دسته‌ها
اخبار

معرفی رشته ی تکنولوژی اتاق عمل زیر 100 سنجش-تکنولوژِی جهانی

برای آشنایی بیشتر با این رشته دانشگاهی، این مقاله را برای شما آماده کرده ایم؛ لذا از شما دعوت می کنیم در ادامه مطلب با مرکز مشاوره آویژه همراه باشید. تکنسین اتاق عمل قبل از عمل باید در تهیه لباس و ماسک های تیم جراحی کمک کند. تکنسینان اتاق عمل بسیاری از وظایف را قبل ، حین و بعد از عمل جراحی انجام می دهند.

  • برای این مقطع هم در کل تنها دو دانشگاه ایران و اصفهان پذیرش دانشجو دارند.
  • در این بین یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین وظایف دانشگاه های کشور پرورش افراد علمی و حرفه ای در این زمینه است تا نیروهای متخصص داخلی زمامدار آموزشهای حرفه ای در این زمینه ها نیز شوند.
  • قبل از شروع عمل دستگاه ها و تجهیزات اتاق عمل را بررسی می کند، تا از سالم بودنشان اطمینان حاصل کند و بداند که کارایی لازم را حین عمل خواهند داشت یا نه و در صورت بروز خرابی در هر یک از دستگاه ها آن را گزارش می دهد.
  • همچنین جز رشته ستاره دار هم محسوب می‌گردد به این معنی که از هر جنسیت چه دختر و چه پسر باید حداقل ۳۰ درصد در کلاس حضور داشته باشند.
  • تعداد پذیرش دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد اتاق عمل بسیار کم است.

در حال حاضر نیز امکان ادامه تحصیل در رشته اتاق عمل در کشور وجود دارد. در جدول زیر می توانید گرایش های مقطع ارشد و دکتری رشته اتاق عمل را مشاهده کنید. یکی از رشته هایی که مشابه اتاق عمل می باشد و علاقه مندان می توانند بدون شرکت در کنکور سراسری در آن ثبت نام کرده و تحصیل نمایند تحت عنوان مهندسی فناوری تجهیزات پزشکی – اتاق عمل در دانشگاه علمی کاربردی وجود دارد. همچنین به دلیل شباهت زیاد این رشته با رشته اتاق عمل، گاهی بعضی از داوطلبان دچار اشتباه شده و فکر می کنند رشته مهندسی فناوری تجهیزات پزشکی – اتاق عمل همان رشته اتاق عمل می باشد درصورتیکه این طور نیست و این دو رشته متفاوت از یکدیگر هستند.

به دلیل متقاضی زیادی که در رشته تجربی وجود دارد بسیاری از افرادی که در کنکور این رشته موفق عمل نمی کنند به دنبال ورود به رشته های بدون کنکور پزشکی و پیراپزشکی هستند، یکی از این رشته ها رشته اتاق عمل بدون کنکور می باشد. همچنین فارغ التحصیلان این رشته همراه با تیم پزشکی در اتاق عمل حضور دارند و در بخش‌ های اتاق عمل بیمارستان ها به پزشکان در انجام عمل های جراحی کمک می‌ کنند. یکی از رشته‌ هایی که نزد داوطلبین تجربی محبوبیت زیادی دارد، رشته اتاق عمل است. دانشجویان این رشته با انواع ابزارها و فناوری های مربوط به اتاق عمل و جراحی آشنا می‌ شوند و در عین حال می‌ آموزند که چگونه از بیمار قبل، بعد و در حین عمل مراقبت نمایند. میزان اهمیت کلیه دروس تخصصی برای قبولی در این رشته به یک اندازه است. در بین دروس عمومی هم به طور قاطع نمی توان گفت کدام درس مهم تر است، اما چون غالبا دانش آموزان رشته تجربی از درس عربی گریزان هستند می توان عربی را به عنوان سکوی پرتاب در نظر گرفت.

