دسته‌ها
اخبار

معرفی رشته اتاق عمل مزایا و معایب رشته اتاق عمل 3گام-تکنولوژِی جهانی

اولین انجمن کارشناسان اتاق عمل برای اولین بار در سال ۱۹۵۷ به صورت بین المللی و کاملاً مستقل کار خود را آغاز کرد و بعد از آن فعالیت های این انجمن باعث گسترش قابل توجه این رشته در سرتاسر جهان شد. تکنولوژی اتاق عمل در حال حاضر یکی از رشته های محبوب پیراپزشکی هم در ایران و هم در جهان محسوب می شود. فارغ التحصیلان اتاق عمل می توانند به رشته های دیگری مانند مهندسی پزشکی، ارگونومی، زیست فناوری پزشکی، علوم بهداشتی در تغذیه، فیزیولوژی، نانوتکنولوژی پزشکی، علوم تغذیه، اقتصاد بهداشت، اپیدمیولوژی، مدیریت خدمات بهداشتی درمانی و… تغییر رشته دهند. این رشته ۱۶ واحد کارآموزی با هدف مهارت آموزی و تسلط بر وظایف انجام می شود.

  • تبدیل شدن به اد، علاوه بر امنیت شغلی بالاتر، مزیت‌های دیگری از جمله درآمد بیشتر نسبت به یک کارشناس اتاق عمل عادی را هم دارد.
  • رشته اتاق عمل در خصوص آموزش تکنولوژی های اتاق عمل و کمک به پزشکان جراح در مسائل فنی به دانشجویان است.
  • فارغ التحصیلان کارشناسی رشته اتاق عمل می توانند در مقطع کارشناسی ارشد نیز در رشته اتاق عمل ادامه تحصیل دهند.
  • این واحد ها که از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به دانشگاه های مختلف ابلاغ میشود بیشتر برای افزایش فرهنگ و شناخت کاربران ثبت جامعه اسلامی در نظر گرفته می شوند.

خود کارشناسی ارشد در گرایش اتاق عمل نیز همین چند سال پیش وارد لیست رشته های برخی از دانشکده‌های پزشکی شده و هنوز فضا برای ارائه آموزش های تخصصی مربوط به گرایش اتاق عمل در مقطع دکترا در کشور ما فراهم نشده است. اما با این حال علاقه مندان به حضور در مقطع دکترا بعد از اتمام مقطع کارشناسی ارشد در رشته تکنولوژی اتاق عمل میتوانند در گرایش های مختلف مربوط به این رشته مانند آموزش پزشکی، ارگونومی، علوم اعصاب، کاردرمانی، فیزیولوژی، مهندسی پزشکی و … وارد دانشگاه شوند. شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هر چند سال به چند سال برنامه آموزشی رشته های مختلف زیر مجموعه خود را به همراه گرایش های مختلف مربوط به آن را تعریف کرده و در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در هر بار بازنگری صورت گرفته در سرفصل ها و دروس تعیین شده برای هر رشته و همچنین گرایش های مختلف تغییرات ایجاد می شود. طبق آخرین بازنگری به عمل آمده به عنوان برنامه آموزشی دوره کارشناسی پیوسته رشته اتاق عمل برای این رشته در مقطع کارشناسی هیچگونه گرایشی تعریف نشده و دانشجویان و علاقه‌مندان برای انتخاب گرایش های تخصصی می توانند در مقطع تحصیلی بالاتر اقدام کنند.

