیوند نمادین نوع پیشرفته‌تری از نام مستعار است که در هر برنامه کاربردی روی سیستم، از جمله ابزارهای خط فرمان در ترمینال، کار می‌کند. پیوند نمادینی که ایجاد می‌کنید به نظر می‌رسد برنامه‌ها همان فایل یا پوشه اصلی است که به آن اشاره می‌کند، حتی اگر فقط یک پیوند باشد.

خیلی کار می کنند مانند پیوندهای نمادین در لینو،، زیرا هم macOS و هم لینو، سیستم عامل های یونی، هستند. کاربران رایانه شخصی نیز می توانند از پیوندهای نمادین استفاده کنند، اما پیوندهای نمادین در ویندوز کمی متفاوت عمل می کنند.

فرض کنید برنامه‌ای دارید که به فایل‌های آن در /Li،ry/App ذخیره می‌شود و می‌خواهید آن را در جای دیگری از سیستم ذخیره کنید – به ،وان مثال، در / Volumes/App. می تو،د دایرکتوری App را به /Volumes/App منتقل کنید و سپس یک پیوند نمادین در /Li،ry/App ایجاد کنید که به /Volumes/App اشاره می کند. برنامه سعی می کند به پوشه آن در /Li،ry/App دسترسی پیدا کند و سیستم عامل آن را به /Volumes/App هدایت می کند.

سردرگم؟ بیایید به یک مثال در دنیای واقعی نگاهی بیندازیم. فرض کنید بازی‌های Steam زیادی دارید که در یک پارتیشن اصلی Mac فضایی را اشغال می‌کنند که می‌خواهید به جای آن روی یک درایو خارجی ذخیره کنید. به‌طور پیش‌فرض، این فایل‌ها در «/Users/chris/Li،ry/Application Support/Steam/steamapps» ذخیره می‌شوند. ابتدا دایرکتوری “steamapps” را به یک درایو خارجی به نام “Data” که نام مسیر “/Volumes/Data” دارد، منتقل کنید.

برای تکمیل فرآیند، یک پیوند نمادین ایجاد کنید که به مکان جدید فایل‌ها (ی،ی “/Volumes/Data/steamapps”) در فهرست “/Users/tim/Li،ry/Application Support/Steam/” اشاره می‌کند. برای Steam و هر فرآیند دیگری، پیوند نمادین دقیقاً مانند یک پوشه معمولی به نظر می رسد، گویی که نسخه اصلی هرگز جابجا نشده است. در واقع، آن فایل‌ها در جای دیگری ذخیره می‌شوند و پیوند نمادین به‌،وان یک نشانگر بسیار قانع‌کننده عمل می‌کند.

این برای سیستم عامل macOS و برنامه هایی که استفاده می کنید کاملاً شفاف است. این به شما امکان می‌دهد تا فایل‌ها را برای راحتی خود جابه‌جا کنید و به‌ویژه اگر فضای محدودی در درایو داخلی دارید، بسیار مفید است. می تو،د پیوند نمادین خود را به اطراف منتقل کنید و به فایل اصلی برمی گردد.

علاوه بر پیوندهای نمادین، که گاهی اوقات “پیوندهای نرم” نامیده می شوند، می تو،د به جای آن “پیوندهای سخت” ایجاد کنید. یک پیوند نمادین یا نرم به مسیری در سیستم فایل اشاره می کند. برای مثال، فرض کنید شما یک پیوند نمادین یا نرم از /Users/example دارید که به /opt/example اشاره می کند. اگر فایل را به /opt/example منتقل کنید، پیوند در /Users/example ،اب می شود. با این حال، اگر یک پیوند سخت ایجاد کنید، در واقع به inode زیرین در سیستم فایل اشاره خواهد کرد. بنابراین، اگر یک پیوند سخت از /Users/example ایجاد کرده اید که به /opt/example اشاره می کند و بعداً /opt/example را منتقل می کنید، پیوند در /Users/example همچنان به فایل اشاره می کند، مهم نیست که کجا آن را منتقل کرده اید. لینک سخت در سطح پایین تری کار می کند.

