دسته‌ها
اخبار

معرفی رشته تکنولوژی اتاق عمل ویرگول-تکنولوژِی جهانی

این واحد ها که از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به دانشگاه های مختلف ابلاغ میشود بیشتر برای افزایش فرهنگ و شناخت کاربران ثبت جامعه اسلامی در نظر گرفته می شوند. نوبت بررسی شرایط پذیرش در رشته تکنولوژی اتاق عمل در دانشگاه های کشور ما می رسد. برای بررسی و ارزیابی شرایط پذیرش در رشته تکنولوژی اتاق عمل باید دو موضوع مهم را در این باره در نظر بگیریم. در وهله اول باید یادآوری کنیم که در حال حاضر دانشگاه های بسیار زیادی در سطح کشور امکان پذیرش در این رشته را فراهم کرده و ظرفیت قابل توجهی برای آن هر ساله در دفترچه کنکور سراسری تجربی اعلام می شود. از این نظر شرایط ورود به این رشته در دانشگاه های کشور مناسب است و علاقمندان می‌توانند بدون دغدغه وارد هر یک از دانشگاه های سراسری علوم پزشکی کشور در رشته تکنولوژی اتاق عمل شوند. به منظور آشنایی شما با این رشته تصمصم گرفتیم نیم نگاهی به دروس این رشته داشته باشیم.

  • شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.
  • رشته‎‌یتکنولوژی اتاق عمل از رشته‌ها‎‌ی پرطرفدار در گروه آزمایشی علوم تجربیاست.
  • یک تکنسین اتاق عمل باید علاوه بر روحیه صبوری، شخصیتی بسیار آرام و دلپذیر داشته باشد تا بتواند ارتباط کلامی و نوشتاری خوبی را با بیمار و تیم درمان داشته باشد.
  • همچنین هزینه سالانه تحصیل نیز از ۱۳,۵۰۰ تا ۲۴,۰۰۰ دلار متغیر خواهد بود.
  • با توجه به اینکه تقریبا این رشته در ایران جدید می باشد، گرایش های کمتری برای مقاطع بالاتر آن (کارشناسی ارشد، دکتری) ارائه شده است.

در عمل‌های جراحی سخت، علاوه بر وجود نیروی انسانی، از سیستم‌های الکترونیکی برای پایش وضعیت بیمار در حین عمل جراحی استفاده می‌شود. یکی از زمینه‌های کاری در برای فارغ‌التحصیلان رشته اتاق عمل، حضور در طول عمل جراحی و توجه کامل به دستگاه‌های پایش وضعیت بیمار است. یکی از شغل‌هایی با توجه به گسترش ابزارهای الکترونیک در سال‌های آینده به شدت محبوب و درآمدزا خواهد شد و علاوه بر بیمارستان‌ها، افرادی با این تخصص می‌توانند در شرکت‌های خصوصی هم فعالیت داشته باشند. بازار کار رشته اتاق عمل در مقایسه با رشته هوشبری بهتر است و حتی اگر به یک تیم جراحی دقیق نگاه کنید وجود یک کارشناس هوشبری کافی است اما حداقل به دو نیروی اتاق عمل نیاز است. اما در مقایسه با رشته پرستاری باید گفت رشته پرستاری بازار کار بهتری دارد.

رشته بیوتکنولوژی(زیست فناوری): بازار کار، درآمد، آینده شغلی، دانشگاه های برتر

پس از اعلام نتایج کنکور سراسری چنانچه موفق به کسب نمره قبولی برای تحصیل در این رشته نشده اید و نیز قصد شرکت مجدد در کنکور سراسری را نداشته باشید، می توانید از گزینه تحصیل در خارج از کشور استفاده کنید. لازم به ذکر است که امکان ثبت نام در رشته اتاق عمل بدون کنکور در خارج از کشور فراهم می باشد و داوطلبان می توانند بدون تحمل استرس و اضطراب کنکور مجدد تحصیل خود را در خارج از کشور آغاز نمایند. از جمله بهترین کشورهای خارجی برای تحصیل در رشته اتاق عمل بدون کنکور نیز می توان به نروژ، آلمان،ترکیه، انگلیس، آمریکا و سوئد اشاره کرد.

اطلاعات تماس

✔️ موقعیت های شغلی و بازار کار رشته اتاق عمل با توجه به علاقه داوطلب و فراخوان های استخدامی در سطح خوبی قرار دارد و در متن مقاله نام موقعیت های شغلی پیشنهادی ارائه شده است. فارغ التحصیلانی که در رشته اتاق عملتحصیل کرده اند بر اساس نوع مدرک خود می توانند در آزمون های استخدامی که توسط نهاد های دولتی و خصوصی برگزار می شود، شرکت کنند و یا در بیمارستان ها استخدام شوند. همچنین می توانند در کنار این رشته، یک مهارت مرتبط هم آموزش ببینند و در برخی از شرکت ها استخدام شوند. آن دسته از داوطلبانی که هنوز تصمیمی بر انتخاب رشته دانشگاه های آزاد نگرفته اند می توانند با مطالعه مقاله زیر از جزئیات مزایا و معایب انتخاب رشته اتاق عملدر دانشگاه آزاد مطلع شوند. تا این بخش در خصوص مجموعه اتاق عملکه دردفترچه انتخاب رشته کنکورکد رشته هایی از آن ارائه شده است توضیحاتی داده شد.

معرفی رشته رادیولوژی (تکنولوژی پرتو شناسی)

این جمله به این معنا است که ممکن است سایر داوطلبان رشته های پیراپزشکی نیز برای تحصیل در مقطع دکتری این گرایش ها را انتخاب نمایند. چنانچه در مقطع کارشناسی رشته اتاق عمل بدون کنکور امکان پذیرش وجود داشته باشد مانند همه رشته‌ های کارشناسی 4 سال و یا نهایتا 5 سال به طول می‌ انجامد تا شما در رشته اتاق عمل بدون آزمون فارغ التحصیل شوید. تعداد واحد هایی که باید در رشته اتاق عمل بدون کنکور بگذرانید همانند رشته های با آزمون تعداد واحد های عمومی و تخصصی می‌ باشند. همان طور که می دانید مدت مجاز تحصیل مقطع لیسانس حدود چهار سال و برابر با هشت نیمسال تحصیلی می باشد.