دسته‌ها
اخبار

قبولی در رشته تکنولوژی اتاق عمل-تکنولوژِی جهانی

با داشتن مدرک کارشناسی موقعیت های کاری بسیار بهتری تا مدرک کاردانی نصیب فرد می شود. © کلیه حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی اراک می باشد. آماده نمودن اتاق عمل، انتقال بیمار، کمک به پوزیشن دادن به بیمار،پرپ بیمار (ضدعفونی کردن محل عمل) فراهم نمودن لوازم و تجهیزات اضافی لازم در طول عمل جراحی و ارزیابی مداوم شرایط اتاق عمل و برآورده نمودن نیازهای تیم جراحی است. هزینه تحصیل برای مقطع کارشناسی ارشد این رشته نیز به طور میانگین ۲۰ الی ۲۵ هزار دلار خواهد بود. علاوه بر این امکان ادامه تحصیل در رشته اتاق عمل تا مقطع دکتری در کشور عزیزمان ایران و همچنین کشورهای خارجی وجود دارد.

  • شما برای تحصیل در رشته اتاق عمل باید 4 سال زمان در دانشگاه صرف کنید که در مجموع شامل 8 ترم تحصیلی می‌باشد و پس از 4 سال می‌توانید با شرکت در آزمون‌های ارشد و دکتری وزارت بهداشت، برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر اقدام کنید.
  • تکنولوژیست‌های جراحی برای ایفای نقش اسکراب در سه سطح ۱و ۲ و ۳ فعالیت می‌کنند در سطح اول فرد وارد عمل‌های عمومی می شود و در سطح دوم می‌تواند در عمل های تخصصی تر ایفای نقش نماید و در سطح سوم فرد در حوزه مدیریت وارد می‌شود.
  • البته شایان ذکر است که قوانین مشخصی به عنوان پیش نیاز و همنیاز نیز برای این واحد های درسی از سوی دانشکده های علوم پزشکی در نظر گرفته می شود که حتماً باید برای اخذ این واحدها به این قوانین نیز دقت کافی داشته باشید.
  • داوطلبان با تحصیل در رشته مهندسی فناوری تجهيزات پزشكی – اتاق عمل، قابليت و مهارت های لازم را برای نگهداری، كالیبراسیون، تشخيص و برطرف كردن ایراد و مشکلات تجهيزات اصلی اتاق عمل كسب می کنند.

تکنسین ها به طور معمول 40 ساعت در هفته کار می کنند، اما در صورت بروز اضطراری نیاز به دسترسی یا تماس تلفنی هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر به معرفی کارشناسی رشته اتاق عملمراجعه کنید. رشته فیزیوتراپی یکی از شاخه های پیراپزشکی است که طرفداران بسیار زیادی دارد. به همین دلیل، برخی از افراد به دنبال پذیرش در دانشگاه ها بدون شرکت در کنکور هستند. داوطلبان با تحصیل در رشته مهندسی فناوری تجهيزات پزشكی – اتاق عمل، قابليت و مهارت های لازم را برای نگهداری، كالیبراسیون، تشخيص و برطرف كردن ایراد و مشکلات تجهيزات اصلی اتاق عمل كسب می کنند. این مهندسان در بخش های اتاق عمل، ارتباط مناسبی را ميان تجهيزات پزشكی و كادر درمانی به وجود می آورند.

کاربردهای رشته تکنولوژی اتاق عمل تربیت نیروهای متخصص و حرفه ای در زمینه ارائه خدمات مربوط به تکنولوژیست جراحی است. نیروهای حرفه ای وارد شده در این عرصه جایگاه خود را در عرصه‌های مختلف جراحی پیدا کرده و به عنوان کارشناس مسائل عمومی اتاق عمل می‌توانند تاثیر فوق‌العاده زیادی برای هرچه بهتر کردن شرایط جراحی ها و رفع بیماری ها در جامعه داشته باشند. تخصص هایی که در رشته تکنولوژی اتاق عمل به آنها پرداخته می شود کمتر در سایر رشته ها تعریف شده و به همین دلیل دانش آموختگان این رشته می توانند به اهداف و کاربردهای خاص خود را در بخش‌های مختلف درمان ایفا نمایند. در جدول زیر می توانید تقسیم بندی واحدهای درسی رشته تکنولوژی اتاق عمل در مقطع کارشناسی را در دانشگاه های کشور مشاهده کنید. رشته‌ی تکنولوژی اتاق عمل که با عنوان کارشناسی پیوسته‎‌ی اتاق عمل نیز شناخته می‌شود، یکی از رشته‌های پیراپزشکی در حوزه‌ی درمان است. دانشجویان این رشته ضمن آشنایی با اصول اتاق عمل و تکنولوژی‌های نوین در جراحی‌های تخصصی و فوق تخصصی، اصول مراقبت از بیماران در قبل، حین و بعد از عمل جراحی می‌آموزند.

