دسته‌ها
اخبار

نانو فناوری چیست؟ به زبان ساده و خودمانی نانو گستر کیمیاگران آروند-تکنولوژِی جهانی

نانوذراتی که برای القای لخته شدن خون جهت کاهش خونریزی بکار می روند. بانداژهایی که برای تسریع در بهبود زخم ها ، پالسهای برقی استفاده می کنند. نانو ذره هایی که می توانند خونریزی داخلی را کاهش دهند.محققان دانشگاه ویسکانسین یک باند را تولید کرده اند که با استفاده از برق تولید شده توسط نانو ژنراتورها که توسط خود بیمار پوشیده شده است، پالس های برقی را بر روی زخم جهت تسریع بهبود زخم اعمال می کند.

  • به عنوان مثال شرکت اينتل اعلام نموده است که در سال ۲۰۰۷ پردازنده‌هاي متکي بر نانوترانزيستور را با قدرت و سرعت بسيار بيشتر و مصرف کمتر نسبت به آخرين دستاوردهاي امروزي نيمه‌هادي‌ها وارد بازار خواهد کرد.
  • با کاربرد نانو ذرات می توانیم بتن هایی سبک , خود متراکم و با عملکرد بالا داشته باشیم.
  • مي‌توان نيمه‌هادی‌های مورد استفاده در ديودهای نورانی ( LED ها) را به مقدار زياد در ابعاد نانو توليد کرد.
  • نانو یک پیشوند علمی است که به معنی یک میلیاردم (مقیاس کوچک) است و حوزه نانو تکنولوژی در حدود میلیاردم متر است.
  • فناوری نانو موج چهارم انقلاب صنعتی، پدیده‌ای عظیم است که در تمامی گرایشات علمی راه یافته واز فناوریهای نوینی است که با سرعت هرچه تمام تر در حال توسعه می‌باشد.

این تحقیقات که در مجله Nature Communications منتشر شد، راه را برای ساخت کامپیوترهای پیچیده در مقیاس نانو برای پیشگیری و درمان سرطان و سایر بیماری‌ها هموار می‌کند. این تیم پروتئین کانونی چسبندگی کیناز را مورد هدف قرار دادند که فعال شدن آن منجر به تغییرات درونی سلول‌ها و در نتیجه افزایش قابلیت‌های چسبندگی آنها می‌‌شود. آن‌ها برای اولین بار نشان دادند که می‌توانند یک عامل نانومحاسباتی کارآمد در سلول‌های زنده بسازند که می‌تواند رفتار سلول را کنترل کند. در تولید نخ های مصنوعی ازنانو ذرات نقرهاستفاده شده است و در این صنعت مستربچ نانو نقره به مواد اولیه نخ اضافه شده و نخ با روش های متعارف تولید نخ بدست می آید. فناوری نانو امکان تولید دستگاه‌های ضبط میکروسکوپی را افزایش می‌دهد که عملا غیرقابل شناسایی هستند.

موسسه ملی سرطان

به صورتی که امکان ذخیره همه اطلاعات رایانه شخصی شما در یک چیپ بسیار کوچک وجود دارد. یک قرن بعد، از مدل های الکترونیکی و مکانیکی به عنوان اساس رایانه ها استفاده شد. با وجود ظهور رایانه های دیجیتالی در سال 1938، تا دهه 1950 از کامپیوترهای آنالوگ در سیستم های کنترل استفاده شد. منظور از یک ماده نانو ساختار یا واضح‌تر یک بدنه نانو ساختار جامدی است که در آن انتظام اتمی، اندازه کریستال‌های تشکیل دهنده و ترکیب شیمیایی در سراسر بدنه در مقیاس چند نانومتری گسترده شده باشد.

فواید درمان و نتایج بالینی با فناوری نانو تکنولوژی

ابعادی که در آن اتم‌ها با هم ترکیب شده و مولکول‌ها روی هم اثر متقابل دارند. کامپوزیت ها – همانطور که کلمه توصیف می کند ، این ترکیبی از نانوذرات یا نانوذرات و سایر مواد برای تشکیل نانومواد منحصر به فرد است که سپس به ایجاد محصولات می پردازد. تاکنون سنتز و خواص سه خانواده اول نانومواد و نانوذرات منظم و علمی باقی می مانند. اینها یک یا گروهی از ذرات نیستند – آن ها افراد یک گروه از ذرات با خانواده، جنس و تن بالقوه هستند.

پس از تجهیزات، بیشترین شرکت‌ها در صنایع ساخت و ساز، نساجی و پلیمر و کامپوزیت فعال هستند. همچنین تعداد محصولات نانوی ساخت ایران موجود در بازار تا اردیبهشت ۹۷، ۴۲۱ محصول بوده‌است که ۳۵ درصد از آن‌ها (۱۵۰ محصول) را تجهیزات آزمایشگاهی و صنعتی دربرمی‌گیرند. در محصولات نیز پس از تجهیزات سه حوزه پزشکی و سلامت، نساجی و ساخت و ساز بیشترین سهم را دارا هستند. محصولات نانوی ایران در سال ۹۶ به ۴۷ کشور دنیا (عمدتاً در آسیا و اروپا) صادر شده‌است.