دسته‌ها
اخبار

تکنولوژیست جراحی ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد-تکنولوژِی جهانی

خود کارشناسی ارشد در گرایش اتاق عمل نیز همین چند سال پیش وارد لیست رشته های برخی از دانشکده‌های پزشکی شده و هنوز فضا برای ارائه آموزش های تخصصی مربوط به گرایش اتاق عمل در مقطع دکترا در کشور ما فراهم نشده است. اما با این حال علاقه مندان به حضور در مقطع دکترا بعد از اتمام مقطع کارشناسی ارشد در رشته تکنولوژی اتاق عمل میتوانند در گرایش های مختلف مربوط به این رشته مانند آموزش پزشکی، ارگونومی، علوم اعصاب، کاردرمانی، فیزیولوژی، مهندسی پزشکی و … وارد دانشگاه شوند. شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هر چند سال به چند سال برنامه آموزشی رشته های مختلف زیر مجموعه خود را به همراه گرایش های مختلف مربوط به آن را تعریف کرده و در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در هر بار بازنگری صورت گرفته در سرفصل ها و دروس تعیین شده برای هر رشته و همچنین گرایش های مختلف تغییرات ایجاد می شود. طبق آخرین بازنگری به عمل آمده به عنوان برنامه آموزشی دوره کارشناسی پیوسته رشته اتاق عمل برای این رشته در مقطع کارشناسی هیچگونه گرایشی تعریف نشده و دانشجویان و علاقه‌مندان برای انتخاب گرایش های تخصصی می توانند در مقطع تحصیلی بالاتر اقدام کنند.

  • از دیگر ایالت های مناسب برای تکنسین های جراحی می توان به داکوتای جنوبی، مونتانا، نبراسکا، آیووا، ویرجینیا غربی، آلاسکا اشاره کرد.
  • ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه!
  • باید ببینید مبنای این سخن اساتید محترم شما از کجاست تا بتوانید بهتر قضاوت کنید.
  • البته با توجه به اینکه رشته های علوم پزشکی معمولاً در مقطع دکترا شباهت هایی به یکدیگر دارند امکان انتخاب گرایش های بیشتری نسبت به مقطع کارشناسی ارشد برای علاقه مندان به ادامه تحصیل در مقطع دکترا نیز وجود خواهد داشت.

ردیف های شغلی گسترده و همچنین نیاز مبرم به مهارت ها و تخصص های فارغ التحصیلان این رشته باعث شده تا در حال حاضر بازار کار بسیار مناسبی برای آن رقم بخورد. اولین بخش از واحد های درسی رشته اتاق عمل که باید به معرفی آنها بپردازیم دروس عمومی تعیین شده برای این رشته هستند. دروس عمومی مقطع کارشناسی پیوسته رشته اتاق عمل از سوی گروه معارف و گروه عمومی تعیین شده و خیلی بر روی مهارت ها و توانمندی های دانشجویان در این رشته تاثیر ندارد. این دسته از واحدهای درسی برای تمام مقاطع کارشناسی پیوسته به صورت مشترک در تمام رشته ها ارائه می شوند و دانشجویان میبایست در طول هشت نیمسال تحصیلی به ترتیب تمام این واحدها را پشت سر بگذرانند.

ثبت نام اتاق عمل بدون کنکور در دانشگاه علمی و کاربردی

اما قبل از شروع باید بدانید که رشته اتاق عمل جزو رشته‌های کارشناسی زیرگروه ۱ تجربی و پذیرش آن به صورت بومی گزینی استانی است؛ یعنی ۸۰ درصد بومی‌های همان استان و ۲۰ درصد از استان‌های دیگر قبول می‌شوند. همچنین جز رشته ستاره دار هم محسوب می‌گردد به این معنی که از هر جنسیت چه دختر و چه پسر باید حداقل ۳۰ درصد در کلاس حضور داشته باشند. همان طور که در همه رشته ها سابقه کاری و رزومه فرد در میزان درآمدش بسیار نقش تعیین کننده ای دارد نمی توان یک مقدار ثابت را برای حقوق کارکنان رشته اتاق عمل گفت.