نمودارنامه اصول و فنون سیر کولر و اسکراب

دانش‌آموختگان می‌توانند در نقشهای مراقبتی، ارتباطی و پژوهش انجام وظیفه نمایند. دلیل خاص و مهمی وجود نداشته بلکه علت این است که این دو رشته به صفحه خاصی لینک نشده اند و فعلاً تنها عناوین آنها بدون اطلاعات تکمیلی جهت اطلاع گذاشته شده است. نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند. شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد. در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید. این طرح برای پسران به عنوان دوره خدمت سربازی در نظر گرفته می شود.

تکنولوژی جراحی برای تکنولوژیست جراحی جلد پنجم

رشته اتاق عمل یکی از رشته های پر متقاضی، کاربردی و پر اهمیت است که سالانه متقاضیان زیادی برای ثبت نام در این رشته تلاش کرده و با یکدیگر رقابت می کنند. افراد با تحصیل در این رشته وظایف مختلفی را مانند استریلیزه کردن اتاق عمل، بررسی سالم بودن ابزارها و دستگاه های اتاق عمل، کمک به بند آوردن خونریزی بیمار و… بر عهده می گیرند. رشته مهندسی فناوری تجهیزات پزشکی – اتاق عمل در دو مقطع کاردانی و کارشناسی و با توجه به سوابق تحصیلی داوطلبان در دانشگاه های علمی کاربردی به پذیرش دانشجو می پردازد.

در این به یک عامل بسیار مهم تاثیرگذار بر روی درآمد رشته اتاق عمل، محل استخدام آنها و همچنین رده شغلی تعریف شده برای آنها است. رشته تکنولوژی اتاق عمل از مجموعه رشته‌های پیراپزشکی گروه آزمایشی علوم تجربی در کنکور سراسری است. در حال حاضر دانشگاه‌های علوم پزشکی و پرستاری دولتی در دوره‌های روزانه، شهریه‌پرداز، ظرفیت مازاد، پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد در این رشته دانشجو می‌پذیرند. شرایط ثبت‌نامی بدون کنکور در هر رشته‌ای هر سال متغیر بوده و دانشگاه‌های مربوطه همواره در بازه‌های زمانی ثبت‌نام اطلاعیه‌های مختلفی برای شرح شرایط سالانه منتشر می‌کردند. با گذشت هر سال شرایط اعلامی برای متقاضیان به طرز متفاوتی از سوی سایت خبری دانشگاه آزاد اعلام می‌شد اما حقیقتی که باید در مورد شرایط فعلی و امروزی به آن پرداخت عدم امکان پذیر بودن ثبت نام رشته های پیراپزشکی می‌باشد.

