دسته‌ها
اخبار

خودروهای برقی امسال می توانند با خودروهای بنزینی مطابقت داشته باشند


کاهش قیمت خودروهای جدید باعث کاهش قیمت خودروهای برقی دست دوم نیز می شود. بر اساس گزارش Recurrent که بازار خودروهای دست دوم را دنبال می کند، از ماه جولای تاکنون 17 درصد کاهش یافته است. این عمدتا به این دلیل است که تسلا قیمت مدل 3 را کاهش داد و جنرال موتورز قیمت شورولت بولت را تقریباً 6000 دلار در سال گذشته کاهش داد. طبق قانون کاهش تورم، خودروهای دست دوم نیز می توانند واجد شرایط دریافت اعتبار مالیاتی تا سقف 4000 دلار باشند. این مهم است زیرا ا،ر مردم خودروهای دست دوم می ،ند.

کاهش قیمت موادی مانند لیتیوم و کبالت نیز کمک کرده است. قیمت لیتیوم مورد استفاده در باتری ها نسبت به اوج خود در ماه نوامبر 20 درصد کاهش یافته است، اگرچه قیمت این ف، همچنان بیش از دو برابر قیمت آن در پایان سال 2021 است. کبالت از ماه مه تا کنون بیش از نصف کاهش یافته است، تا حدی به این دلیل که خودروسازان در حال فروش مدل هایی هستند که نیازی به آن ندارند و تقاضا را کاهش می دهند.

معادن جدید لیتیوم شروع به تولید سنگ معدنی کرده اند که می تواند قیمت ها را کاهش دهد. آنا کابرال گاردنر، مدیر اجرایی سیگما لیتیوم در مصاحبه ای گفت که سیگما لیتیوم ارسال مواد خام را از یک سایت در برزیل به LG Energy Solution، مشتری اصلی خود، از آوریل آغاز خواهد کرد. این سایت اولین منبع جدید لیتیوم در آمریکای لاتین برای چندین سال خواهد بود.

خانم کابرال گاردنر گفت: «این کار شدنی است و ما آنجا هستیم.

البته، این مزایا ممکن است به دلیل مشکلات جدید زنجیره تامین محو شوند. لیتیوم همچنان در کمبود عرضه است و قیمت ها ممکن است دوباره افزایش یابد. از ماه آینده، مقررات جدید حاکم بر اعتبار مالیاتی 7500 دلاری، نیاز به ساخت باتری خودروهای الکتریکی در ایالات متحده، کانادا یا مکزیک با مواد خام از آمریکای شمالی یا دیگر متحدان تجاری ایالات متحده دارد. مشخص نیست چه تعداد خودرو این ا،امات را برآورده خواهند کرد.

در حال حاضر، اعتبارات مالیاتی قانون کاهش تورم برای خودروهای مونتاژ شده در آمریکای شمالی در دسترس است که تا حدی از خودروسازان آمریکایی در برابر رقبایی مانند هیوندای محافظت می کند. Ioniq 5 این شرکت فروش خوبی داشته اما از کره ج،ی وارد می شود. هیوندای در حال ساخت کارخانه ای در گرجستان است که مونتاژ خودروهای الکتریکی را در سال 2025 آغاز خواهد کرد.

و، ،انه داری، که مسئول اجرای قانون کاهش تورم است، در این ماه به لابی صنعت خودرو تسلیم شد و چندین کراس اوور محبوب را به جای سدان، به ،وان شاسی بلند طبقه بندی کرد. این به وسایل نقلیه ای مانند موستانگ Mach-E و تمام نسخه های مدل Y اجازه می دهد واجد شرایط دریافت اعتبار مالیاتی هستند اگر به قیمت 80000 دلار یا کمتر بفروشند. قبل از این تغییر، موستانگ و نسخه‌های سبک‌تر مدل Y به‌،وان سدان طبقه‌بندی می‌شدند و محدودیت 55000 دلاری داشتند.

این تصمیم برخی از فشارها را بر خودروسازان برای پایین نگه داشتن قیمت ها از بین می برد. تسلا به سرعت قیمت مدل Y را 2000 دلار افزایش داد. فورد اعلام کرد که هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت Mach-E ندارد.


منبع: https://www.nytimes.com/2023/02/10/business/electric-vehicles-price-cost.html