در رشته اتاق عمل، مهمترین مزیتی که توجه شخص من را هم به خود جلب کرد، امکان پیشرفت است. در جراحی‌های سخت، اکثر جراحان دوست دارند که یک نفر به‌صورت دائم کنار آنها باشد و بتواند مراحل جراحی را پیش‌بینی کند؛ اگر شما بتوانید به این مرحله دست پیدا کنید، می‌توانید به عنوان اد کنار یک جراح برای تمامی جراحی‌ها حضور داشته باشید. چند سال تجربه در زمینه موفقیت تحصیلی رو از 18 آبان 94 در فضای مجازی توسعه دادیم. اگر تصمیم داری در بهترین دانشگاه و بهترین رشته تحصیل کنی، ما در سایت‌مون آماده هستیم همه جوره ازت حمایت کنیم. رشته اتاق عمل چون با جراحی سروکار دارد بسیار مناسب افرادی است که در زمینه پزشکی و جراحی همیشه علاقمند بوده اند. از دیگر مزایای آن ساعت های بسیار منظم تر داشتن کاری نسبت به رشته پرستاری است.

گروه تکنولوژی اتاق عمل

با مطالعه این مقاله اطلاعات جامع و کاملی از رشته اتاق عمل، دانشگاه های ارائه دهنده، گرایش های این رشته در مقاطع بالاتر، هزینه تحصیل رشته اتاق عمل بدن کنکور در خارج از کشور و … کسب خواهید کرد. بهتر است پیش از انتخاب رشته اتاق عمل در رابطه با دروس این رشته تحقیق کرده و از متناسب بودن آن ها را با روحیه، توانایی و مهارت های خود مطمئن شوید. فراموش نکنید که در نهایت در شغلی موفق خواهید بود که به آن علاقه داشته و استعداد و مهارت کافی را داشته باشید. در جداول زیر لیستی از دروس پایه، تخصصی و کارآموزی رشته اتاق عمل را در مقطع کارشناسی ارائه داده ایم.

گاه لازم است کارآموزان در شیفت صبح یا شب حتی روزهای تعطیل هم در مرکز درمانی حضور داشته باشند. فارغ التحصیلان پرستاری نیز با گذراندن دوره ۲ ساله، می توانند با پست عمل اتاق عمل مشغول به کار شوند. این داوطلبان پس از دو سال می توانند کمک اول جراح شوند؛ یا با دادن کنکور در رشته پرستاری یا سایر رشته ها، به ادامه تحصیل بپردازند. حداقل رتبه برای قبولی در رشته اتاق عمل چند است؟ برای قبولی در یک دانشگاه متوسط و معمولی در رشتهاتاق عمل حداقل رتبه قبولی حدود 13 هزار است.

به صورت کلی به دلیل بازار کار مناسب، این رشته در کشور ما یکی از رشته های خوب و محبوب محسوب می‌شود و هر سال علاقمندان زیادی برای ورود به این رشته بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری تجربی اقدام می نمایند. ذکر این نکته برای داوطلبانی که قصد شرکت در اتاق عمل بدون آزمون را دارند ضروری است؛ فرقی نمی‌ کند شما در رشته اتاق عمل بی آزمون و یا با آزمون دانشگاه‌ ها پذیرفته شده باشید. شما می‌ توانید پس از دریافت مدرک کارشناسی خود در رشته اتاق عمل، در بیمارستان‌ها و یا مراکز سیار بهداشتی مشغول به کار شوید. همچنین امکان اشتغال برای فارغ التحصیلان رشته اتاق عمل در بیمارستان ها، درمانگاه ها، اورژانس، بخش های جراحی، اتاق عمل، ریکاوری، مراکز آندوسکوپی و رادیولوژی وجود دارد.