مهارت و شایستگی ها برای ورود به ارشد تکنولوژی اتاق عمل

ظرفیت پذیرش رشته های دانشگاهی علوم تجربی را در مطلبدانشگاه های پذیرنده و ظرفیت آنها در آزمون سراسری علوم تجربیبخوانید. همان‌طور که اشاره کردم، اد جراح به کسی گفته می‌شود که در تمام جراحی‌ها کنار یک جراح حضور دارد؛ یک امتیاز مثبت برای کارشناسان اتاق عمل، تبدیل شدن به اد است. جراحان به دستیاری دارند که عمل جراحی را تا یک حد راحت کند، کسی که بتواند در طول عمل، اکثر مراحل را پیش‌بینی کند و وسایل مورد نیاز را در اختیار جراح قرار دهد، می‌تواند گزینه مناسبی برای اینکار باشد. تبدیل شدن به اد، علاوه بر امنیت شغلی بالاتر، مزیت‌های دیگری از جمله درآمد بیشتر نسبت به یک کارشناس اتاق عمل عادی را هم دارد. تکنسین‌های اتاق عمل به این دلیل که دستیار پزشک جراح هستن کم کم مهارت انجام بعضی از کارهای جراحی را در حین عمل یاد میگیرند و ممکن است پزشک جراح درصدی جدا از حقوقشان برای آنها در نظر بگیرد که میتواند درآمدشان را افزایش یابد. همچنین برخی کارشناس‌های اتاق عمل هم با شرکت‌های تجهیزات پزشکی همکاری میکنند.

همچنین از نظر میزان رقابت در میان داوطلبین کنکور سراسری تجربی نیز شرایط این رشته باید مورد بررسی قرار بگیرد. در حال حاضر تکنولوژیست جراحی از جمله رشته های محبوب در میان رشته های پیراپزشکی محسوب شده و هر ساله علاقه‌مندان زیادی برای ورود به این رشته اقدام می نماید. تکنولوژی اتاق عمل یکی از رشته‌های پیراپزشکی در حوزه‌ی بهداشت و درمان است که دانشجویان را با اصول جدید اتاق عمل و تکنولوژی‌های نوین جراحی آشنا می‌کند. دانشجویان این رشته همچنین نحوه‌ی مراقبت و کمک به بیماران، پیش، حین و پس از انجام جراحی را می‌آموزند. فارغ‌التحصیلان این رشته به‌عنوان بخشی از تیم جراحی در مراکز درمانی مشغول به کار می‌شوند.

یکی از دانشجویان رشته تکنسین اتاق عمل معتقد است که گسترش آموزش رشته اتاق عمل در دانشگاه های مختلف کشور به تدریج منجر به اشباع رشته اتاق عمل می شود و بازار کار فارغ التحصیلان اتاق عمل را تهدید می کند. تکنسین های اتاق عمل می توانند در بیمارستان دولتی یا خصوصی، درمانگاه ها، اورژانس، بخش های جراحی اتاق عمل، ریکاوری، مراکز آندوسکوپی، رادیولوژی، کلینیک، به عنوان کارشناس و اپراتور همراه تجهیزات پزشکی در شرکت های وارد کننده تجهیزات پزشکی مشغول به کار شوند. در کل در ایران شما می توانید تا مقطع کارشناسی ارشد رشته تکنولوژی اتاق عمل تحصیل کنید. برای این مقطع هم در کل تنها دو دانشگاه ایران و اصفهان پذیرش دانشجو دارند. این ادامه تحصیل تا مقطع ارشد در خصوص خود رشته تکنولوژی اتاق عمل است در صورتیکه شما می توانید در گرایش های مرتبط یا سلامت مثل گرایشهای ارشد رشته پرستاری و … هم ادامه تحصیل بدهید که در آن زمینه ها امکان گرفتن مدرک دکتری هم وجود دارد. رشته تکنولوژی اتاق عمل در حال حاضر هم در ایران و هم در جهان بازار کار بسیار خوبی دارد و فارغ التحصیلان این رشته بلافاصله بعد از اتمام مقطع کارشناسی و یا مقاطع تحصیلی بالاتر می توانند به صورت حرفه ای وارد بازار کار شوند.

اما حضور گسترده تکنسین های اتاق عمل با شروع جنگ جهانی اول و دوم شکل گرفت. برای اطلاع از آخرین مقالات آموزشی ما حتمأ در قسمت خبرنامه سایت ثبت نام کنید و طبق قرار همیشگی من و شما عزیزان، از بخش ارسال دیدگاه‌های سایت بخون، منتظر ارسال نظرات، پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان هستیم. همچنین در صورت رضایت خاطر، با رنگی کردن ستاره‌های مقاله، موجبات قوت قلب ما را فراهم خواهید کرد. طبق اطلاعات موجود، در حال حاضر حقوق یک کارشناس اتاق عمل که استخدام رسمی است حدود 10 الی 15 میلیون در سال 1400 می‌باشد که البته هر سال می‌تواند تغیر کند.