اگر مطمئن نیستید از چه چیزی استفاده کنید، معمولاً باید از پیوندهای نمادین استاندارد (پیوندهای نرم) استفاده کنید. لینک های سخت دارای محدودیت هایی هستند. به ،وان مثال، شما نمی تو،د یک پیوند سخت روی یک پارتیشن یا دیسک ایجاد کنید که به مک، در پارتیشن یا دیسک دیگر اشاره می کند، در حالی که می تو،د این کار را با یک پیوند نمادین استاندارد انجام دهید.

با دستور ln پیوندهای نمادین ایجاد کنید

برای ایجاد یک پیوند نمادین در مک، باید از برنامه ترمینال استفاده کنید.

Command + Space را فشار دهید، “Terminal” را تایپ کنید و سپس “Enter” را فشار دهید تا ترمینال از جستجوی S،light باز شود. برای راه اندازی ترمینال به Finder > Applications > Utilities > Terminal بروید.

ترمینال را با استفاده از macOS S،light راه اندازی کنید

را اجرا کنید ln دستور به شکل زیر شما می تو،د مسیری برای یک فهرست یا فایل مشخص کنید:

ln -s /path/to/original /path/to/link

را -s در اینجا به دستور ln می گوید که یک پیوند نمادین ایجاد کند. اگر می خواهید یک پیوند سخت ایجاد کنید، آن را حذف می کنید -s. اغلب اوقات، پیوندهای نمادین انتخاب بهتری هستند، بنابراین یک لینک سخت ایجاد نکنید، مگر اینکه دلیل خاصی برای این کار داشته باشید.

در اینجا یک مثال است. فرض کنید می خواستید یک پیوند نمادین در پوشه دسکتاپ خود ایجاد کنید که به پوشه Downloads شما اشاره می کند. شما دستور زیر را اجرا می کنید:

ln -s /Users/name/Downloads /Users/name/Desktop

ایجاد پیوند نمادین در ترمینال macOS

پس از ایجاد پیوند، پوشه Downloads خود را روی دسکتاپ ظاهر می‌کنید. این در واقع پیوند نمادینی است که شما ایجاد کردید، اما شبیه چیزی واقعی خواهد بود. به نظر می رسد که این پوشه حاوی همه فایل های مشابه پوشه دانلودهای شما است. به این دلیل است که این کار را انجام می دهد – آنها فقط نماهای متفاوتی هستند که به یک دایرکتوری زیرین در سیستم فایل اشاره می کنند.

Symlink به Downloads در پوشه Desktop

اگر مسیر فایل شما حاوی فاصله یا کاراکترهای خاص دیگر است، باید آن را در علامت نقل قول قرار دهید. بنابراین، اگر می‌خواهید روی دسکتاپ خود پیوندی به پوشه‌ای به نام «فایل‌های من» در فهرست کاربری خود ایجاد کنید، به چیزی شبیه به دستور زیر نیاز دارید:

ln -s "/Users/name/My Files" "/Users/name/Desktop/My Link"

برای سهولت تایپ ، مسیرهای فایل و دایرکتوری در ترمینال، می تو،د یک پوشه را از پنجره Finder به داخل ترمینال بکشید و رها کنید. ترمینال به طور خودکار مسیر آن پوشه را پر می کند. در صورت ،وم، مسیر را نیز در علامت نقل قول قرار می دهد.

یک پیوند نمادین با فاصله ایجاد کنید

اگر نیاز به ایجاد یک پیوند نمادین در مک، سیستم دارید که حساب کاربری شما به آن دسترسی ندارد، باید پیشوند را وارد کنید. ln فرمان با sudo دستور، مانند:

sudo ln -s /path/to/original /path/to/link

به یاد داشته باشید که در نسخه‌های مدرن macOS، به دلیل تغییر یک گزینه سیستم‌افزار سطح پایین، اجازه نوشتن در مکان‌های خاص سیستم را نخواهید داشت. حفاظت از یکپارچگی سیستم شما می تو،د این ویژگی را غیرفعال کنید، اما توصیه می کنیم این کار را نکنید.

