دسته‌ها
اخبار

نانو تکنولوژی نانو تکنولوژی چیست مکتوب مجله علمی آموزشی مکتب‌خونه-تکنولوژِی جهانی

برای مثال نانوبات‌ها را می‌توان به داخل رگ‌های بیمار فرستاد تا انسداد را از بین ببرد، جراحی‌ها می‌توانند بسیار سریع‌تر و دقیق تر شوند و آسیب‌ها را نیز می‌توان سلول به سلول ترمیم کرد. حتی ممکن است با رفع ژن‌های آسیب دیده، شرایط ژنتیکی فرد بهبود یابد. همچنین می‌توان از فناوری نانو برای تنظیم دوز داروها در سطح مولکولی به منظور کارآیی بیشتر آنها و کاهش عوارض جانبی استفاده کرد. امید است که نانوتکنولوژی بتواند مجموعه ارزشمندی از ابزارهای تحقیقاتی و دستگاه های مفید بالینی در آینده نزدیک ارائه کند. طرح ملی نانوتکنولوژی انتظار دارد که کاربردهای تجاری جدیدی در صنعت داروسازی از جمله سیستم های پیشرفته تحویل دارو, درمان های جدید و تصویربرداری در بدن توسعه یابد. به لطف نانوتکنولوژی, انواع زیادی از حسگرهای شیمیایی برای کشف یک ماده شیمیایی خاص در سطوح بسیار پایین برنامه ریزی شده اند و این قابلیت برای سیستم های نظارت و امنیت در آزمایشگاه ها, مکان های صنعتی و فرودگاه ها ایده آل است.

هزینه ساخت اولین رایانه آنقدر زیاد بود که سازنده آن از دولت درخواست سرمایه گذاری کرد. با این حال، دستگاه ساخته شده یک قرن از جامعه آن دوران جلوتر بود. چسب بتن آرتاسیل مقاومت کششی وخمشی بالائی دارد و باعث بالا بردن افزایش دوام بتن ، گچ و آهک نیز می گردد.

  • با این حال، متخصصان در مورد کاربرد گسترده آن با گمانه زنی های ناشناخته از خطرات نانو ذرات که هنوز ایجاد نشده اند، هشدار داده اند.
  • بسياري از کشورهاي توسعه‌يافته و در حال توسعه (در حدود ۳۰ کشور)، برنامه‌هايي را در سطح ملي براي پشتيباني از فعاليتهاي تحقيقاتي و صنعتي نانوتکنولوژي تدوين و اجرا مي‌نمايند.
  • این باتری ها به طور قابل توجهی سریعتر از باتریهای معمولی شارژ می شوند.
  • بسياري از کشورهای توسعه‌يافته و در حال توسعه (در حدود ۳۰ کشور)، برنامه‌هايي را در سطح ملی برای پشتيبانی از فعاليتهای تحقيقاتی و صنعتی نانو تکنولوژی تدوين و اجرا می‌نمايند.
  • مطابق پيش‌بينی‌ها در ۱۰ تا ۱۵ سال آينده ، پيشرفتهايی از اين دست می‌تواند مصرف جهانی را بيش از ۱۰% کاهش دهد که ۱۰۰ ميليارد دلار در سال صرفه‌جويی و ۲۰۰ ميليون تن کاهش انتشار کربن را به‌همراه خواهدداشت .
  • موادی که مي‌توانند خواص جديد و فوق‌العاده‌ای به محصولات موجود بخشيده و موجب کاهش قيمت آنها شوند.

این ترکیب آب گریز ، نمی‌گذارد تا آب یا هر ذره دیگری بر روی سطح شیشه یا کروم بنشیند. این ماده بسیار نازک و شفاف است و اصلاً قابل مشاهده به وسیله چشم نیست. مهندس یار یک شرکت دانش بنیان و جزء اولین تولیدکنندگان آموزش های تخصصی مهندسی در کشور از سال 1390 می باشد. تمامی مولفان مهندس یار دارای سابقه کار صنعتی مرتبط با موضوع تدریس شده هستند.

آشنایی با اسم قابل شمارش و غیر قابل شمارش در انگلیسی به همراه مثال و نکات گرامری

اینها نانومواد هستند که راه حل های منحصر به فرد را ممکن می سازند – بدون هیچ گونه هدف. نمایش برای بسیاری از تلوزیون ها، لپ تاپ ها، تلفنهای همراه و دوربین های دیجیتال با بکار بردن نانو فیلم های نازک پلیمری تصاویر واضح تر و شفاف تری را ایجاد کرده است. همچنین مصرف انرژی را کاهش می دهد و طول عمر صفحه نمایش را افزایش می دهد. فناوری نانو در علوم کامپیوتری منجر به ظهور نسل جدیدی از رایانه ها باعنوان نانوکامپیوترها شده است. پس از شرح تاریخچه و چگونگی و تاثیر علم نانو به معرفی این دسته از رایانه ها، مزایا، ویژگی ها و آینده آن ها می پردازیم.