کارنامه قبولی علوم تغذیه

به طور معمول میزان حقوق ماهانه این افراد حداقل 3 تا 7 میلیون تومان خواهد بود. کارشناس اتاق عمل در برخی از جراحی های حساس و اورژانسی، به بیمار نزدیک نمی شود و تنها ملزومات اتاق عمل را فراهم می کند. البته شایان ذکر است که پزشکان و جراحان ایرانی همیشه از جمله افتخارات کشور ما بوده و به همین دلیل وجود دستیارانی که وظایف مربوط به تکنولوژیست جراحی را انجام دهند در کنار آنها جایگاه خاص خود را داشته و سابقه طولانی دارد. علاوه بر آن سرعت عمل نیز داشته باشد تا در زمان هایی که وقت کمی برای نجات جان بیماران وجود دارد، با مدیریت زمان و سرعت عمل به حفظ جان بیمار کمک کند. همچنین باید اشاره کنیم که این شغل توان بدنی بالایی برای سرپا ماندن در عمل های جراحی طولانی لازم دارد. برای تحصیل در این رشته فرد باید روحیه متناسب با این کار را داشته باشد؛ چرا که ممکن است در اتاق عمل مناظر زیادی را ببیند و نباید از خون بترسد.

کارشناسان سامانه مشاوره هیوا آماده اند تا اطلاعات لازم در خصوص رشته اتاق عملرا در اختیار داوطلبان گذاشته و آن ها را از طریق سیستم مشاوره تحصیلی تلفنی هیوا راهنمایی نمایند. همچنین از طریق عضویت در کانال تلگرامی و یا اینستاگرامی هیوا می توانید آخرین اخبار مرتبط با این حوزه را دریافت نمایید. با توجه به بالا بودن تعداد دانشگاه‌هایی که این رشته را ارائه می‌دهند، با به دست آوردن رتبه‌های 4 و حتی 5 رقمی هم می‌توان در دانشگاه‌های سراسر کشور در رشته‌ی تکنولوژی اتاق عمل پذیرفته شد.

جملاتی که دانش‌آموزان نباید به خودشان بگویند | 10 عبارت آسیب‌زا در ذهن دانش‌آموزان

وسایل جراحی را استریل می‌کنند و درنهایت اداره‌ی اتاق عمل هم وظیفه‌ی آن‌ها به حساب می‌آید. آن‌هاباید از کارکرد صحیح تجهیزات جراحی مطمئن شوند و تمام این لوازم را استریل کنند. کنترل پرونده‌ی بیمار پیش از شروع عمل و آماده کردن بیمار با اعلام اطلاعات لازم به او، از دیگر وظایف این کارشناسان است. ضدعفونی کردن محل برش بر روی بدن بیمار از دیگر خدماتی است که تکنولوژیست‌های اتاق عمل ارائه می‌دهند. من یاش‌گین ولی‌پور، دانشجوی دکتری دانشگاه تبریز هستم و افتخار آشنایی با شما را از طریق سایت بخون دارم. امیدوارم بتوانم با همه تجربیاتی که در این چند سال تحصیلی‌ در محیط‌های آموزشی بدست آورده‌ام، در کسب موفیقت شما، هرچند ناچیز، یاریتان کنم.

رشته تکنولوژی اتاق عمل

گاه لازم است کارآموزان در شیفت صبح یا شب حتی روزهای تعطیل هم در مرکز درمانی حضور داشته باشند. فارغ التحصیلان پرستاری نیز با گذراندن دوره ۲ ساله، می توانند با پست عمل اتاق عمل مشغول به کار شوند. این داوطلبان پس از دو سال می توانند کمک اول جراح شوند؛ یا با دادن کنکور در رشته پرستاری یا سایر رشته ها، به ادامه تحصیل بپردازند. حداقل رتبه برای قبولی در رشته اتاق عمل چند است؟ برای قبولی در یک دانشگاه متوسط و معمولی در رشتهاتاق عمل حداقل رتبه قبولی حدود 13 هزار است.

در این قسمت از مقاله لیست کاملی را از دانشگاه های ارائه دهنده رشته اتاق عمل ارائه داده ایم. پس از قبولی درکنکور سراسری می توانید یکی از دانشگاه های بیان شده در لیست زیر را انتخاب کرده و تحصیلات خود را آغاز نمایید. تنها امکان تحصیل در این رشته از طریق شرکت در کنکور سراسری ممکن می باشد.