دسته‌ها
اخبار

ماهواره CAPSTONE با مشکل ارتباطی مواجه است، اکنون دوباره کار می کند


ماهواره کپستون ناسا، در مداری آزمایشی به دور ماه، مشکلات ارتباطی را تجربه کرده است، اما اکنون بازگشته است و همانطور که باید کار می کند. CubeSat کوچک برای آزمایش یک مدار آزمایشی با مصرف سوخت به دور ماه طراحی شده است تا راه را برای زیرساخت‌های آینده مبتنی بر ماه هموار کند.

تصویر هنرمند از CAPSTONE در حال نزدیک شدن به ماه.
تصویر هنرمند از CAPSTONE در حال نزدیک شدن به ماه. تصویر توسط ناسا/د،ل راتر

کپستون در مسیر رسیدن به ماه با مشکلات متعددی روبرو شده است. مدت کوتاهی پس از پرتاب آن در ژوئیه 2022، ناسا به دلیل مشکل در سیستم رادیویی ارتباط خود را با ماهواره قطع کرد، اما پس از چند روز تماس دوباره برقرار شد.

در سپتامبر 2022 خطای دیگری رخ داد که ماهواره را مجبور کرد به حالت ایمن برود. این امر باعث شد که ماهواره به دلیل از دست دادن کنترل وضعیت خود بچرخد، که مشکل خاصی بود زیرا مشخص نبود که آیا انرژی کافی توسط پنل های خورشیدی آن تولید می شود یا خیر. در ماه اکتبر، مهندسان دستورات بازیابی را به ماهواره فرستادند و توانستند چرخش آن را تحت کنترل داشته باشند.

علی‌رغم این مشکلات، کپستون توانست خود را به ماه برساند و یک مانور درج مداری را تکمیل کند و آن را در نوامبر 2022 به مدار هاله‌ای تقریباً مستطیلی خود بیاورد.

از آن زمان تا کنون، کپستون 12.5 دور ماه را به گردش درآورده است، که به خوبی از هدف اصلی خود ی،ی شش مدار گذشته است. این مهم است زیرا به نشان دادن امکان‌پذیری این مدار برای مأموریت‌های آینده مانند ایستگاه فضایی ماهری Gateway کمک می‌کند.

با این حال، این ماهواره در سال جاری با مشکلات بیشتری روبرو بوده است و مشکل ارتباطی از ماه گذشته آغاز شد. خوشبختانه این مشکل در حال حاضر برطرف شده است.

ناسا در نامه ای نوشت: «از 26 ژانویه، CAPSTONE قادر به دریافت دستورات از اپراتورهای زمینی نبود. به روز رس،. این فضاپیما در طول این موضوع به طور کلی سالم و در جریان بود و داده‌های تله‌متری را به زمین ارسال می‌کرد. در 6 فوریه، یک تایمر خودکار از دست دادن فرمان، CAPSTONE را مجددا راه اندازی کرد، مشکل را برطرف کرد و ارتباط دو طرفه بین CAPSTONE و زمین را بازیابی کرد.

اکنون، این تیم ماهواره را برای کار بعدی خود آماده می کند: آزمایش یک سیستم ناوبری به نام سیستم موقعیت یابی خودکار Cislunar یا CAPS. ایده این است که از داده‌های CAPSTONE و فضاپیمای دیگر در مدار ماه، مدارگرد شناسایی ماه ناسا، برای شناسایی موقعیت دقیق یک ماهواره در فضا با استفاده از رویکردی به نام اتصال متقابل استفاده شود. آزمایش دیگری از نوع داده جدید برای ارسال داده با استفاده از ساعت اتمی آنبرد خواهد بود.

اخبار فناوری امروز که برای صندوق ورودی شما تنظیم و فشرده شده است


صندوق ورودی خود را بررسی کنید!

لطفاً برای ادامه یک آدرس ایمیل معتبر ارائه دهید.

این آدرس ایمیل در حال حاضر در پرونده است. اگر خبرنامه دریافت نمی کنید، لطفاً پوشه اسپم خود را بررسی کنید.

با عرض پوزش، در حین اشتراک خطایی رخ داد. لطفاً بعداً دوباره امتحان کنید.

توصیه های سردبیرانمنبع: https://www.di،altrends.com/،e/capstone-comms-issue/