دسته‌ها
اخبار

طرح درس و طرح دوره دروس رشته تکنولوژی اتاق عمل دانشکده پرستاری حضرت زینب س لارستان-تکنولوژِی جهانی

قبل از هر چیزی باعث یادآوری کنیم که شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی کشور هر چند سال یکبار بر اساس نیاز روز هر کدام از رشته های علوم پزشکی اقدام به ایجاد تغییراتی در سر فصل دروس و نحوه ارزشیابی از دانشجویان در دانشگاه های کشور می نماید. دانشجویان جدیدالورود نیاز می‌بایست از برنامه آموزشی جدید اعلام شده از سوی شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی کشور تبعیت نموده و واحد های درسی خود را بر اساس آخرین مصوبه اخذ کنند. در این بخش سعی داریم تا واحدهای درسی رشته تکنولوژی اتاق عمل را بر اساس آخرین مصوبه این شورا را به شما معرفی کنیم. فارغ التحصیلان کارشناسی رشته اتاق عمل می توانند در مقطع کارشناسی ارشد نیز در رشته اتاق عمل ادامه تحصیل دهند. تعداد پذیرش دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد اتاق عمل بسیار کم است. همچنین فارغ التحصیلان رشته هوشبری و پرستاری نیز می توانند در آزمون کارشناسی ارشد اتاق عمل شرکت کنند.

  • ضدعفونی کردن محل برش بر روی بدن بیمار از دیگر خدماتی است که تکنولوژیست‌های اتاق عمل ارائه می‌دهند.
  • ✔️ رشته اتاق عمل در خصوص آموزش تکنولوژی های اتاق عمل و کمک به پزشکان جراح در مسائل فنی به دانشجویان است.
  • فارغ‌التحصیلان رشته‌ی تکنولوژی اتاق عمل، پروانه‌ی کار یا مدرک کارشناسی اتاق عمل دریافت می‌کنند.
  • ممکن است برخی از داوطلبان متقاضیانتخاب رشته دانشگاه آزادو سراسری، به رشته اتاق عملعلاقه داشته باشند، اما درس های موجود در طول تحصیل دانشگاه را دوست نداشته و همین امر در آینده سبب ترک تحصیل و یا انصراف از تحصیل آن ها شود.
  • شایان ذکر است که متوسط درآمد این افراد در حال حاضر حدود ۲۴ هزار دلار در سال برآورد می شود.

یک تکنسین اتاق عمل باید علاوه بر روحیه صبوری، شخصیتی بسیار آرام و دلپذیر داشته باشد تا بتواند ارتباط کلامی و نوشتاری خوبی را با بیمار و تیم درمان داشته باشد. فرد باید توانایی کار به عنوان بخشی از تیم و همچنین در صورت لزوم را به طور مستقل داشته باشد. همچنین به دلیل طولانی بودن زمان برخی از جراحی ها، تکنسین اتاق عمل یا کاردان فنی جراحی باید انگیزه و توان جسمی بالایی داشته باشد تا به خوبی زمان عمل طی شود. همچنین شما می توانید رتبه های لازم برای قبولی در رشته اتاق عمل را در مطلبرتبه های قبولی اتاق عمل 97 بخوانید. روحیه بالا نیز از دیگر ویژگی های تکنسین اتاق عمل است؛ چراکه در بعضی از جراحی ها ممکن است بعضی افراد فوت کنند و وی بتواند تحمل کند. تکنسین اتاق عمل باید بتواند به جزییات دقت کند، توان و چالاکی بالا داشته باشد، آرامش خود را حفظ کند، کار تیمی را به خوبی انجام دهد، و مهارت های ارتباطی مناسب برای ارتباط گیری با بیماران را داشته باشد.

ادتک چیست و چه کمکی به دانش‌آموزان می‌کند؟ | نقش فناوری آموزش در تعلیم و تربیت

تکنولوژیست جراحی اصطلاحی است که به فارغ التحصیلان رشته تکنولوژی اتاق عمل اطلاق می شود. دانش آموختگان این رشته در حقیقت به عنوان یک فرد سیار در اتاق عمل رفتار کرده و مراقبت های ویژه از بیماران در زمان جراحی و پس از عمل را به عهده میگیرند. در حال حاضر از تکنولوژی های فوق العاده به روز و نوینی برای جراحی در بخش های مختلف استفاده می شود که تکنولوژیست جراحی بایستی با تمام این ابزارها و وسایل آشنا باشد. در ادامه مطلب، جدول مربوط به دروس پایه و تخصصی مقطع کارشناسی رشته اتاق عمل، برای اطلاع شما عزیزان قرار داده شده است.

رشته بهداشت خانواده بدون کنکور

در رشته پرستاری شما باید در شیفت های طولانی و خیلی وقت ها شیفت شب کار کنید در صورتی که در رشته اتاق عمل جراحی ها را اغلب در روز انجام می دهند و ساعت جراحی هم از قبل قابل تخمین است. ارزان تری کشوری که تحصیل در آن برای علاقه مندان به رشته اتاق عمل امکان پذیر است ترکیه می باشد، قیمت مناسب ارز این کشور موجب شده تا افراد ایرانی با هزینه مناسب تری بتوانند در این کشور تحصیل کنند. در رشته اتاق عمل بدون آزمون در سال های گذشته وجود داشت دانشگاه های پردیس بین الملل بودند، این دانشگاه ها با هدف جذب دانشجوی خارجی شروع به فعالیت کردند و دانشجوهای ایرانی علاقه مند هم فرصت را غنیمت شمردند. ساکن شهرهای غیر محروم بودند و بومی آن مناطق نیز محسوب نمی شدند، همچنان می بایست برای تحصیل در این رشته ها در کنکور سراسری شرکت کرده و رتبه مورد نیاز برای قبولی را کسب می کردند.

معرفی رشته مهندسی برق

شرایط بازار کار رشته تکنولوژی اتاق عمل در حال حاضر در کشور ما هر چند ایده آل نیست اما مناسب و خوب است. به دلیل اینکه نیروی متخصص در این زمینه برای هرچه بهتر کردن شرایط درمان نیاز است به همین دلیل فارغ التحصیلان این رشته بلافاصله بعد از اتمام مقطع کارشناسی می توانند وارد بازار کار شده و شرایط خوبی از این نظر داشته باشند. از این گذشته سازمان ها و مراکز مختلفی نیز امکان اشتغال کار و استخدام برای نزدیکان را فراهم کرده‌اند.