رشته بهداشت خانواده بدون کنکور

از آن جا که کار در اتاق عمل نیاز به ایستادن در مدت زمان طولانی و توانائی برای جابجایی و بلند کردن اشیاء سنگین دارد و فرد را در معرض مناظر و بوهای ناخوشایند و مواد خطرناک قرار می‌دهد، فرد باید توانایی جسمی لازم را داشته باشد. نقش اتاق عمل در نبرد جنگ جهانی اول و جنگ جهانی دوم زمانی آغاز گردید که نیروی زمینی ایالات متحده آمریکا از پزشکان به عنوان کمک اول جراح در اتاق عمل استفاده نمود. همزمان از پزشک‌یاران در کشتی‌های جنگی نیروی دریایی ایالات متحده آمریکااستفاده می‌شد. کارشناسان اجازه حضور در این کشتی‌ها به عنوان دستیار جراح را نداشتند و این منجر به پیدایش حرفه‌ای جدید در ارتش آمریکا بنام تکنولوژیست اتاق عمل گردید. برای اطلاع از نحوه ثبت‌نام و هزینه‌های مشاوره و برنامه ریزی فرم زیر را تکمیل کنید. لیست شهر های مامایی بدون کنکور در زمان فعالیت دانشگاه پردیس بین الملل کیش معطوف به همین دانشگاه می شد، گرچه در حال حاضر دانشگاه های پردیس تحت عنوان پردیس خودگردان در اغلب شهر های ایران فعال هستند اما دیگر…

معرفی رشته اتاق عمل – دانشگاه های پذیرنده کارشناسی اتاق عمل

دروس کارشناسی رشته اتاق عمل ۱۳۰ واحد است، که شامل ۲۲ واحد درس عمومی، ۷۴ واحد دروس پایه و تخصصی و ۱۸ واحد کارآموزی و ۱۶ واحد کارآموزی در عرصه می باشد. فارغ‌التحصیلان رشته‌ی تکنولوژی اتاق عمل، پروانه‌ی کار یا مدرک کارشناسی اتاق عمل دریافت می‌کنند. این افراد می‌توانند در بخش‌های جراحی، اتاق عمل، زنان و مامایی و بخش ریکاوری در مراکز جراحی سرپایی، مراکز اورژانس، درمانگاه‌ها، بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، مطب‌ها، مراکز آندوسکوپی، مراکز لیزر تراپی، رادیولوژی و واحدهای جراحی سیار مشغول به کار شوند. یکی از مسائل مهمی که داوطلبان کنکور برای قبل از انتخاب رشته به آن فکر کنند، بازار کار و آینده شغلی آن رشته است. با توجه به تاسیس زیاد بیمارستان های خصوصی و ترویج انجام عمل های گوناگون در بین افراد، فرصت های شغلی زیادی برای فارغ التحصیلان این رشته وجود دارد.

بنابراین دسته کمی از دانشجویان این رشته موفق به فارغ التحصیلی در مدت زمان کمتر می شوند. بهترین کتاب برای ارشد اتاق عملکتابی است که در کنار ارائه صحیح مطالب، دسته بندی صحیحی از آن ها ارائه کند و به خاطرسپاری آن راحت تر باشد. نمودارنامه تکنولوژی جراحی اتاق عمل از این نظر پوشش مناسبی برای دانشجویان فراهم می کند.

شاید با خودتان فکر کنید بعد از تحصیل در این رشته در چه نقش هایی می توانم ایفای نقش کنم. این فارغ التحصیلان باید به طور مداوم اطلاعات خودر ا به روز کنند و با به کارگیری دانش خود بهترین عملکرد را اتاق عمل داشته باشند. این فارغ التحصیلان می توانند در نقش های آموزشی، مدیریتی، خدماتی، پژوهشی به فعالیت بپردازند. این حرفه بازارکار بسیاری خوبی در همه دنیا دارد و در واقع متخصصین جراحی برای انجام مراحل جراحی عالی، به یک تکنسین جراحی نیاز دارند. میزان تقاضا برای جذب این افراد بسیار زیاد است و با توجه به افزایش جمعیت پیش بینی می کنیم تا سال 2028، 9 درصد رشد داشته باشد و میزان استخدامی این افراد در بیمارستان ها افزایش بیابد.