دسته‌ها
اخبار

نانو فناوری چیست؟ به زبان ساده و خودمانی نانو گستر کیمیاگران آروند-تکنولوژِی جهانی

نانو پوشش‌های سنگ و چوب ترکیباتی هستند که ضمن حفظ ظاهر اصلی سطح باعث عدم ایجاد چسبندگی در سطح شده و آب‌، چربی و سایر و آلودگی‌های را از سطح دفع می‌کنند. ضمناً نانو پوش‌شهای سنگ و چوب برای سطوح سنگی نفوذ پذیر که خاصیت مکندگی دارند نیز موارد استفاده بسیاری دارند. ترکیبات این نانو پوشش‌ها معمولاً شامل الماس، نقره، شیشه و سرامیک هستند.‌ با توجه به موارد مصرف ممکن است متفاوت باشند، اما در اکثر آنها فاز حامل آب و الکل است و ذرات آنها تا ۳۰۰ درجه سانتیگراد مقاوم هستند. سطحی آبگریز شده توسط نانو پوشش‌هایکی دیگر از کاربردهای نانوتکنولوژی، تولید نانو ساختارهای کربنی است که در شکل‌های متفاوتی نظیر گرافن یا نانو لوله‌های کربنی ظاهر می‌شوند. گرافن و نانولوله‌های کربنی ساختاری سخت و محکم، با رسانایی الکتریکی فوق‌العاده دارند، انعطاف پذیر و بسیار سبک هستند و هر کدام بسته به شرایط دارای کاربرد و استفاده مفیدی هستند.

  • بنابراین، ویژگی های مواد را با تغییر اندازه تحت تاثیر قرار می دهند.
  • پیشرفت واکنش ها برای تولید محصولات ناخواسته و جانبی به شدت کاهش میابد.
  • همچنین افزایش حافظه و بهبود دقت و صحت هنگام برنامه نویسی در این دوره ممکن شد.
  • از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
  • این ماده بسیار نازک و شفاف است و اصلاً قابل مشاهده به وسیله چشم نیست.

بسياري از کشورهای توسعه‌يافته و در حال توسعه (در حدود ۳۰ کشور)، برنامه‌هايي را در سطح ملی برای پشتيبانی از فعاليتهای تحقيقاتی و صنعتی نانو تکنولوژی تدوين و اجرا می‌نمايند. علوم و فناوری نانو، عنصری اساسی در درک بهتر طبيعت در دهه‌های آتی خواهد بود. از جمله موارد مهم در آینده، همکاري‌های تحقيقاتی ميان‌رشته‌ای، آموزش خاص و انتقال ايده‌ها و افراد به صنعت خواهد بود. امروزه شاید کمتر صنعتی را بتوان پیدا کرد که تحت تأثیر فناوری نانو قرار نگرفته باشد. در آینده‌ای نه چندان دور استفاده از فناوری نانو تنها یک مزیت رقابتی برای برتری محصولات نخواهد بود، بلکه به الزامی اساسی تبدیل خواهد شد که تضمین کننده کارآیی بهینه و دقیق محصول است.

فناوری نانو تکنولوژی محیط

کنترل از ذرات کوچک تا درشت، انقلابی را در ساختار فیزیکی مواد ایجاد کرده است. امروزه امکان تغییر طراحی هر چیزی از واکسن ها گرفته تا کامپیوترها وجود دارد. از هم‌اکنون بازار بزرگي برای بکارگيری مواد جديد در محصولات فعلی در حال شکل‌گيری است. موادی که مي‌توانند خواص جديد و فوق‌العاده‌ای به محصولات موجود بخشيده و موجب کاهش قيمت آنها شوند. به عنوان نمونه نانولوله‌های کربنی با وزن بسيار کمتر و استحکام بسيار بيشتر نسبت به موادی چون فولاد، بخش زيادي از صنايع را در آينده تحت تاثير قرار خواهد داد. چینش اتمی زنون و نوشتن عبارت IBMاز این دست تصاویر مشابه با شکل فوق در دنیای تکنولوژی زیاد است که بیشتر به منزله قدرت‌نمایی تکنولوژیکی شرکت‌های بزرگ است.

تکنولوژی نانو کاربردهای مختلفی در صنایع غذا، دارو، الکترونیک، کامپیوتر و… دارد. قرن بیستم اوج ظهور و کاربردهای متعدد رایانه در همه زمینه ها بود. همچنین افزایش حافظه و بهبود دقت و صحت هنگام برنامه نویسی در این دوره ممکن شد. صنایعی مثل منسوجات که آغازگر انقلاب صنعتی بودند، تحت تاثیر رایانه ها به شدت ارتقا یافتند.

کاربردهای فناوری نانوتکنولوژی[ویرایش]

همچنین شرکت‌های تولید کننده تراشه بر اساس معماری ARM نیز وعده تولید تراشه‌هایی با لیتوگرافی 5nm را داده‌اند. یکی از دلایل تفاوت رفتار مواد در مقیاس‌های نانومتر و میکرومتر، تقاومت در عملکرد عوامل خارجی است. به طور مثال در مقیاس متر و دنیای ماکروسکوپی، گرانش مهمترین و نیرومندترین نیرویی است که با آن مواجه هستیم.

همه چیز درباره آبکاری فلزات

از آنجایی که باکتری ها مقاومت فزاینده ای در برابر باکتری کش ها نشان داده اند متخصصین پژوهش های خود را بر ذرات نانو متری مانند نقره , مس , اکسید تیتانیوم متمرکز کرده اند. نانو ذرات نقره در حجم کامل الیاف قرار می گیرد و برای مدت زیادی به صورت فعال باقی می مانند. یون های نقره آزاد شده از نانو ذرات برای باکتری ها سمی هستند و حتی می توانند در گرما و رطوبت عمل کنند. بنابراین باکتری ها در پوشاک از بین رفته و تمیز تر باقی می مانند. یکی از روش های تولید لباس های ضد میکروب , بافت این لباس ها با استفاده از الیاف ضد میکروب است اما در حال حاظر عمدتا مرحله ضد میکروب کردن این دسته پس از تولید انجام می شود.

محدوديت‌هاي شديد سوخت براي حمل بار به مدار زمين و ماوراي آن، و علاقه به فرستادن فضاپيما براي ماموريتهاي طولاني به مناطق دور از خورشيد ، کاهش مداوم اندازه، وزن و توان مصرفي را اجتناب‌ناپذير مي‌سازد. مواد و ابزارآلات نانوساختاري، اميد حل اين مشکل را بوجود آورده‌است. محدودیت‌های شدید سوخت برای حمل بار به مدار زمین و ماورای آن، و علاقه به فرستادن فضاپیما برای مأموریتهای طولانی به مناطق دور از خورشید، کاهش مداوم اندازه، وزن و توان مصرفی را اجتناب‌ناپذیر می‌سازد. مواد و ابزارآلات نانوساختاری، امید حل این مشکل را به وجود آورده‌است. در ابعاد خیلی خیلی کوچک نیروهای فیزیکی، رفتاری متفاوت از خود نشان می‌دهند.