از دستور sudo برای ایجاد یک پیوند نمادین استفاده کنید

مربوط: نحوه غیرفعال ، محافظت از یکپارچگی سیستم در مک (و چرا نباید این کار را انجام دهید)

نحوه حذف لینک های نمادین

شما می تو،د پیوندهای نمادین را مانند هر نوع فایل دیگری حذف کنید. به ،وان مثال، برای حذف یک پیوند نمادین در Finder، روی آن کلیک راست کنید (یا از Control+click استفاده کنید) و “Move to Trash” را از منوی زمینه انتخاب کنید.

پیوند نمادین را با استفاده از Finder حذف کنید

شما می تو،د لینک ها را از خط فرمان با استفاده از rm فرمان، که همان دستوری است که برای حذف فایل های دیگر استفاده می کنید. دستور را اجرا کنید و مسیر پیوندی را که می خواهید حذف کنید مشخص کنید:

rm /path/to/link

پیوند نمادین را با استفاده از ترمینال حذف کنید

نحوه ایجاد پیوندهای نمادین با ابزار گرافیکی

Finder می تواند نام مستعار ایجاد کند، اما آنها کاملاً مانند پیوندهای نمادین کار نمی کنند. نام مستعار درست مانند میانبرهای دسکتاپ در ویندوز هستند. آنها به ،وان پیوندهای نمادین واقعی و شفاف تلقی نمی شوند.

برای ایجاد پیوندهای نمادین در Finder، به یک ابزار یا اسکریپت شخص ثالث نیاز دارید. ما برنامه منبع باز را توصیه می کنیم پیوند نمادین برای افزودن سریع یک گزینه به منوی زمینه یاب کلیک راست (Control+click)

فایل DMG را دانلود کرده و باز کنید. در Finder، روی Go > Go To Folder کلیک کنید و “~/Li،ry/Services” را وارد کنید که شما را به پوشه Services نام کاربری خود می برد. فایل “SymbolicLinker.service” را به این پوشه بکشید.

SymbolicLinker.service را به پوشه Services خود اضافه کنید

برای اجرای سرویس روی آن دوبار کلیک کنید، سپس روی «Open» کلیک کنید تا تأیید کنید که از اجرای آن خوشحال هستید.

برای اولین بار SymbolicLinker.service را باز کنید

اکنون در زیر منوی خدمات (کنترل + کلیک) کلیک راست خود، گزینه “ایجاد پیوند نمادین” را خواهید یافت.

"پیوند نمادین ایجاد کنید" با استفاده از منوی خدمات

اکنون پیوند نمادین را به هر کجا که می خواهید منتقل کنید و همیشه به پوشه اصلی برمی گردد.


اگر قبلاً از آنها استفاده نکرده اید، پیوندهای نمادین ممکن است کمی طول بکشد تا سرتان را بپیچید. هنگامی که این کار را انجام دادید، آنها را ابزاری قدرتمند برای انجام کاری خواهید یافت که اغلب نمی تو،د با نام مستعار معمولی انجام دهید.

macOS مملو از ویژگی‌هایی است که بهره‌وری را افزایش می‌دهد، گردش کار شما را سرعت می‌بخشد و انعطاف‌پذیری بیشتری را در نحوه استفاده از رایانه‌تان فراهم می‌کند. اگر این آموزش برای شما مفید بود، مطمئن شوید که از گردش‌های کاری Automator و S،rtcuts برای تغییر اندازه تصاویر، درک دستورات پایه macOS Terminal و افزایش بهره‌وری Mac با چند نکته ساده استفاده می‌کنید.

حتی می تو،د نرم افزار macOS را از طریق ترمینال با استفاده از Homebrew نصب کنید.
منبع: https://www.،wtogeek.com/297721/،w-to-create-and-use-symbolic-links-aka-symlinks-on-a-mac/