در سال ۱۳۸۳ سایت باشگاه دانش‌آموزی نانو فعالیت‌های آموزشی خود را در فضای مجازی آغاز و از سال ۱۳۸۷مجموعه فعالیت‌های مختلف آموزشی را برنامه‌ریزی و اجرا کرده‌است. این مجموعه سعی دارد تا دانش‌آموزان را در طی یک فرایند آموزشی، از یادگیری مفاهیم اولیه تا خلق ایده‌های دانش‌محور هدایت نماید؛ با این هدف که پس از فارغ‌التحصیلی، آموخته‌ها و تجربیات باشگاه پایه پژوهش‌های دانشگاهی شوند. از مهم‌ترین اصول مطرح در باشگاه نانو، فراهم‌سازی امکان تجربه کار گروهی است. ترسیم ماهیت بین‌رشته‌ای علوم و فناوری‌نانو، مفهومی است که در جریان فعالیت در باشگاه به‌طور تجربی به دانش‌آموزان آموزش داده شده‌است. ماهنامه زنگ نانو، ماهنامه فناوری نانو و پایگاه مجازی نانوکلوپ از دیگر اقدامات ستاد جهت ترویج این فناوری است.

حسگری که ۵۰۰ اتم آلودگی را در یک قطره آب تشخیص می‌دهد

با استفاده از نانو ذرات می توانیم خواص مکانیکی سیمان و بتن و همچنین کیفیت انها را افزایش دهیم. همچنین با نانو ذرات و روکش های نانویی که بر روی سیمان و بتن ایجاد می شود از نفوذ عوامل مخرب خارجی به داخل بتن که باعث کاهش دوام , پایایی و افزایش سرعت تخریب می شود جلوگیری می گردد. با کاربرد نانو ذرات می توانیم بتن هایی سبک , خود متراکم و با عملکرد بالا داشته باشیم. بطور مثال افزودن نانو سلیس سبب بهبود تراکم ذرات , استحکام بتن ار افزایش می دهد و از نفوذ آب به درون بتن جلوگیری می کند.و همچنین استفاده از دی اکسید تیتانیوم سبب ایجاد خود تمیز شوندگی و ضد عفونی کنندگی بتن می شود و رنگ سفید و درخشانی هم به بتن می بخشد.

تکنولوژی تهویه و کاربرد انرژی باد در معماری ایرانی

از دیگر برنامه‌های انجام شده در بخش دانش آموزی می‌توان به راه‌اندازی ۷ آزمایشگاه دانش آموزی در پژوهش‌سراها اشاره کرد. هدف از بررسی مواد در مقیاس نانو، یافتن طبقه جدیدی از مصالح ساختمانی با عملکرد بالا است که آنها را می‌توان به عنوان مصالحی با عملکرد بالا و چند منظوره اطلاق نمود. منظور از عملکرد چند منظوره، ظهور خواصی جدید و متفاوت نسبت به خواص مواد معمولی است به گونه‌ای که مصالح بتوانند کاربردهای گوناگونی را ارائه نمایند. مواد نانو به عنوان موادی که حداقل یگی از ابعاد آن (طول، عرض، ضخامت) زیر ۱۰۰ نانومتر باشد تعریف شده است، یک نانومتر یک هزارم میکرون یا حدود ۱۰۰۰۰۰ برابر کوچکتر از موی انسان است. کتاب نانو تکنولوژی کاربردی، می‌تواند جوابگوی نیازهای علمی علاقمندان باشد، چرا که نگرش کاربردی یوسف ناصرزاده، به فناوری نانو، که به‌ طور جامع به کاربردهای مختلف و گسترده‌ی این فناوری پرداخته، این کتاب را متمایز می‌کند. برای مثال دانشمندان با استفاده از روش‌های نانوزیست‌شناسی و مهندسی بافت موفق به ساخت و کشت مثانه در بیرون از بدن بیماران شدند و آن‌ها را به سه بیمار آمریکایی پیوند زدند.

شواهد موجود نشان مي‌دهد که درصد بالايي از بازارهاي محصولات مختلف متکي بر نانوتکنولوژي خواهد بود و به همين دليل دولتها و شرکتهاي بزرگ و کوچک به دنبال کسب جايگاهي براي خود در اين بازارها هستند. ميهيل روکو، رئيس کميته علوم و فناوري نانو در رياست‌جمهوري آمريکا طي مقاله‌اي در ماه مي سال ۲۰۰۱، پتانسيل نانوتکنولوژي براي تغيير چشمگير در اقتصاد جهاني را يادآوري نموده است. بر مبناي پيش‌بيني وي و بخش ديگري از صاحب‌نظران در ده الي ۱۵ سال آينده نانوتکنولوژي بازار نيمه‌هادي را به طور کامل تحت تاثير قرار خواهد داد. خبرهايي نيز که اخيراً از شرکتهاي اصلي سازنده پردازنده‌هاي کامپيوتر در آمريکا و ژاپن منتشر شده است، از ورود پردازنده‌هاي حاوي يک ميليارد نانوترانزيستور تا قبل از ۱۰ سال آينده حکايت دارد.